Wiele z nas ma problemy ze snem. Szacuje się, że nawet połowa Polek. Co gorsze, wraz z wiekiem sytuacja wcale się nie poprawia. Najpierw nie możemy zasnąć, później budzimy się po kilka razy, a rano nie mam na nic siły i energii. Warto powalczyć o lepszy sen – to najlepsze lekarstwo i kosmetyk. Tabletki wcale nie muszą być jedynym ratunkiem.
Problemy ze snem są powszechne i mogą mieć poważny wpływ na nasze codzienne życie. Zaburzenia snu mogą prowadzić do zmęczenia, spadku energii i ogólnego pogorszenia samopoczucia. Istnieją jednak różne sposoby na poprawę jakości snu, które nie wymagają stosowania leków.
Co jest dobre na lepszy sen?
Dobra jakość snu jest ważna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto zainwestować czas i wysiłek w stworzenie nawyków, które pomogą Ci lepiej spać. Sen to najlepszy sprzymierzeniec zdrowia i młodości.
Ziołowy napar
Przy kłopotach ze snem nie sięgaj od razu po tabletki. Zastąp je ziołowymi naparami – melisa, rumianek, mięta. Te zioła uspokajają i koją nerwy, a przy okazji łagodzą też dolegliwości trawienne, które mogą zaburzać prawidłowy sen. Jeśli nie lubisz naturalnego smaku herbatek ziołowych, możesz dosłodzić je np. miodem. Dobrym rozwiązaniem są też naturalne tabletki z melatoniną. Nie działają one nasennie, ale regulują nasz cykl dobowy – uzupełniają niedobór melatoniny, gdy organizm produkuje jej za mało. Pamiętaj, że jeśli pijesz zioła lub przyjmujesz ziołowe tabletki, poinformuj o tym lekarza, gdy przyjmujesz na stałe jakieś leki. Zioła, choć są delikatniejsze dla organizmu, często nie mogą być łączone z niektórymi lekarstwami.
Zaplanuj swoją rutynę i się jej trzymaj
Chodzi głównie o to, żeby kłaść się spać o tej samej, stałej porze. Dorośli powinni spać 7-8 godzin. To ważne, bo zbyt krótki, ale też zbyt długi sen sprawia, że organizm nie działa odpowiednio. Po takim śnie jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni, trudniej nam się skupić. Jeśli mija kwadrans, a Ty wciąż nie możesz zasnąć, przejdź się do innego pokoju, popatrz za okno. Staraj się chodzić spać i wstawać o stałej godzinie. To pomoże organizmowi ustalić stały rytm snu. Dotyczy to także dni wolnych od pracy. Odsypianie w weekend nie jest korzystne dla naszego organizmu. Wpływa to na rozregulowanie zegara biologicznego.
Zadbaj o atmosferę w swojej sypialni
W sypialni każdy detal ma znaczenie – materac, otoczenie łóżka. Im mniej przedmiotów, tym lepiej. Im bardziej neutralne kolory, tym spokojniej i bardziej wyciszająco. Nadmiar bibelotów, nieuporządkowane rzeczy – to zmusza umysł do pracy. Komputer i telewizor najlepiej wyłączyć godzinę przed pójściem spać, podobnie jest z telefonem. Wieczorem wywietrz pokój, temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy nie powinna przekraczać 20 stopni. Ciemność sprawia, że wydzielamy więcej hormonu snu, czyli melatoniny. Jeśli możesz, zrezygnuj też z przygotowywania wieczorem intensywnie pachnących posiłków, zwłaszcza jeśli masz otwartą kuchnię. Takie zapachy mogą wywołać w nas uczucie głodu, a raczej chęci jedzenia. Zasypianie ułatwiają kojące zapachy, np. lawenda.
Medytacja i ćwiczenia oddechowe przed snem
Przed snem warto poświęcić chwilę na ćwiczenia oddechowe, które pomogą nam uwolnić się od stresu i przemęczenia. Możesz też odprężyć się i oddać medytacji. To czynności, które uspokajają organizm, wyciszają umysł i pomagają zasnąć.
Kojąca muzyka lub biały szum
Zmęczenie pod koniec dnia nie zawsze sprawiają, że szybko zasypiamy. Mogą towarzyszyć nam emocje, które to uniemożliwiają. Wieczorem zrezygnuj z intensywnych treningów i energicznej muzyki. Warto znaleźć rytuały, które pomogą nam się zrelaksować – kąpiel przy łagodnej muzyce, kubek ziół, ulubiona książka, czy biały szum (muzyka dźwięków natury). Jeśli spędzisz wieczór bez silnych wrażeń, łatwiej będzie Ci zasnąć.
Cudowny sposób na bezsenność
Z trudnościami ze snem muszą radzić sobie amerykańscy żołnierze, zwłaszcza w stresujących warunkach służby. W odpowiedzi na te wyzwania, wojsko USA opracowało różne techniki, które pomagają żołnierzom szybko zasypiać. Jedną z takich metod, która zyskała popularność również poza wojskiem, jest technika relaksacji opracowana przez Marynarkę Wojenną USA. Metoda ta skupia się na głębokim relaksowaniu każdej części ciała, rozpoczynając od stóp aż do głowy, oraz na uspokojeniu umysłu. Rozpocznij od głębokiego odprężenia mięśni twarzy, w tym mięśni żuchwy, oczu i czoła. Następnie przesuń uwagę na ramiona, ręce i dalej w dół ciała. Skup się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Głębokie wdechy i wydechy pomagają wyciszyć umysł i przygotowują ciało do snu. Wyobraź sobie spokojne, relaksujące sceny. Może to być na przykład wyobrażenie sobie leżenia na plaży lub w lesie. Staraj się opróżnić umysł z myśli. Możesz skupić się na powtarzaniu spokojnego słowa lub frazy, aby pomóc odciąć się od rozpraszających myśli.
Podobno ta metoda pozwala wielu żołnierzom zasnąć w ciągu 10 minut, nawet w mniej komfortowych warunkach. Chociaż nie ma gwarancji, że zadziała ona dla każdego, jest to przykład prostego, ale efektywnego narzędzia, które może być pomocne w walce z bezsennością.
Jak pozbyć się cellulitu? TOP 5 skutecznych sposobów!
1 comments