Picie wody z cytryną na czczo to bardzo popularna metoda wzmocnienia organizmu i podkręcenia metabolizmu. Tymczasem jeżeli dodamy do tej mieszanki kurkumę, stanie się ona prawdziwą bombą energii i zdrowia.

Daleka jestem od oparcia się w 100% na medycynie naturalnej i stwierdzenia, że kurkuma jest lekarstwem. W Internecie krąży mnóstwo artykułów stwierdzających, że kurkuma ma właściwości przeciwnowotworowe. Osobiście sięgnęłam po nią ze względu na jej działanie oczyszczające. Szukałam czegoś do detoksu organizmu. Dodatkowy zastrzyk energii, uczucie lekkości i poprawienie wyglądu cery były tylko skutkiem ubocznym. Bardzo pozytywnym.

PRZEPIS NA NAPÓJ Z KURKUMĄ

Do przygotowania napoju z kurkumy potrzebujesz:

  • 1/2 cytryny
  • łyżeczka kurkumy
  • szczypta pieprzu
  • ciepła woda
  • opcjonalnie: 1/2 łyżeczki oleju kokosowego i/lub miodu

Jeżeli wiesz, że kurkuma nie jest zupełnie Twoim smakiem, to polecam zacząć od mniejszej ilości i stopniowo ją zwiększać do 1 łyżeczki. Taka dzienna dawka to maksimum. Nie należy przesadzać z ilością tej przyprawy.

Podczas picia należy kilka razy zamieszać napój, ponieważ kurkuma osadza się na dnie. Osobiście przygotowuję sobie mieszankę w… kieliszku lub bardzo małej szklance, ponieważ łatwiej jest wypić takiego shota. Do picia większej szklanki z pewnością musiałabym się dłużej przekonywać. Warto też mieć coś pod ręką po spożyciu takiego napoju – ja zazwyczaj jako „przegryzkę”;) stosuję plasterek cytryny.

Pieprz oraz olej kokosowy poprawiają przyswajanie kurkuminy natomiast miód i cytryna oprócz tego, że poprawiają smak napoju, to oczywiście mają swój bardzo bogaty wachlarz właściwości zdrowotnych.

KURKUMA – WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Oficjalnie mówi się o kilku najważniejszych właściwościach kurkumy:

  • pomaga kontrolować cukrzycę,
  • ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające,
  • posiada właściwości przeciwutleniające – skutecznie usuwa wolne rodniki,
  • jest ważna w profilaktyce chorób serca – zapobiega gromadzeniu się blaszki miażdżycowej, która zatyka tętnice (w konsekwencji – udar, czy zawał serca),
  • ma działanie przeciwnowotworowe.

Dla mnie picie tego napoju rano to po prostu porządna dawka energii dla organizmu i świetny detoks. Już po tygodniu codziennego picia czułam, że mój organizm inaczej funkcjonuje. Wstawanie rano, czy siedzenie do późniejszej godziny wydaje się teraz jakby prostsze.

P.S. Nie polecam z doświadczenia picia napoju na czczo. Kurkuma jest nieco ostrą przyprawą, więc może spowodować bóle brzucha (i częstsze wizyty w toalecie rzecz jasna).