Z wadą wzroku polegającą na krótkowzroczności żyje ponad miliard ludzi na świecie, jednak nie oznacza to, że wszyscy się leczą. Wklęsłe soczewki rozpraszające to jedna z metod korekcji wzroku. Metody te mają jednak swoje ograniczenia, a czasem i powikłania. Laserowa korekcja wzroku to możliwość szybkiego i trwałego usunięcia wady. Czy metoda ta ma ograniczenia?
Krótkowzroczność — z czym się wiąże?
Miopia, czyli krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że obraz powstaje nie na siatkówce tylko przed nią. Może być to efektem budowy gałki ocznej, która w tej wadzie jest za długa. Wtedy rogówka lub soczewka zbyt silnie załamuje światło. Poza genetycznymi obciążeniami do przyczyn powstawania tej wady należy zbyt długa praca wzrokowa z bliska. Ostatecznie osoby z tą wadą będą dobrze widzieć z bliska, a gorzej obiekty usytuowane w odległości, które będą rozmazane i niewyraźne. Jakie metody pozwalają na usunięcie krótkowzroczności?
Metoda laserowej korekcji wzroku – na czym polega?
Zaledwie 2 czy 3 godziny trwa zabieg laserowy wraz z odpoczynkiem po nim. To niewiele w obliczu możliwości zredukowania uciążliwej wady wzroku. Laserowa korekcja wzroku to zabieg szybki, mało inwazyjny i trwały. Wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym. Jednocześnie pacjent w trakcie trwającego kilka minut zabiegu jest świadomy i może porozumiewać się z lekarzem wykonującym zabieg. Laserowy zabieg w przypadku krótkowzroczności polega na korygowaniu kształtu rogówki. Laser stosowany w czasie zabiegu nie nagrzewa oka, a tym samym nie ma ryzyka poparzenia. Wiązka promieniowania ultrafioletowego to zimne światło. Czy zabieg taki jest dla wszystkich i czy wiąże się z ryzykiem powikłań?
Laserowa korekcja wzroku – dla kogo?
Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz. Z reguły do zabiegu kwalifikuje się osoby powyżej 21 roku życia, u których wada wzroku jest stabilna. Zarówno u młodszych osób, jak i osób powyżej 55 r.ż. istnieje ryzyko pogłębienia się wady. Decyzję o zabiegu pacjent podejmuje po omówieniu z lekarzem nie tylko najodpowiedniejszej techniki laserowej, ale też wszystkich badań diagnostycznych i możliwych skutków ubocznych. Laserowa korekcja wzroku ma przeciwwskazania w przypadku takich chorób, jak nowotwory, choroby i wady serca, cukrzyca, infekcje wirusowe czy choroby tarczycy.
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Dzisiejsze lasery stosowane do zabiegów okulistycznych są wyposażone w tzw. eye-tracker, czyli kamerę, która śledzi każdy ruch gałki ocznej. Dzięki temu lasery nie tylko są precyzyjne, ale też bezpieczne, bo w momencie wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości w trakcie zabiegu urządzenie natychmiast się wyłącza. O bezpieczeństwie decyduje też stosowanie się do zaleceń lekarza po zabiegu, gdyż to pozwala uniknąć powikłań. Czasem występujące skutki uboczne takie jak pieczenie, łzawienie, światłowstręt, uczucie ciała obcego w oku czy wahania ostrości wzroku, ale z reguły mają charakter przejściowy.
Artykuł sponsorowany