Skóra dotknięta atopowym zapaleniem wymaga specjalnej pielęgnacji i troski. Wybór nieodpowiedniego kosmetyku często kończy się podrażnieniem, suchością i zaczerwienieniem. Po jakie więc produkty sięgać, aby przynieść skórze ukojenie i komfort? Odpowiada kosmetolog w poniższym wpisie.
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą zapalną o charakterze przewlekłym. Zaliczana jest do najczęściej występujących chorób alergicznych skóry i dotyczy najczęściej dzieci, ale pojawia się również u dorosłych. Występowanie AZS jest często powiązane z innymi chorobami atopowymi, takimi jak astma czy alergiczny nieżyt nosa i spojówek.
AZS – czym się objawia?
Głównym objawem w atopowym zapaleniu skóry jest świąd, który może nasilać się wieczorem i nocą. Kolejną cechą charakterystyczną jest typowa lokalizacja zmian – okolice zgięciowe kolan i łokci, kark oraz stopy. Natomiast u dzieci zmiany rozmieszczone są na policzkach i kończynach po stronie wyprostnej. Dodatkowo można zaobserwować suchość, która wynika ze zmniejszonej syntezy lipidów. Chorobie towarzyszyć może również rumień, zaczerwienienie oraz obecność grudek i pęcherzyków, które mogą prowadzić do powstawania ran.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest dermatozą bardzo złożoną i wieloczynnikową. Przyczyną jej powstawania mogą być czynniki genetyczne, immunologiczne, uszkodzenie bariery naskórkowej oraz zakłócenia równowagi mikrobiologicznej skóry.
Do czynników zaostrzających możemy zaliczyć czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenia środowiska, alergeny, zakażenia bakteryjne, stres, wilgotność powietrza, wahania temperatur, kosmetyki, silne detergenty.
Jakie kosmetyki stosować na AZS?
Pielęgnacja skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry jest elementem kluczowym i niezbędnym. Ma na celu redukcję objawów i poprawę komfortu życia poprzez nawilżenie i przywrócenie jej fizjologicznej flory bakteryjnej. Często stanowi również wsparcie dla leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza.
Podstawową grupą składników stosowanych w kosmetykach na AZS są emolienty. Możemy do nich zaliczyć ceramidy, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe. Zwiększają nawilżenie warstwy rogowej naskórka oraz tworzą film lipidowy, który zapobiega utracie wody. Ponadto, zmniejszą kolonizację naskórka przez drobnoustroje, przywracają prawidłowe pH skórze oraz tworzą barierę między skórą a alergenami lub czynnikami drażniącymi.
Do miejscowego stosowania na zmiany zapalne warto wybrać maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty, która w składzie będzie zawiera emolienty oraz składniki łagodzące, jak np. beta glukan, alantoina.
Krem na atopowe zapalenie skóry należy natomiast aplikować codziennie rano i wieczorem nawet w przypadku wyciszenia objawów w celach profilaktycznych. Oprócz emolientów krem powinien być bogaty w składniki o działaniu regenerującym jak np. panthenol, cynk, witamina E.
Skuteczne kremy na AZS znajdziecie w sklepie internetowym Topestetic, klikając w poniższy link:
https://www.topestetic.pl/krem-na-atopowe-zapalenie-skory
W sklepie Topestetic możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów, którzy pomagają dobrać odpowiednie produkty do potrzeb skóry oraz rozwieją wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące pielęgnacji skóry.
Atopowe zapalenie skóry głowy – jaki szampon wybrać?
Atopowe zapalenie może również dotyczyć skóry głowy. Charakteryzuje się suchą skórą i świądem. Warto wówczas sięgnąć po dobry szampon na atopowe zapalenie skóry głowy, który bazuje na delikatnych środkach myjących oraz emolientach. Odpowiednie preparaty znajdziecie w ofercie internetowego sklepu Topestetic:
https://www.topestetic.pl/szampon-na-atopowe-zapalenie-skory
Topestetic to wyjątkowe miejsce w sieci, gdzie dostawa jest zawsze darmowa, niezależnie od kwoty zamówienia, a do każdej przesyłki dodawane są bezpłatne próbki i upominek od sklepu.
Ze względu na nawrotowy charakter atopowego zapalenie skóry pielęgnacja jest elementem obowiązkowym i pełni funkcję profilaktyczną w okresach remisji. Kosmetyki na AZS powinny być delikatne, oparte na emolientach i wykazywać działanie natłuszczające, regenerujące i łagodzące. Regularne stosowanie odpowiednich produktów pozwoli zmniejszyć objawy atopii i poprawi komfort życia.