Istnieją różne sposoby usuwania niechcianego owłosienia – mniej i bardziej skuteczne. Tradycyjna depilacja polegająca na wyrywaniu łodyg wraz z cebulkami cechuje wiąże się z bólem i krótką trwałością uzyskanych efektów. Z kolei depilacja laserowa (poprawnie epilacja) pozwala na trwałe pozbycie się włosów poprzez zniszczenie ich mieszków włosowych. Przybliżamy szczegóły dotyczące depilacji laserowej!
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa służy do usuwania owłosienia z różnych partii ciała, najczęściej nóg, pach, okolic bikini, twarzy (wąsik, broda), pleców czy ramion. Poprawnie metoda ta określana jest jako epilacja. Zabieg taki przeprowadza się przy użyciu profesjonalnego sprzętu, wyłącznie w specjalistycznych placówkach przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia – wyjaśniają lekarze medycyny estetycznej z Kliniki Novoderm w Łodzi.
Epilacja polega na emisji energii, która zostaje zaabsorbowana przez barwnik znajdujący się w mieszku włosowym. Specjalista prowadzi głowicę urządzenia po obszarze, z którego chcemy trwale usunąć owłosienie. Zabieg taki wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim skóra powinna być czysta, dokładnie ogolona i pozbawiona świeżej opalenizny. Niewskazane jest też stosowanie samoopalaczy.
Przy odpowiednim wyborze częstotliwości stosowanych fal w zależności od fototypu skóry i koloru włosów procedura taka nie jest bolesna, ale też nie należy do komfortowych. Pacjent może odczuwać ciepło, niekiedy lekkie kłucie i pieczenie. Komfort w trakcie sesji podnoszą nowoczesne systemy chłodzące.
Czym różni się mechaniczne usuwanie cebulek od zabiegów laserowych?
Tradycyjna depilacja polega na usuwaniu łodyg włosów wraz z cebulkami. Za pomocą plastrów, wosku, czy depilatora elektrycznego można więc pozbyć się owłosienia nawet na kilka tygodni. Przy systematycznej depilacji włosy rosną wolniej, są też słabsze, ale po pewnym czasie i tak odrastają. Natomiast celem depilacji laserowej jest uszkodzenie struktur wewnętrznych odpowiedzialnych za wzrost włosa.
Gdy fale urządzenia laserowego zostają pochłonięte przez pigment znajdujący się w mieszku włosowym, dochodzi do jego podgrzania do temperatury ok. 70 stopni Celsjusza. W efekcie działania termicznego i zainicjowanym procesom fototermolizy selektywnej ulega on trwałemu uszkodzeniu. Tym samym mieszek taki nie jest już w stanie wytworzyć kolejnej łodygi. Epilacja jest więc jedynym sposobem pozwalającym na osiągnięcie efektu gładkiej skóry na lata.
Nieco podobnym działaniem cechują się urządzenia IPL przeznaczone do samodzielnego użytku. W tym przypadku jednak siła ich działania jest ograniczona – mieszki ulegają tylko osłabieniu, dlatego zabiegi trzeba systematycznie powtarzać. Z kolei profesjonalne lasery po jednorazowym kontakcie z mieszkiem włosowym niszczą go trwale.
Ile powtórzeń depilacji laserowej trzeba wykonać dla uzyskania efektów?
Już jednorazowy kontakt energii urządzenia laserowego z mieszkiem włosowym wystarcza, aby trwale go obkurczyć. Niemniej jednak w celu osiągnięcia perfekcyjnie gładkiej skóry na obszarze zabiegowym depilacja laserowa powinna być wykonywana w seriach. Dlaczego? Ponieważ termicznie można zniszczyć jedynie włos, który jest aktualnie w fazie czynnego wzrostu (anagen), a tym samym jest on połączony z mieszkiem włosowym.
Poza fazą anagenu włosy przechodzą również przez fazę przejściową (katagen) i spoczynku (telogen). Etapy te na ciele człowieka odbywają się w różnym tempie, co oznacza, że włosy jednocześnie znajdują się w różnych fazach. Depilacja laserowa musi więc być powtarzana w określonych odstępach, tak aby przy poszczególnych sesjach móc uchwycić każdy włos będący w fazie aktywnego wzrostu.
Co ważne, długość fazy anagen jest różna w zależności od partii ciała oraz cech indywidualnych. Na przykład włosy na nogach rosną ok. trzy miesiące, natomiast na twarzy półtora miesiąca.
Już jednorazowy kontakt mieszka z energią urządzenia wystarczy, aby usunąć go na zawsze. Jednak dla uzyskania efektu idealnie gładkiej skóry zabiegi trzeba powtarzać kilka lub kilkanaście razy w określonych odstępach czasowych. Wynika to z faktu, że tylko w konkretnej fazie życia włos jest połączony z mieszkiem włosowym.
Interesuje Cię depilacja laserowa? Skontaktuj się z Kliniką Novoderm w Łodzi. Specjalista ustali dla Ciebie indywidualny plan zabiegowy.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także: Czerwone kropki po goleniu – skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?