Wybór odpowiedniej sukienki na komunię wcale nie jest prosty. Dotyczy to zarówno matki, matki chrzestnej czy babci dziecka przystępującego do sakramentu. W tym przypadku mimo wszystko trzeba kierować się zasadami stroju formalnego, ale w wydaniu dziennym. Co to oznacza w praktyce? Na jaką sukienkę na komunię warto się zdecydować?
Sukienka na komunię – o jakich zasadach trzeba pamiętać?
Przede wszystkim komunijna stylizacja powinna być elegancka, prosta i skromna. Dotyczy to przede wszystkim matki i matki chrzestnej dziecka. O czym trzeba pamiętać?
- Ramiona powinny być zakryte. Jeśli więc sukienka nie ma rękawów, na górę trzeba dodatkowo założyć żakiet lub marynarkę. Zakazane są też głębokie dekolty.
- Sukienka na komunię powinna być elegancka, ale nie wieczorowa. Okazja ta wymaga stroju dziennego. Cekiny, tiule i czarny kolor się w tym przypadku nie sprawdzą. Podobnie jak odzież codzienna, casualowa.
- Strój na tę okazję powinien być skromny, ale nie oznacza to, że musi być również nudny. Strzałem w dziesiątkę są klasyczne sukienki koktajlowe.
Sukienka na komunię – na jakie kolory i wzory warto postawić?
Nie da się ukryć, że komunia kojarzy się z raczej jasnymi barwami. Wynika to z faktu, że dziecięce alby są białe i goście często biorą to pod uwagę, wybierając kreację dla siebie. Z drugiej strony wiosenna pogoda również zachęca do noszenia jaśniejszych ubrań. Królują więc biele, szarości, kremy czy pastele.
Czy na komunię wypada ubrać sukienkę utrzymaną w bardziej intensywnej kolorystyce? Sporo zależy od roli, jaką się pełni. Na nieco więcej szaleństwa pozwolić sobie mogą zwykli goście. Z kolei mama czy matka chrzestna zazwyczaj wybierają dla siebie jasne barwy. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sukienkę granatową, ciemnozieloną lub brązową. Stylizację zawsze można przełamać nieco jaśniejszymi dodatkami.
Wzory są oczywiście dopuszczalne, ale nie powinny być zbyt krzykliwe i ekstrawaganckie. Sprawdzą się na pewno delikatne groszki czy kwiaty.
Sukienka na komunię – jakie fasony są na topie?
Jakie fasony są odpowiednie w przypadku sukienek na komunię? Na pewno zrezygnować trzeba z plażowych kreacji maxi czy sukienek uszytych z dzianiny. Kiepskim wyborem są poza tym tiule, głębokie dekolty czy sukienki mini. Eksperci polecają klasykę np. kreacje ołówkowe, odcinane lub lekko rozszerzające się ku dołowi. Postawić należy raczej na minimalizm.
Dość istotne są dodatki, o czym wiele kobiet zapomina. W sytuacji, gdy sukienka ma odkryte ramiona, trzeba zabrać ze sobą żakiet, marynarkę lub szal. Jeśli mowa o torebce czy butach, kontrasty sprawdzają się zbyt dobrze, ale nie należy w tej materii przesadzać. Także biżuteria powinna być raczej minimalistyczna.
Sukienka na komunię idealna dla mamy – co wybrać?
Mama dziecka przystępującego do sakramentu powinna prezentować się dość formalnie. Na pewno nie może swoją kreacją przyćmić dziecka. Doskonałym wyborem są sukienki pastelowe np. beżowe, kremowe, szare, błękitne czy koralowe. Panie, które lepiej prezentują się w mocniejszych barwach, postawić mogą na zieleń czy granat. Czerń nie jest wskazana.
Sukienka to na ogół pierwszy wybór na komunię. Może być to model koktajlowy o długości sięgającej kolan lub midi. Dobrze, gdy kreacja się nie gniecie. Tutaj sporo zależy od materiału, z którego jest wykonana. Zdecydować się można na przewiewną wiskozę lub efektowny szyfon.
Jaką sukienkę na komunię powinna wybrać matka chrzestna?
Sukienka na komunię dla matki chrzestnej także powinna być prosta, utrzymana w stonowanej kolorystyce. Krzykliwe wzory i intensywne barwy to dobry wybór, ale na inne okazje. Na pewno sprawdzi się w tym przypadku sukienka ołówkowa lub kreacja z gipiury. Strzałem w dziesiątkę są zawsze kolory pastelowe np. błękit lub jasny róż.
Kobiety, które nie przepadają za sukienkami, zawsze mogą wybrać wizytowe spodnie i elegancką bluzkę lub koszulę.
Sukienka na komunię dla babci – o czym warto wiedzieć?
Kolejnym ważnym gościem komunijnym jest babcia. Jej strój powinien być dopasowany do okazji i sylwetki. Najbezpieczniejszą propozycją są kreacje sięgające za kolano i wyposażone w nieco dłuższy rękaw. Królują sukienki trapezowe i ołówkowe.
Babcia pozwolić sobie można na zakup modelu w delikatny nadruk. Może być to wzór kwiatowy lub w groszki. Na górę w chłodniejsze dni dobrze jest założyć gładki żakiet. Sprawdzić powinna się też garsonka, a więc żakiet ze spódnicą. Warto pamiętać, że w przypadku starszych osób jasne kolory działają odmładzająco.
Sukienki na komunię dla pozostałych gości
Pozostałych gości komunijnych także obowiązuje strój formalny. W kościele trzeba pamiętać o zasłoniętych ramionach i odpowiedniej długości sukienki. Fason kreacji powinien być mimo wszystko dość skromny, ale można stylizację przełamać ciekawymi butami lub oryginalną biżuterią. Komunie organizowane są na ogół w maju, a więc mile widziane są w tym przypadku zwiewne, delikatne materiały czy kwiatowe, wiosenne wzory.