Na kosmetykach często znajdują się różne informacje, symbole, czy ostrzeżenia przedstawione graficznie. Chcąc być świadomym konsumentem (a wierzę, że chcecie;)) musimy znać takie symbole, żeby wiedzieć, co producent chce nam przekazać oraz jak najlepiej korzystać z danego produktu.
Zacznijmy od informacji obowiązkowych.
Na każdym kosmetyku musi oczywiście być podana nazwa handlowa kosmetyku oraz nazwa i adres producenta. Jeżeli jest możliwość identyfikacji marki w skróconej wersji informacji, to jak najbardziej producent może jej użyć. Jeżeli natomiast podaje się kilka adresów, to jeden z nich musi być podkreślony – ten, w którym przechowuje się dokumentacja kosmetyku (np. receptura, wyniki badań mikrobiologicznych). Jeśli kosmetyk jest produkowany poza granicami UE to wymagane jest podanie nazwy państwa z którego pochodzi.
Obowiązkową informacją jest także ta dotycząca ilości nominalnej, czyli po prostu ilości kosmetyku w opakowaniu. Podawana jest w mililitrach (ml) lub gramach (g).
Są natomiast pewne wyjątki. Taka informacja nie musi być podana na:
- produktach zawierających mniej niż 5 g lub 5 ml kosmetyku,
- bezpłatnych próbkach i opakowaniach jednorazowego użytku.
Data minimalnej trwałości produktu poprzedzana jest znanymi pewnie wszystkim słowami: “Najlepiej zużyć przed końcem:” lub symbolem klepsydry. Data podawana jest w kolejności: dzień, miesiąc, rok lub tylko miesiąc, rok.
Taka informacja musi obowiązkowo znaleźć się na kosmetykach, których trwałość wynosi mniej niż 30 miesięcy.
Jeżeli termin trwałości jest dłuższy, to wówczas na opakowaniu musi się znaleźć symbol PAO (otwarty słoiczek):
W czasie do tego terminu producent gwarantuje nam bezpieczeństwo używania produktu oraz zachowanie właściwości produktu.
Są produkty, na których nie musi stosować się ani terminu trwałości ani symbolu PAO. Są to kosmetyki w opakowaniach jednorazowego użytku, produkty zapakowane w opakowania, w których masa produktu nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. wyroby aerozolowe) oraz produkty, w przypadku których nie zachodzi ryzyko pogorszenia się ich jakości i bezpieczeństwa (stabilne pod względem mikrobiologicznym, fizycznym i chemicznym).
Orientacyjne zakresy terminów poszczególnych kosmetyków:
- tusz do rzęs: 3 – 12 miesięcy
- krem: 3 – 24 miesięcy
- tonik: 6 – 12 miesięcy
- podkład: 12 – 24 miesięcy
- kosmetyki do włosów: do 24 miesięcy
- pudry, cienie, róże: do 36 miesięcy
Wykaz składników, to informacja obowiązkowa, ale niekoniecznie musi znajdować się bezpośrednio na kosmetyku (może np. na opakowaniu zewnętrznym, czy ulotce).
Składniki w wykazie wymienia się w porządku malejącym według masy w momencie ich dodawania do kosmetyku:
- składniki o stężeniu wyższym niż 1 % podawane są w kolejności według malejącej masy (składnik, który występuje w kosmetyku w największym stężeniu jest wymieniony jako pierwszy),
- składniki o stężeniu niższym niż 1 % podawane są w kolejności dowolnej po składnikach, których stężenie przekracza 1%.
Skład kosmetyku podawany jest według nazw INCI czyli międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetycznych. Jeżeli pojawiają się tzw. potencjalne alergeny (czyli 26 składników kompozycji zapachowych, które u osób szczególnie wrażliwych mogą wywoływać uczulenia), to musi pojawić się informacja o nich w składzie.
Znak “nietestowany na zwierzętach”
Symbol jest coraz rzadziej umieszczany na etykietach kosmetyków, ponieważ od 2004 roku w UE obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Dotyczy to również poszczególnych składników wszystkich kosmetyków.
Ale! Nie istnieją praktycznie substancje, które nigdy nie zostały przetestowane na zwierzętach – ocena bezpieczeństwa wszystkich produktów kosmetycznych oparta jest na danych uzyskanych na zwierzętach w przeszłości.
