Dzisiaj wpis, który nieco odbiega od głównej tematyki bloga, ale otwiera nowy cykl. Dla odmiany mam dla Was relację z krótkiego, 3-dniowego wypadu do Rzymu i tym samym rozpoczynam na blogu nową kategorię: „Przystanek Weekend” ;)

Koniec marca i kwiecień to świetna pora na zwiedzanie Rzymu, ponieważ nie ma wtedy jeszcze aż tak wielu turystów, pogoda jest piękna (przeważnie ponad 20 stopni), a loty tanimi liniami kształtują się na naprawdę przystępnym poziomie.

Mając tylko 3 dni na zwiedzanie Rzymu od razu musimy się nastawić na to, że nie damy rady zobaczyć wszystkiego. Rzym to specyficzne miasto, w którym na każdym kroku spotykamy jakiś zabytek. My w pierwsze dwa dni zdecydowaliśmy się na zwiedzanie głównych atrakcji Rzymu, a trzeciego dnia relaksowaliśmy się w rzymskich parkach.

Po Rzymie poruszaliśmy się pieszo, ponieważ wiele zabytkowych miejsc jest położonych blisko siebie i jeśli ktoś lubi spacerować polecam tę formę zwiedzania.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi, Panteon, a następnie udaliśmy się w kierunku Watykanu. Muszę przyznać, że Bazylika i Plac Św. Piotra na żywo zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Bazylika św. Piotra w Rzymie
Bazylika św. Piotra w Rzymie
Kupuła św. Piotra widok
Kupuła św. Piotra widok

Drugiego dnia wyruszyliśmy pod Koloseum. Bilet wstępu kosztuje 12 euro i jest łączony z biletem wstępu na Palatyn i Forum Romanum. Aby uniknąć kolejki po bilet, możemy go nabyć wcześniej przez Internet (najbardziej oblegana kasa to ta przy Koloseum, do kas przy Palatynie i Forum Romanum są mniejsze kolejki).

Rzut beretem od wymienionych wyżej atrakcji znajduje się plac na Kapitolu z Pomnikiem Marka Aureliusza, a także Plac Wenecki i słynny Ołtarz Ojczyzny.

Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny

Zmierzając dalej, w kierunku południowym dochodzimy do Ust Prawdy.

Usta Prawdy
Usta Prawdy

Trzeciego dnia wybraliśmy się na Janikulum, przez niektórych nazywane ósmym wzgórzem Rzymu, by tam leżąc na trawce podziwiać piękną panoramę Rzymu i odpocząć po dwóch intensywnych dniach zwiedzania ;)

Widok z Janikulum

…a po kolacji urządziliśmy sobie jeszcze nocny spacer po mieście.

Rzym nocą
Rzym nocą
Rzym nocą
Rzym nocą

WAŻNE INFO:

  • Aby zobaczyć Bazylikę św. Piotra w Watykanie musicie się liczyć z bardzo długą kolejką, dlatego najlepiej jest tam jechać z samego rana, lub po prostu swoje później odstać;)
  • Nie do wszystkich miejsc zostaniemy wpuszczeni nie mając zakrytych ramion i odpowiedniej długości spódnicy/ spodni.
  • Z lotniska Ciampino do centrum Rzymu możemy się dostać taksówką, pociągiem lub autobusem. Dojazd autobusem jest najtańszy, ale zajmuje 1h, dlatego warto uwzględnić sobie ten czas przy za-/wymeldowaniu,
  • Osobom korzystającym z autobusu z lotniska do centrum Rzymu polecam wziąć nocleg w okolicy dworca Termini, gdzie zatrzymuje się autobus, bo niezależnie, o której mamy przylot czy wylot nie musimy dodatkowo kombinować jak z dworca dostać się jeszcze do naszego hotelu;) poza tym jest to bardzo dobry punkt wypadowy do zwiedzania całego Rzymu,
  • Ogrody Watykańskie można zwiedzać jedynie z przewodnikiem po wcześniejszym zakupieniu biletów online nie wcześniej niż na 2 miesiące i nie później niż na 2 tygodnie przed planowaną wizytą.

CENY:

  • bilety lotnicze można kupić już od 300 zł/os w dwie strony na lotnisko Ciampino,
  • przejazd z lotniska do centrum Rzymu autobusem kosztuje 4,5 euro/os., taksówka ok. 50 euro,
  • ceny noclegów w centrum Rzymu w okresie marzec- kwiecień zaczynają się już od 350 zł/os./3 noce w pokojach dwuosobowych z łazienką, za luksusowe hotele niestety musimy sporo więcej zapłacić, ale opcje bardziej ekonomiczne, czyli pokoje 3-4 osobowe lub te z łazienką na korytarzu zaczynają się już od 200-250 zł/os./3 noce,
  • bilety wstępu: Koloseum+Palatyn+Forum Romanum 12 euro, kopuła Bazyliki Św. Piotra 8 euro, Muzea Watykańskie 16 euro/os. (w każdą ostatnią niedzielę miesiąca wstęp bezpłatny). Ceny te dotyczą biletów normalnych, dla osób uczących się przewidziane są bilety ulgowe.

Jeżeli macie swoje doświadczenia z weekendowego wypadu do Rzymu to napiszcie je w komentarzu. Na pewno każda opinia będzie na wagę złota zwłaszcza dla tych osób, które wybierają się tam po raz pierwszy:) 

P.S. Są ze mną na blogu początkujące „podróżniczki”? Chcecie więcej tego typu wpisów? :)