Zdarza Wam się, że Wasze włosy mimo mycia są ciężkie i oklapnięte? Może to oznaczać, że szampon, którego używamy nie był w stanie zmyć wszystkich substancji, które wraz z codzienną pielęgnacją nadbudowały się na włosach. Mowa np. o silikonach, olejach, czy proteinach (w tym przypadku włosy są sztywne i kruche). Jak sobie poradzić wtedy z włosami? Bardzo pomocnym okaże się szampon oczyszczający posiadający jak najprostszy skład i zawierający silny detergent (SLS, SLES ) jak najbliżej początku składu.

Łagodny szampon bez detergentu siarczanowego nie jest w stanie dokładnie oczyścić skóry głowy i włosów z substancji filmotwórczych, które nadbudowały się na naszych włosach. Wszelka dalsza i głębsza pielęgnacja w takim przypadku jest z góry nastawiona na niepowodzenie, gdyż gruba warstwa tych substancji utrudnia kosmetykom wnikanie w strukturę włosa. Optymalnie jest więc umyć włosy szamponem oczyszczającym średnio raz na 1 – 2 tygodnie. 

Jaki jest najlepszy szampon oczyszczający?

Jak już wspomniałam wyżej, dobry szampon oczyszczający powinien na początku składu zawierać detergent siarczanowy (SLS – Sodium Lauryl Sulfate, lub inny, ale taki, który ma w nazwie cząstkę sulfate). Nie powinien natomiast zawierać składników, które chcemy zmyć z włosów, a które często znajdują się w szamponach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji, np silikonów (nazwy najczęściej zakończone przyrostkami -siloxane, –silanol, -methicone), olejów (składniki zawierające cząstkę oil;)). W składzie nie powinny się także znaleźć copolymery, parafina (np. Paraffin Oil, Parafinum Liquidum, Paraffin, Isoparaffin) ani poly– i quaternium (np. Polyquaternium-7…).

Ze swojej strony mogę Wam polecić szampon, którego sama używam, choć przyznam, że jest dość trudny do kupienia i już kilka razy wzbudziłam zainteresowanie Pani w osiedlowym sklepiku ;) Mówię o szamponie z serii Barwa Naturalna. Występuje w kilku wersjach i każda jest dobra do oczyszczania. Nie mam ulubionego rodzaju, za każdym razem kupuję inny (szaleństwo:D). Cena waha się coś koło 3 – 5zł. Inne szampony oczyszczające, które możemy zastosować, to np. seria Joanna Naturia, szampon Familijny, czy ten w teorii przeznaczony dla dzieci – szampon Bambi.

Po myciu takim silnym szamponem najlepiej nałożyć na włosy maskę odżywczą, nawilżającą. Silne detergenty mogą sprawić, że włosy będą przesuszone i bardziej podatne na zniszczenia.