Znak nie jest regulowany żadnym aktem prawnym i może mieć różny kształt.
Szczególne ostrzeżenia (informacja obowiązkowa w niektórych przypadkach)
Na opakowaniach niektórych kosmetyków umieszczane są dodatkowe ostrzeżenia, np. „chronić oczy”, „nie stosować dla dzieci poniżej 3 lat”, ,, produkt łatwopalny“. Są one wymagane w przypadku niektórych typów produktów lub stosowania niektórych składników.
Produkt łatwopalny
Znak stosowany głównie na opakowaniach wyrobów aerozolowych. Oznacza, że zawartość opakowania aerozolu jest łatwopalna lub skrajnie łatwopalna.
Symbol “ręki na książce”
Stosowany zazwyczaj w przypadkach, gdy opakowanie wewnętrzne lub zewnętrzne jest za małe, aby zamieścić na nim wszystkie niezbędne informacje. Taki symbol jest obowiązkowy, jeżeli informacje zawarte na ulotce wewnątrz opakowania są obowiązkowe (np. skład produktu), a nie pojawiły się na kosmetyku. Świadomi konsumenci przed użyciem produktu czytają oczywiście całą ulotkę :)
Symbol UVA
Stosowany tylko na na opakowaniach kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej. Produkt oznakowany tym symbolem spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Obecnie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne powinny je spełniać.
Symbol ,,zielony punkt” oznacza, że producent ma obowiązek recyklingu opakowania. W praktyce oznaczenie to informuje, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. Znak ten często niesłusznie kojarzony jest z ekologicznością produktu.
Symbol ,,e” oznacza, że podczas paczkowania towaru producent skorzystał z uznaniowego standardowego systemu kontroli wagi lub objętości na etapie produkcyjnym (podawany jest przy zawartości nominalnej produktu [g] lub [ml]).
Symbol „odwrócony epsilon” dotyczy produktów aerozolowych i jest gwarancją spełnienia polskich i europejskich wymagań stawianych tego typu wyrobom. Oznacza butelkę miarową o określonej pojemności.
Oznakowanie materiału: znaki “ALU’ i “PET”:
symbol oznacza, że opakowanie wykonano z aluminium,
opakowanie wykonano z politereftalanu etylenu.
Inne skróty, które mogą wystąpić na opakowaniach to np. LDPE (low density polyethylene), HDPE (high density polyethylene.
Symbol “dbaj o czystość”
oznacza, że po zużyciu produktu opakowanie należy wyrzucić do odpowiedniego kosza, gdyż przeznaczone jest do odzysku.
Symbol obowiązkowy na wyrobach aerozolowych:
Stosowany na opakowaniach aerozoli – oznacza zgodność z obowiązującym ustawodawstwem.
oraz:
Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach (również tylko na produktach aerozolowych).
Znaki kosmetyku naturalnego, np.:
Znak kosmetyku naturalnego przyznawany odpłatnie przez niemiecką organizację BDIH. Oznacza, że produkt spełnia kryteria BDIH w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych.
Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.
Znak przyznawany odpłatnie przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Jest przyznawany dla certyfikowanych kosmetyków naturalnych.
Symbol wprowadzony przez Unię Europejską. Oznacza produkty, które nie tylko same są bezpieczne dla środowiska, ale także w procesie ich wytwarzania zachowywane zostały normy ekologiczne.
Uff, troszkę się tego zebrało, ale mam nadzieję, że teraz już żadna etykietka nie będzie miała przed Wami i mną żadnych tajemnic;)
53 comments
świetny post, chociaż ja już od jakiegoś czasu zwracam coraz większą uwagę na skład kosmetyków i symbole na opakowaniach
Dziękuję, bardzo przydatny post! :)
możesz więcej takich mini wykładów dołączać do bloga :P
ja juz od jakiegos czasu jestem świadomą konsumentką i patrzę na składy i etykiety
ojj bardzo mi się przyda taki post, mozesz coś jeszcze więcej o składnikach napisać ;)
super pomysł na wpis! bardzo przydatny!!!
