Kiedy po raz pierwszy przeczytałam określenie majtki okresowe / majtki menstruacyjne, to przed oczami miałam memy, w których kobieta dzieli swoją bieliznę na majtki, które zakłada w czasie okresu i na pozostałe dni tygodnia. Gdy spytałam moje Obserwatorki na Instagramie o to, okazało się, że wiele z nich miało podobne skojarzenie! Tymczasem majtki menstruacyjne to coś zupełnie innego. To jeden z środków higienicznych dla kobiet w czasie okresu. Obok kubeczka menstruacyjnego, to najpopularniejszy środek w duchu “zero waste”. Przyjrzyjmy się mu bliżej!

majtki menstruacyjne co to
Fot. Inciclo on Unsplash

Co to są majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne to wielorazowy środek higieniczny stosowany w trakcie okresu. Jest on stosunkowo nowy – dopiero w ostatnim czasie, na fali popularności filozofii “zero waste” i trendów ekologicznych, wzrosło nim zainteresowanie. To alternatywa dla kobiet, które nie lubią podpasek, ale z jakiegoś powodu nie chcą używać tamponów. To również dobre rozwiązanie dla tych z nas, które szukają ekologicznych rozwiązań. Majtki menstruacyjne mają specjalną chłonną wkładkę i jedną nieprzemakalną warstwę. Zakłada się je jak normalną bieliznę i są w stanie zapewnić nam “okresowe” bezpieczeństwo na kilka godzin. Po tym czasie należy majtki uprać. To bardzo wygodne, ekologiczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Zakup pierwszych majtek menstruacyjnych wzbudza zazwyczaj wiele wątpliwości. Rozumiem, bo sama długo się zastanawiałam, czy to ok, jak to działa i czy jest skuteczne.

Jak działają majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne w wyglądzie przypominają normalną bieliznę. Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że są inne. Majtki od wewnątrz mają specjalną absorbującą część, która zbudowana jest z kilku warstw. Ja wybrałam majtki menstruacyjne z Sis Underwear, które mają dokładnie cztery warstwy:

  • bawełna – jest najbliżej skóry, w 100% naturalna, pochłania krew, ale pozostaje sucha, dzięki kolejnej warstwie, jaką jest eukaliptus.
  • eukaliptus – ta warstwa absorbuje krew i zapobiega powstawaniu infekcji. W przypadku majtek Sis, “pojemność” eukaliptusa można porównać do 3 tamponów.
  • materiał wodoodporny – zapobiega przeciekaniu.
  • lycra – jest elastyczna i dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu majtki są bardzo wygodne.

Które majtki menstruacyjne? Opinie

Tyle teorii, czas na opinię! U mnie majtki menstruacyjne sprawdziły się naprawdę dobrze, ale przyznam, że nie stosuję ich przez cały czas trwania okresu. Skusiłam się na markę Sis, bo wcześniej majtki menstruacyjne kojarzyły mi się z czymś na wzór “pieluchomajtek”, tymczasem Sis oferuje bardzo kobiecą, ładnie skrojoną bieliznę, która w żaden sposób nie przypomina tych memicznych, wielkich i smutnych majtek okresowych. Majtki menstruacyjne Sis bardzo dobrze chłoną, nie przemakają i są bardzo wygodne w noszeniu. Spodobało mi się, że mają wysoki stan i wyglądają naprawdę zgrabnie.

źródło zdjęcia: www.sisunderwear.pl

Dodatkowa ochrona

Część z Was na pewno zna doskonale sytuację, kiedy prosimy bliską koleżankę, żeby sprawdziła, czy wszystko ok. Ja pamiętam to zwłaszcza z lat szkolnych. Wiele z nas z pewnością tak robiło. Dla kobiet, które mają wyjątkowo obfity okres, majtki menstruacyjne dobrze sprawdzą się jako dodatkowa ochrona. Mając w najbardziej obfite dni tampon lub kubeczek menstruacyjny i tego rodzaju bieliznę możemy być w 100% pewne, że nie pojawi się żadna przykra niespodzianka.

Majtki menstruacyjne na noc

Według mnie majtki menstruacyjne to najlepszy wybór na noc. Te, które ja miałam są bardzo wygodne i dobrze chłoną. Jeśli śpicie ponad 6-8h to tampon nie zawsze jest dobrym wyborem. Specjaliści zalecają noszenie tamponu maksymalnie do 8h. Majtki menstruacyjne Sis ze względu na swój krój i to jak dobrze się dopasowują do ciała, w ogóle się nie przemieszczają i spokojnie sprawdzą się właśnie na noc. Materiał z jakiego wykonane są majtki i warstwa chłonna ma działanie antybakteryjne i dba o przepływ powietrza, więc jest to w pełni zdrowe i bezpieczne.

Jak dbać o majtki menstruacyjne?

Nie ma w tym specjalnej filozofii. Po zdjęciu należy je wypłukać zimną wodą, następnie przeprać na bardzo delikatnym programie w pralce. Najlepiej 30 stopni, pranie ręczne i wirowanie do 700 (instrukcja ze strony producenta).

Fot. Alexander Sergienko on Unsplash

Jeśli chciałybyśmy, żeby majtki menstruacyjne były naszym jedynym lub głównym środkiem higienicznym to potrzebujemy przynajmniej 3 par. Wybierając swój model nie warto oszczędzać. Zanim zdecydowałam się na Sis czytałam mnóstwo opinii. Popularne były te kupowane na Ali, ale niestety nie były chłonne i słabo chroniły. Warto więc kupić trochę droższą parę, ale i lepszą. Wtedy możemy mieć pewność, że zadziałają.