„Jesteś tym, co jesz” – na pewno wiele razy słyszałyście to twierdzenie. Ja również  na blogu już nie raz o nim wspominałam. Brzmi nieco jak utarty frazes, mocno zbanalizowany ;) Tymczasem to, co spożywamy wpływa nie tylko na nasze zdrowie, czy samopoczucie, ale także na kondycję naszej cery. Dzisiaj kilka słów o tym, czego unikać w jedzeniu, żeby mieć piękną i promienną cerę każdego dnia :)

niezdrowe-jedzenie

1. Wysoko przetworzona żywność,

np. chipsy, frytki, napoje gazowane i słodycze. Wiadomo, że takie jedzenie zawiera mnóstwo sztucznych dodatków i konserwantów, powodują szybki skok poziomu cukru we krwi, co w rezultacie przyczynia się do zwiększonej produkcji sebum, zatykanie porów i szybsze starzenie się skóry.

2. Nabiał.

Niekorzystny wpływ produktów mlecznych na cerę prawdopodobnie wynika z obecności w mleku cukrów prostych. Spożycie mleka podnosi poziom insuliny i IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu). IGF-1 zwiększa produkcję łoju, co w rezultacie może prowadzić do powstawania stanu zapalnego skóry i zaostrzenia trądziku.

3. Kofeina.

Napoje z kofeiną powodują odwodnienie i wypłukują składniki odżywcze. Odwodniona i sucha skóra, to pierwszy krok do powstawania zmarszczek i utraty blasku cery.

4. Skorupiaki.

Skorupiaki (krewetki, kraby i homary) zawierają dużo jodu, co prowadzi do  zatykania porów i trądziku (btw. zamiast skorupiaków  o wiele korzystniej jest jeść ryby – zawierają kwasy omega-3 i omega-6, które bardzo korzystnie wpływają na cerę).

5. Przyprawy i produkty zawierające glutaminan sodu (np. vegeta, kostki rosołowe, maggi, zupki chińskie, gorące kubki, a także ketchup, musztarda, majonez).

6. Cukier i sól

Nadmiar cukru powoduje przetłuszczanie się skóry i pojawianie się wyprysków. Ponadto przyśpiesza proces starzenia poprzez uwalnianie wolnych rodników oraz niszczy włókna kolagenu i elastyny (odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry). Sól zatrzymuje wodę w organizmie, co wpływa na to, że skóra jest niewłaściwie nawilżona, przez co wygląda na zmęczoną i matową.

7. Alkohol

Alkohol odwadnia organizm, przez co skóra traci blask i staje się przesuszona (skóra traci jędrność i elastyczność, szybciej pojawiają się zmarszczki).

Warto więc ograniczyć te produkty jeżeli chcecie zachować zdrową i młodą skórę na długie lata :)