Ciekawy temat, warty poruszenia ;)
Bardzo dobry artykuł. Na pewno nie zapamiętam od razu wszystkiego, ale będę tu wracać przy analizie etykiet.
wow, w końcu wiem, co oznaczają niektóre symbole, dziękuję :)
jeden z przydatniejszych postów na jakie ostatnio udało mi się trafić w polskiej blogosferze :P
Czasami łapię się na tym, ze zdecydowanie za mało wiem o etykietach- o tym, co zawierają i o oznaczeniach…. ;/
przydałaby się tez notka o składzie kosmetyków :D nie byłoby problemy gdyby skład był pisany po polsku :D
Świetny post – zdecydowanie przydatny. Od pewnego czasu staram się analizować składy, ale jeszcze niespecjalnie mi to wychodzi. Może post o składach?
warto wiedzieć co w konkretnym opakowaniu się znajduje ;)
d dawna obiecuję sobie, ze zacznę się interesować tym co tak naprawdę używam, Czekam na więcej postów, w których dzielisz się z nami taką wiedzą, może coś więcej o składach?
z chęcią poczytałabym jeszcze więcej na ten temat…
Wstyd się przyznać, ale niestety większości znaków nie znałam :P
Takie oznaczenia należy znać! Co więcej, warto się zainteresować składami kosmetyków, bo czasami to , co chce nam wcisnąć producent, a to co naprawdę zawiera jakiś produkt to niebo a ziemia!
Każdy powinien znac tego typu symbole, bo tylko dzięki nim tak naprawdę będziemy wiedzieć, co kupujemy
większość symboli na szczęście znam :)
dobrze wiedzieć, co nam chce przekazać producent
Cieszę się ze szczęśliwy królik coraz rzadziej pojawia się na opakowaniach, co oznacza ze kosmetyk po prostu MUSI nie być testowany na zwierzętach, super!
Uświadomiłaś mnie, bo o niektórych symbolach nie miałam pojęcia, albo nie wiedziałam w ogóle co znaczą…
Fajny wpis, do tej pory nie miałam pojęcia co dokładnie oznaczają te symbole.
znam większość tych symboli :)))))))))))
Przyznam, że troszkę rozjaśniłaś mi z tymi symbolami bo nie wszystkie potrafiłam rozszyfrować;p
Niektórych symboli nie znałam, a warto je przeciez znać;)
kiedyś się zastanawiałam, jak te całe 12 M w sloiczkach mają się do daty waznosci;p wtedy nie sprawdziłam :D w konuc wiem :)
Żadne oznaczenie nie zaskoczyło mnie :P
Fajny pomysł o poście z symbolami, chociaz ja co prawda większość znałam, no ale nie wszyscy
W sumie to ja akurat znałam symbole, ale warto pokazać tym, którzy nie wiedzieli co znaczą ;)
Bardzo pożyteczna wiedza! Brawo!
cześć znaków znałam ale i tak b. przydatny wpis :)
Szczerze powiedziawszy nie znałam tych symboli i nawet nie zwracałam na nie uwagi :o
takkie znaczki to dla mnie hieroglify ;DDDD
Cieszę się, bo praktycznie wszystkie symbole znałam :)
O niektórych znakach nie miałam pojęcia :) dziękuje bardzo za informacje ;)
niektórych znaczków nie znałam znaczenie, a nigdy szukać mi się w google nie chciało.
świetnie, że o tym napisałaś :)
Przyznam szczerze,że wielu znaków nie znałam i bardzo się cieszę, że właśnie je poznalam ;p
ojjj przydał mi się ten post
dla mnie najważniejszy to ten znak z królikiem – używam tylko NIETESTOWANYCH na zwierzętach kosmetyków
Super,kilku z nich nie znałam :)
Zawsze przy zakupach patrzę na te znaczki, choć często niewiele mi mówią :P
świetne zestawienie, na pewno się przyda!
Bardzo przydatny post :) o połowie znaków nie miałam pojęcia :) świetna robota :)
Wszystko, co powinna wiedzieć świadoma konsumentka- dobra robota! :)
Notka bardzo przydatna:) Jutro będę szukać symboli na moich kosmetykach:)
Bardzo przydatny wpis o niektorych rzeczach nawet nie wiedzialam :)
Świetny post, wydrukowałam go nawet sobie, przyda się :)
Ciekawy pomysł z tymi symbolami
Symbol “ręki na książce” do dzisiaj nie był mi znany. Tera przy użyciu jakiegokolwiek kosmetyku będę sprawdzać jego obecność.
Pozdrawiam.
bardzo przydatne informacje :) chcę więcej! :D
Szkoda że nie ma tutaj czego szukam, czyli literka Z przed datą