Jeszcze niedawno nawet bym nie podejrzewała, że będę odpowiadać na pytanie tytułowe dzisiejszego wpisu.  Jednak ostatnie doświadczenia z Instagramem uświadomiły mi, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Odpowiedź może być tylko jedna i większość z Was mam nadzieję się jej spodziewa:

Czy warto kupować kosmetyki na Aliexpress?

NIE, NIE WARTO.

Fot. @seattlemua.renee

Dlaczego?

1. SKŁAD

Ameryki nie odkryję tym podpunktem. Kupując na Aliexpress nie znamy faktycznego składu produktu. Opakowanie podrabianego produktu jest zazwyczaj niemal identyczne z oryginałem, a co się z tym wiąże również skład INCI jest po prostu kopiowany z oryginału. Ile z oryginalnym składem ma wspólnego? Nie wiadomo – może 99,9%, a może 0,01%. Warto jednak chwilę pomyśleć, dlaczego oryginał jest kilkukrotnie droższy? Czy zawsze chodzi o logo?

2. SPOSÓB PRODUKCJI

Skład kosmetyków z Aliexpress nie jest do końca znany, o czym większość z Was zapewne wie. Polecam jednak iść o krok dalej i wyobrazić sobie sposób produkcji. Raczej nikt nie kontroluje warunków pracy w jakich powstają podrabiane kosmetyki. Skąd mam wiedzieć, że w kosmetyku o płynnej konsystencji nie wykąpał się przed chwilą szczur? ;)

3. ATESTY

Podobnie jak w punkcie 1: jeżeli nawet na opakowaniu masz potwierdzenie jakiegoś atestu, to po prostu „kopiuj-wklej”. Podróbki nie przechodzą żadnych kontroli i nie posiadają żadnych legalnych atestów. Wiele z nich posiada mnóstwo rakotwórczych i uczulających składników. Racja, może jest w tym trochę przesady i „od jednego użycia nie dostaniecie nowotworu”, ale czy warto ryzykować zdrowie?

Może naprawdę nie napisałam dzisiaj nic odkrywczego, ale może chociaż przypominającego. W czasach kiedy mega hot są trudno dostępne i nie bójmy się tego napisać – droższe – kosmetyki marek takich jak Anastasia Beverly Hills, Jeffree Star, Kylie Jenner, Kat von D Aliexpress może się wydać bardzo kuszącym miejscem zakupu podrób za 1$.

Ale to wciąż będzie podróba za 1$, a nie pełnowartościowy produkt. 

Pamiętajcie – ZDROWIE PONAD WSZYSTKO!