Keratynowe prostowanie włosów to temat, który bardzo często pojawia się w Waszych pytaniach do mnie. Niespecjalnie mogę pomóc jeżeli chodzi o praktykę, bo miałam wykonywane je jedynie raz w życiu. Ze względu jednak na moją specyfikację pracy temat jest mi totalnie bliski, więc chętnie podzielę się moją wiedzą dotyczącą tego tematu i mam nadzieję, że rozwieję niektóre Wasze wątpliwości.

Moje włosy po keratynowym prostowaniu (2012 r.!)

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Wiele osób zastanawia się, czy keratynowe prostowanie niszczy włosy. Przyznam, że sama miałam takie refleksje. Najpierw więc jasno nakreślmy sobie definicję tego zabiegu:

Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który odbudowuje struktury włosów, intensywnie je odżywia i wygładza. Podczas zabiegu keratynowego prostowania włosów następuje uzupełnienie w ich strukturze niedoborów keratyny, czyli białka będącego naturalnym składnikiem budulcowym włosów.

Tak naprawdę jest to więc maksymalne odżywianie włosów za pomocą keratyny. Keratynę natomiast włosy wchłaniają pod wpływem bardzo wysokiej temperatury (prostownica). Prostujemy więc włosy przy okazji. To tak jakby skutek uboczny zabiegu odżywiającego włosy. Efekt utrzymuje się ok. 3-6 miesięcy. Wszystko zależy od struktury włosów.

Keratynowe prostowanie włosów – przebieg

Keratynowe prostowanie włosów to „wprasowanie” we włosy odpowiedniej ilości preparatu keratynowego za pomocą rozgrzanego do 230 stopni Celsjusza ceramicznego żelazka fryzjerskiego lub prostownicy. Pod wpływem ciepła łuski włosa otwierają się, a keratynowy budulec wnika w ich strukturę i dokładnie wypełnia wszelkie ubytki.

Następnie łuski włosa zostają zamknięte, a ich struktura zostaje zrekonstruowana. Zaaplikowany w taki sposób preparat keratynowy jest trzymany na włosach przez ok. 30 minut. Ostatnim etapem zabiegu jest suszenie włosów za pomocą suszarki nastawionej na średnią temperaturę nawiewu, do ich całkowitego wyschnięcia.

Po zabiegu przez 48h nie należy myć włosów. W tym czasie włosy są przyklapnięte, mogą wyglądać na przetłuszczone. Nie należy te ich spinać, czy mocno związywać gumką.. Doprowadza to do powstania odgnieceń. Nie róbcie tego więc przed ważnymi uroczystościami, raczej zachowajcie sobie te dwie doby marginesu.

Po wykonanej keratynie nie można poddawać włosów zabiegom chemicznym przez minimum dwa tygodnie. Czyli jeżeli farbujesz włosy, zrób to przed prostowaniem.

Włosy po prostowaniu keratynowym (2012 rok)
Włosy po prostowaniu keratynowym (2012 rok.

Jakich efektów możemy oczekiwać?

  • Włosy będą nie tylko wyglądać na zdrowsze, ale zostaną dogłębnie odżywione, przez co po prostu będę zdrowsze, wzmocnione i w lepszej kondycji.
  • W większości przypadków keratynowe prostowanie włosów rozwiązuje problem elektryzowania się włosów i puszenia.
  • Bez większego wysiłku Twoje włosy będą wygładzone i będą po prostu świetnie wyglądać.
  • Niestety – jeżeli zamarzysz o lokach i falach, to mam złą wiadomość – przez pierwsze miesiące skręt nie utrzyma się na włosach.

Ale wciąż myślę, że warto spróbować!

Keratynowe prostowanie włosów – ile kosztuje?

W salonach fryzjerskich koszt zabiegu zależy od długości i gęstości włosów, czyli od tego, ile kosmetyków zużyjemy i ile czasu to pochłonie. Cena waha się od ok. 350-500 zł do 1000 zł u droższych profesjonalistów.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Wróćmy jeszcze do pierwszej poruszanej przeze mnie we wpisie kwestii. Sama definicja może nie być przekonująca. Z każdym myciem keratyna z włosów się wypłukuje, co jest bardzo naturalnym procesem. Często więc pojawiają się opinie, że włosy po wypłukaniu keratyny są w gorszym stanie niż były przed zabiegiem. Jest to jedynie złudzenie. Przez wszystkie tygodnie z lśniącymi, gładkimi włosami przyzwyczajamy się do tego wyglądu. Z biegiem czasu keratyna się wypłukuje, a włosy znowu są w takiej samej kondycji co przed zabiegiem. Stąd takie wrażenie!

Ja już niedługo mam w planach przeprowadzenie tego zabiegu w warunkach domowych.

Dla porównania będzie też zabieg u profesjonalisty.

Dam Wam oczywiście znać jak poszło.