Pragnienie posiadania płaskiego brzucha dla niektórych jest tylko sezonową pogonią, a dla innych długotrwałym celem. Zminimalizowanie tkanki tłuszczowej na brzuchu zazwyczaj nie wystarczy, bo za zwiększenie obwodu w pasie mogą odpowiadać również wzdęcia. Jakie działania wprowadzić do porannej rutyny, żeby cieszyć się korzystnym wyglądem i czuć się komfortowo?
Zjedz odpowiednie śniadanie
Pierwszy posiłek w ciągu dnia ma za zadanie dostarczyć Ci energii do pierwszych aktywności, które podejmiesz. Ważne, żeby śniadanie było odpowiednio zbilansowane i na tyle obfite, żebyś po paru chwilach nie czuł się znów głodny. Żeby Twój brzuch był płaski przez resztę dnia, unikaj spożywania wysoko przetworzonego jedzenia. Zrezygnuj z roślin strączkowych, słodkich jogurtów i białego pieczywa, które mogą nasilić procesy fermentacyjne w jelicie i doprowadzić do wzdęć. Unikaj o poranku słodkich i gazowanych napojów.
Zamiast tego Twoje śniadanie powinno być bogate w warzywa i produkty zawierające białko i błonnik. Warzywa to źródło witamin, białko (np. twaróg, jajka) dostarczą Ci energii. Błonnik znajdziesz w otrębach pszennych, pieczywie żytnim razowym, brązowym ryżu i orzechach. Wspomaga on pracę jelit i reguluje ich perystaltykę. W połączeniu z dobrym nawodnieniem zapobiega wzdęciom.
Wypróżnij się
Czasem z powodu pośpiechu, chociaż czujesz rano parcie na stolec, powstrzymujesz się od wizyty w toalecie. Uczucie minie i szybko o tym zapomnisz, ale uformowany kał i niestrawione resztki jedzenia pozostają w Twoim jelicie do końca dnia. Doprowadza to do nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym i jelita wypełniają się gazami.
Nawadniaj się
Dobrze jest zacząć dzień od wypicia szklanki wody. Nie tylko orzeźwi to Twój organizm, ale także poprawi pracę jelit, które sprawniej i szybciej będą mogły trawić pokarm dostarczony z porannym posiłkiem.
Nie noś obcisłych ubrań
Ściśle dopasowane sukienki czy obcisłe spodnie dopięte ciasnym paskiem optycznie zwężają talię. Może to być efekt krótkotrwały. Materiał znacznie opinający się na brzuchu może powodować gorszą pracę jelit i wolniejsze przemieszczanie się stolca przez przewód pokarmowy, a to zwiększy produkcję gazów.
Rozruszaj ciało
Ruch ma udowodnione pozytywne działanie na pracę organizmu – w tym na pracę jelit. Znajdź o poranku parę minut na wykonanie ćwiczeń rozciągających, jogi, szybki jogging albo spacer z psem wokół osiedla. Nawet minimalna dawka ruchu może poprawić krążenie krwi i funkcjonowanie organów jamy brzusznej. Powstały w jelitach gaz może być usunięty szybciej.
Pomoc z apteki
W domowej apteczce miej preparat, który może pomóc w sprawnym pozbyciu się wzdęć. Kapsułki na wzdęcia zawierają symetykon, który działa jak środek powierzchniowo czynny. Rozbija duże pęcherzyki gazu uwięźnięte w jelitach na mniejsze cząsteczki, które łatwiej mogą być usunięte pod postacią wiatrów lub wchłonięte przez komórki nabłonka jelit. Symetykon kupisz bez recepty w większości aptek. Możesz go zastosować przed, w trakcie lub po posiłku.
Do uzyskania i utrzymania efektu płaskiego brzucha konieczna jest regularność w podejmowanych działaniach. Najskuteczniej jest połączyć ze sobą kilka metod, żeby odnieść oczekiwany skutek i od rana cieszyć się korzystnym wyglądem.
Bibliografia
[1] L. Zhang, O. Sizar, i K. Higginbotham, „Meteorism”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 1 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430851/[2] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.