Mycie zębów w odpowiedni sposób to podstawowa metoda zapobiegania chorobom zębów i dziąseł. W szkole ta wiedza przekazywana jest już na początku edukacji i niestety wiele osób z biegiem czasu zapomina o tym, jak właściwie pielęgnować uzębienie. W dorosłym życiu problemy z bólem zębów i dziąseł wiążą się z kosztownym leczeniem.
Czy problemom ze stanem naszych zębów i dziąseł można zapobiegać? Wiele osób jest przekonanych, że zły stan ich zębów nie jest efektem ich zaniedbań, a wiąże się z kiepskimi genami. Oczywiście piękne białe zęby to marzenie większości z nas, jednak tylko nieliczni dostali je w darze od przodków. Zdrowie zębów zależy jednak w dużej mierze od nas samych. Osoby zmagające się z problemem nadwrażliwych zębów często nie zdają sobie sprawy, że zaszkodziło im zbyt długie i intensywne szczotkowanie. Zanim jedynym rozwiązaniem okaże się leczenie kanałowe mikroskopowe warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami podczas szczotkowania i zmienić sposób mycia zębów.
Jakie błędy popełniamy szczotkując zęby?
Znaczna część osób przyzwyczajona jest do mocnego szczotkowania zębów. Jednak intensywne mycie zębów szczoteczką z twardym włosiem i pastą o wysokim współczynniku ścieralności to główna przyczyna nadwrażliwych zębów. Takie postępowanie niszczy szkliwo, ponadto przyczynia się do powstawania ubytków klinowych przyśpieszających proces recesji zębów. Wraz z niewłaściwą techniką szorowania, czyli myciem w poziomie powodują ścieranie się szkliwa.
Pamiętaj więc, aby wybierać szczoteczkę z miękkim włosiem, niewielką główką, która dotrze w trudnodostępne miejsca oraz łagodną pastę z odpowiednią ilością fluoru – dla dorosłych rekomendowana ilość to 1450ppm. Jednocześnie starajmy się myć zęby w sposób wymiatający. Trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni należy wykonywać ruchy od góry do dołu myjąc zęby w szczęce, oraz od dołu do góry myjąc zęby żuchwy. Zwróć również uwagę na stan swojej szczoteczki. Jeżeli jej włókna bardzo szybko się zniekształcają może to oznaczać, że nacisk, z jakim myjesz zęby jest zbyt duży. Intensywne dociskanie włókien może uszkodzić tzw. przyczep dziąsłowy prowadząc do krwawienia i nadwrażliwości zębów. Jeżeli zaobserwujesz u siebie taką tendencję warto jak najszybciej zmienić szczoteczkę na elektryczną, która wyłącza się, gdy mechanizm wyczuje zbyt duży nacisk.
Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a gdy jest to niemożliwe warto przepłukać je wodą. Regularne używanie nici dentystycznej pozwala dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe chroniąc powierzchnie styczne przed próchnicą.
Artykuł sponsorowany