’Zero waste’ to idea, o której w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Ogólnie mówiąc jest to styl życia oparty na ograniczaniu produkcji śmieci tak, żeby nie zanieczyszczać środowiska. 'Zero waste’ można uznać też za filozofię – to zmiana postawy, sposobu myślenia o odpadach, postrzeganie ich jako zasobów i próba ponownego ich wykorzystywania. Prekursorką ruchu jest Bea Johnson – roczne zasoby śmieci, których nie zdołała ponownie wykorzystać lub przetworzyć zmieściła w jednym słoiku.

’Zero waste’ czy 'less waste’?

Przyznam otwarcie, że ja bym tak nie potrafiła i… nawet nie próbuję. Mamy XXI wiek, a już poprzednie epoki starały sobie radzić ze śmieciami w podobny sposób i różnie to wychodziło. Idea 'zero waste’ jest trudna i umówmy się – nie każdy jest w stanie ją wprowadzić w życie. Polecam 'less waste’, bo nawet małe zmiany mają znaczenie.
Chodzi o to, aby wprowadzać małe zmiany małymi krokami i być świadomym podczas zakupów. Bo lepiej jest robić cokolwiek w stronę 'zero waste’, niż nie robić nic.

’Less Waste’ w praktyce

Przedstawię Wam kilka zasad, które wprowadziłam w swoje życie. Nie są one w żaden sposób rewolucyjne. Są po prostu przemyślane. Wiem, że część z Was już dawno je praktykuje, ale może ta lista da do myślenia tym, którzy wciąż nie wiedzą od czego zacząć?

 1. Plastikowe reklamówki, foliówki
  Tu właściwie ostatnio rynek sam nam wyszedł naprzeciw. Od kiedy reklamówki w sklepach są płatne, to wydaje mi się, że większość osób nie wyrzuca ich od razu po pierwszych zakupach. Ja osobiście zawsze mam przy sobie cienką materiałową torbę. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest idealna na zakupy. Jeżeli kupuję niedużą ilość warzyw/owoców to naklejam ich wagę i cenę bezpośrednio na produkt.
  Materiałowe torebki kupicie za dosłownie kilka zł, a są naprawdę wielokrotnego użytku. Moje wystarczają na kilka lat przy stałym użytkowaniu.
 2. Plastikowe słomki, jednorazowe kubki, opakowania na jedzenie
  Czy na pewno musisz pić napój przez słomkę? Czy inaczej wtedy smakuje?
  Inna sprawa, to opakowania przy zamawianiu jedzenia na dowóz. Niestety, na to już nie masz wpływu. Starajcie się sami przygotowywać jedzenie lub jeść na miejscu. Podobnie jest z kawą, która i tak lepiej smakuje w filiżance niż w tekturowym kubku, prawda?
 3. PLASTIKOWE BUTELKI
  Tego chyba naprawdę naprodukowałam się najwięcej. Piję bardzo dużo wody. Nawet nie chcę się przyznawać ile plastikowych butelek kiedyś używałam. Teraz korzystam z dzbanka filtrującego wodę i z butelek wielokrotnego użytku.
 4. Kosmetyki
  Żel pod prysznic warto zamienić na mydło, na pewno wystarczy na dłużej i nie przyczynia się do produkcji niepotrzebnego plastiku. Świetny pomysł ostatnio wprowadziła w życie marka YOPE – w butiku na Mokotowskiej 26 w Warszawie możecie napełnić puste butelki po produktach YOPE!
  Bio Patyczki kosmetyczne nie są wcale dużo droższe od tych normalnych. Dostępne np w Rosmannie. 100% biodegradowalne.
  Zamiast używać wacików przy aplikacji toniku do twarzy, możecie zaopatrzyć się w atomizer typu 'spray’. Jest mnóstwo rozwiązań. Wystarczy chcieć. :)
 5. Bilety, potwierdzenie płatności
  Jeżeli nie musisz, to nie bierz ani potwierdzenia płatności (w 90% przypadków papier za chwilę ląduje w koszu), ani nie drukuj biletów (coraz częściej możemy korzystać z aplikacji).
 6. Energia i woda
  Postaraj się ograniczyć zużycie obu.
 7. Staraj poruszać się pieszo, komunikacją publiczną lub rowerem
  Wiem, że to nie jest łatwe, ale ma duży wpływ na środowisko.No i ostatnie, jeden z hitów Internetu w poprzednim roku:
 8.  KUPUJ SAMOTNE BANANY! Za pomocą tego hasła Bank Żywności walczył z problemem marnowanego jedzenia. Zazwyczaj bierzemy te ładniejsze owoce/warzywa. Te w kiści, a nie te „samotne”, a przecież wszystkie smakują tak samo. Pozostawione „samotne banany” często lądują na… śmietniku.

Nie musisz być od razu 'zero waste’, wystarczy, że będziesz 'less waste’!