Łuszczyca, to coraz częściej spotykany problem skórny. Niestety, mało osób wciąż o nim mówi. Dziś już wiemy, że łuszczyca nie jest zaraźliwa i można łagodzić jej objawy. To schorzenie przewlekłe, na które cierpi ok. 3% społeczeństwa.
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się nadmiernym i szybkim złuszczaniem się komórek skórnych. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, co oznacza, że układ immunologiczny atakuje własne komórki skóry, powodując przyspieszoną regenerację naskórka. Na jej temat krąży wiele mitów, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej.
Łuszczyca – fakty i mity
Z łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, ale istnieją różne metody leczenia mające na celu łagodzenie objawów i utrzymanie choroby pod kontrolą. Leczenie może obejmować kremy, maści, światłoterapię, leki doustne lub zastrzyki biologiczne, w zależności od ciężkości przypadku i reakcji pacjenta na terapię. W przypadku łuszczycy zawsze zaleca się konsultację z lekarzem dermatologiem w celu odpowiedniej diagnostyki i planu leczenia. Poniżej najpopularniejsze twierdzenia odnośnie tej choroby. Sprawdźmy, które z nich to mity, a które są faktami.
Nie wiadomo, jaka jest przyczyna łuszczycy
PRAWDA. Przyczyny choroby nie są jednoznaczne, ale ustalono, że dużą rolę odgrywa genetyka, a także nieprawidłowa praca układu odpornościowego. Organizm wytwarza przeciwciała, rozpoznające własne tkanki jako obce. Dochodzi do stanu zapalnego skóry właściwej – u chorych nadmiernie się łuszczy. W zdrowym naskórku komórki z warstwy podstawnej do rogowej przemieszczają się w ciągu 28 dni, w łuszczycy trwa to 3-4 dni. Osoby mające historię łuszczycy w rodzinie są bardziej podatne na rozwinięcie tej choroby.
Kobiety chorują częściej na łuszczycę niż mężczyźni
MIT. Łuszczyca może występować jednakowo często zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może ujawniać się w każdym wieku – od wczesnego dzieciństwa po wiek podeszły.
Stres nasila objawy łuszczycy
PRAWDA. Stres może spowodować rzut choroby. Pojawienie się zmian nasila również alkohol, używki, papierosy, stany zapalne w organizmie.
Łuszczyca to wyłącznie choroba skóry
MIT. Procesy zapalne łuszczycy wpływają także na układ sercowo-naczyniowy i pokarmowy. Chorzy na łuszczycę są również narażeni na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę oraz depresję.
Łuszczycę można całkowicie wyleczyć
MIT. Odpowiednim leczeniem można wyciszyć i złagodzić objawy. Nie ma natomiast sposobu na całkowite pozbycie się łuszczycy. Stosuje się leki, które hamują nadmierny rozrost naskórka i procesy zapalne. Celem leczenia jest osiągnięcie jak najdłuższego czasu remisji objawów oraz oczywiście złagodzenie choroby i jej negatywnego wpływu na codzienne życie pacjenta.
Chorobę mogą złagodzić odpowiednie kosmetyki
PRAWDA. W leczeniu łuszczycy dużą rolę odgrywa pielęgnacja skóry. Najlepiej stosować specjalistyczne kosmetyki stworzone dla osób z łuszczycą. Warto używać emolientów – do kąpieli lub pod prysznic.
Naturalne sposoby pomagają w walce z łuszczycą, np. dieta i zioła
MIT. Niestety, jak dotąd, nie zostały ustalone związki między dietą, czy ziołami, a leczeniem łuszczycy. Leczenie, jak i ogólnie zdrowy tryb życia może wspomóc dieta, w której jest dużo warzyw i owoców. Suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 może przyczynić się do obniżenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych u chorych. Zanim zdecydujesz się picie ziół, skontaktuj się ze swoim lekarzem, ponieważ mogą wchodzić w reakcję z niektórymi lekami.
Zobacz także: Zdrowe nawyki żywieniowe