Obecne czasy przyzwyczaiły nas już do tego, że łatwiej nam sięgnąć po garść suplementów niż przyjrzeć się bliżej swojej diecie. Warto odkryć moc darów natury i dzięki nim cieszyć się zdrowiem i urodą.
Zamiast łykać “hurtowo” tabletki, warto postawić na naturę, którą mamy na wyciągnięcie ręki. Czarnuszka, kurkuma i wiele innych przypraw, to dodatek do potraw, za który podziękuje Ci organizm.
Poznaj moc czarnuszki
Czarnuszka, według starożytnych, to jedna z najważniejszych przypraw. Lista jej zalet jest bardzo długa. Zarówno Nefretete, jak i Kleopatra oficjalnie mówiły o pielęgnacji swojego ciała olejkiem z czarnuszki. Za jej pomocą Hipokrates zwalczał problemy z trawieniem. Czarnuszka wykazuje działania antywirusowe, antybakteryjne, antygrzybiczne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a nawet przeciwbólowe. Zawiera witaminy A, E, B1, B3, B6 oraz cenne pierwiastki: potas, magnez, żelazo, cynk, selen. Czarnuszka to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z czarnuszki sprawdza się w pielęgnacji, także w tej przy problemach z trądzikiem i atopowym zapaleniu skóry.
Jak można wykorzystać czarnuszkę w kuchni?
Czarnuszkę można wykorzystywać na różne, bardzo proste sposoby. Najłatwiejsze będzie posypywanie ziarenkami czarnuszki zup, kanapek, dodawać je do sosów. Łyżeczka czarnuszki dziennie w zupełności wystarczy.
Kurkuma, królowa przypraw
W Polsce pomarańczowa dieta nie jest zbyt popularna. A skąd się bierze ten kolor? Z kurkumy! W Indiach od najmłodszych lat podaje się dzieciom pomarańczowy ryż, czyli doprawiony właśnie kurkumą. U nas tego koloru jest mniej i czas to zmienić. Coraz częściej słyszymy o zdrowotnych właściwościach kurkumy. Wspiera pracę mózgu, wspomaga sferę psychoemocjonalną w przypadku stanów depresyjnych, zaburzeń pamięci i stanów dementywnych. Kurkuma sprawdza się przy biegunkach, zaburzeniach trawiennych, zaparciach, chorobie wrzodowej żołądka. Oczywiście nie zastąpi w 100% leczenia, ale jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, to może być świetnym uzupełnieniem kuracji. Kurkumę można łączyć z czarnym pieprzem – piperyna ułatwia wchłanianie kurkuminy. Przyswajalność i rozpuszczalność kurkumy zwiększają też zdrowe tłuszcze, np. oliwa z oliwek, czy olej z awokado. Przyprawę można dodać do zup, sosów, wspomnianego już ryżu, czy do koktajli.
Zobacz także: Pyszny domowy zakwas z buraków. Prosty przepis na domowy eliksir zdrowia
Odkryj na nowo sezam
Sezam wykorzystywany był w kuchni już 2 tys. lat p.n.e. Najczęściej używali go mieszkańcy Azji i krajów arabskich. Sezam w tych rejonach serwowany jest właściwie do wszystkiego – od śniadania, do kolacji. W sezamie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, aminokwasy i tryptofan, niezbędny do syntezy melatoniny regulującej nasz cykl dobowy oraz serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Sezam jest także bogaty w wapń, stanowi doskonałe źródło antyoksydantów, witaminy E, A, witamin z grupy B, lecytyny i błonnika. Zawiera także cynk, magnez, potas, sód, selen, miedź i żelazo. Poleca się stosować go również w formie oleju sezamowego.