Czasami coś, co wydaje nam się, że jest błahe, tak naprawdę ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Po niektóre produktu codziennego użytku sięgamy bardzo często nie zdając sobie sprawy, jaki wpływ mogą mieć na nasze zdrowie i co może się w nich kryć. Warto wiedzieć jak dbać o domowe sprzęty, żeby nie stały się zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Deska do krojenia, gąbka do mycia naczyń, telefon. To tylko niektóre produkty codziennego użytku, które mogą mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jak o nie dbac, żeby nie tylko jak najdłużej nam służyły, ale też nie miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie? Poniżej znajdziesz kilka cennych rad. Koniecznie wprowadź je w życie.
Deska do krojenia – przemyśl zakup nowej
WIele osób używa tylko jednej deski do krojenia. Tymczasem, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka sztuk. Jedna do pieczywa, inna do warzyw i owoców, inna do mięs i ryb. Dzięki temu unikniemy przenoszenia ewentualnych drobnoustrojów, zwłaszcza z surowego mięsa. Deski drewniane są w pełni bezpieczne, ale pod warunkiem, że je właściwie zabezpieczymy i będziemy pielęgnować. Przed pierwszym użyciem zaimpregnuj deskę olejek, a potem od czasu do czasu przecieraj ją octem. Łatwiejsza w utrzymaniu i bardziej higieniczna jest deska plastikowa.
Pojemnik na żywność? Uważaj na BPA
W niektórych plastikowych opakowaniach może znajdować się niebezpieczny dla zdrowia bisfenol A (BPA). Zaburza on działanie hormonów i może przyczyniać się do powstawania raka, czy zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Przed zakupem pojemnika na żywność, koniecznie sprawdź, czy ma BPA (napis BPA free).
Często zmieniaj gąbki do zmywania naczyń
Gąbki do zmywania naczyń mogą być prawdziwą bombą biologiczną. Zbyt długo używana gąbka może zawierać pleśń, grzyby, bakterie, np. pałeczki E.coli. Gąbki najlepiej wymieniać co tydzień na nowe, a codziennie dezynfekować je, np. we wrzątku z dodatkiem octu.
Bezpieczne pranie i zmywanie
Zmywarkę nie tylko należy umyć za pomocą programu z płynem czyszczącym, ale też na bieżąco czyścić gumowe uszczelki, bo to na nich gromadzi się najwięcej bakterii. Podobnie jest z pralką. Należy regularnie czyścić pojemnik na proszek i płyn oraz po każdym praniu dokładnie umyć i przetrzeć gumowe uszczelki.
Regularnie dezynfekuj telefon
Na telefonie można znaleźć olbrzymie ilości drobnoustrojów chorobotwórczych. Wśród nich pałeczki E.coli, wirusy grypy, gronkowce. Wywołują one choroby układu pokarmowego, oddechowego, problemy skórne. Niektóre z tych zarazków mogą przetrwać na telefonie nawet do kilkudziesięciu dni. Przecieraj często telefon chusteczkami antybakteryjnymi.
Zobacz także: Sprzęty ułatwiające sprzątanie