Piercing ciała to jeden z popularnych sposób noszenia biżuterii. Jest on znany od wieków i praktykowany w licznych kulturach. Najpopularniejszym i chyba najbardziej bezbolesnym zabiegiem jest przekłuwanie uszu. Wykonuje się je nawet kilkuletnim dzieciom. Należy pamiętać, że jak każdy zabieg ingerujący w tkanki ciała przekłucie wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i profesjonalnych narzędzi. Nikt chyba nie wyobraża sobie przekłuwania uszu bez pomocy specjalisty. Jak pracuje piercer stosujący metodę Blomdahl? Jak powinien wyglądać profesjonalny gabinet kosmetyczny zajmujący się przekłuwaniem ciała?
Medyczny punkt widzenia
Zakładanie kolczyków stało się normą i większości ludzi kojarzy się z czynnością taką, jak zakładanie pierścionka czy naszyjnika. Jest to po prostu jeden z wielu sposobów na noszenie biżuterii. Rzecz czysto estetyczna. Jednak profesjonalny gabinet musi patrzeć na zabieg przekłuwania uszu z perspektywy medycznej. Aby uniknąć infekcji i innych powikłań, profesjonalny piercer musi stosować procedury takie same, jak stosowane w służbie zdrowia. Pełna sterylności narzędzi i salonu według zasad nowoczesnej aseptyki. Profesjonalny gabinet zapewnia jak najbardziej jałowe środowisko, gdzie nie ma możliwości dostania się drobnoustrojów w trakcie trwania zabiegu. Wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku są sterylizowane autoklawem. Igły używane do przekłucia są jednorazowe, niedopuszczalne jest, aby stosować tę samą igłę więcej niż raz.
Do przekłuwania uszu stosowana jest tylko biżuteria hipoalergiczna, ma to pomóc uniknąć reakcji uczuleniowych po wykonanym zabiegu. W metodzie Blomdahl używa się do tego kolczyków z tytanu lub plastiku medycznego, który nie zawiera niklu. Przekłuwanie uszuwykonuje się sztyftem o średnicy nieco szerszej niż standardowe kolczyki, które nosi się po zagojeniu otworów. Są to specjalne kolczyki, które nosi się około miesiąca w płatku ucha lub do trzech miesięcy w chrząstce ucha. Kolczyki używane do przekłucia przechowywane są w specjalnej, sterylnej kasecie, aby wyeliminować ryzyko zakażenia.
Indywidualne podejście do dzieci
Pierwsze kolczyki najczęściej zakłada się już w dzieciństwie. Gabinety zajmujące się przekłuwaniem uszu muszą dostosować metody do specyficznych potrzeb małego klienta. Ból związany z wykonaniem zabiegu jest mniejszy niż stres, który przeżywa dziecko w związku z nową sytuacją. Często zdarza się, że po przekłuciu jednego ucha dziecko nie zgadza się na zrobienie kolejnego i należy przerwać zabieg i przenieść go na inny termin. Dzięki metodzie Blomdahl wykonujemy dwa otwory za jednym razem, dzięki specjalistycznym aparatom.
Klient po wykonaniu zabiegu otrzymuje instrukcje pozabiegowej pielęgnacji. W zestawie pielęgnacyjnym klient otrzymuje waciki antyseptyczne służące do przemywania miejsca przekłucia. Gojenie to bardzo ważny etap i wsparcie gabinetu w tej kwestii jest nieocenione. W ciągu 3-4 tygodni mogą się pojawić zaczerwienienie i wypływająca limfa. Należy ją codziennie myć, ale utrzymując sterylne warunki i pod żadnym pozorem nie dotykać brudnymi rękoma.
Wybierając kolejne kolczyki dla naszej pociechy, trzeba wziąć pod uwagę, że skóra dziecka jest bardziej wrażliwa. Biżuteria hipoalergiczna jest w tym przypadku zalecana. Do codziennego noszenia warto wybrać kolczyki tytanowe lub z plastiku medycznego. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo i komfort naszych dzieci. Według statystyk 8% dzieci reaguje alergicznie na nikiel. Warto je uchronić przed nieprzyjemnymi objawami uczulenia kontaktowego.
Artykuł sponsorowany