Przekonanie, że nabiał powoduje trądzik jest dość popularne. „Wyklucz z diety nabiał i ciesz się nieskazitelną cerą” – nie zliczę ile razy w Internecie czytałam tę poradę. Czy eliminacja nabiału z diety naprawdę tak dobrze wpłynie na naszą cerę? Czy nabiał jest przyczyną powstawania zmian trądzikowych?

Zanim przejdziemy do meritum, przypomnę Wam, że każda skóra jest inna i każdy organizm może reagować na coś inaczej. Nabiał może nasilać trądzik, ale nie musi. Jeżeli komuś eliminacja nabiału z diety faktycznie pomogła, to niestety nie oznacza, że na 100% pomoże także Tobie.

WPŁYW NABIAŁU NA CERĘ

Faktem jest, że nabiał (mleko i produkty mleczne) może mieć niekorzystny wpływ na cerę, więc słusznie jest kojarzony jako czynnik nasilający trądzik/występowanie zmian skórnych – stanów zapalnych.

Mleko i nabiał a trądzik – JAK TO DZIAŁA?

Niekorzystny wpływ produktów mlecznych na cerę prawdopodobnie wynika z obecności w mleku cukrów prostych. Spożycie mleka podnosi poziom insuliny i IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu). IGF-1 zwiększa produkcję łoju, co w rezultacie może prowadzić do powstawania stanu zapalnego skóry i zaostrzenia trądziku.

Powstanie i nasilanie się zmian trądzikowych to oczywiście o wiele bardziej złożona, wieloczynnikowa sprawa. Trądzik może być uwarunkowany genetycznie, może zależeć od hormonów, czy od czynników środowiskowych. Warto jednak przyjrzeć się także swojej diecie. U mnie ograniczenie nabiału wpłynęło pozytywnie na stan cery, ale nie sprawdzi się to u każdego. Często nie wyleczymy stanów zapalnych samą dietą, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Eliminacja niektórych składników może pomóc, zwłaszcza przy niewielkich zmianach skórnych.

P.S. Według badań na pogorszenie cery większy wpływ ma mleko odtłuszczone i niskotłuszczowe niż mleko pełnotłuste! Uważa się, że wynika to z mniejszej zawartości estrogenów w mleku odtłuszczonym, które przeciwdziałają rozwojowi trądziku.

Więcej o tym, czego unikać w diecie, gdy borykasz się z problemem trądziku, przeczytasz w artykule: „Jedzenie, które może szkodzić Twojej cerze”.

12 KOMENTARZE

  1. Wartościowe porady! Zawsze trzeba ocenić wpływ diety na nasze zdrowie i piękno, a odstawienie nabiału na jakiś czas, aby się przekonać czy nie ma na nas złego wpływu na pewno nam nie zaszkodzi ;) Jednak warto zawsze skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

  2. Dieta może mieć wpływ także na stan skóry, więc warto o tym pamiętać.

  3. Niestety czasami trzeba słuchać organizmu i zmieniać nawyki żywieniowe. Nie zawsze dermokosmetyki, kosmeceutyki, kosmetyki, maseczki pomagają. Trzeba po prostu przestać walczyć, brnąć w konformizm… To jest podobna sprawa, a propos, co brak tolerancji dla laktozy.

  4. Każdy na pewno zna swoje ciało i tym trzeba się kierować, jak się myśli o tym, co eliminować z diety.

  5. Jestem mlekoserożerczynią od lat i nie zauważyłam negatywnego wpływu na moją cerę. Nie jestem ekspertem (może jakiś się tu wypowie), ale mam wrażenie, że tu grupa krwi ma wiele do czynienia. Pozdrawiam :)

  6. Jak do tej pory u mnie wszystko w porządku z cerą chociaż mleko lubią i jego przetwory. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here