Soczewki fotochromowe to wariant, który pozwala łatwiej dostosować się do zmiennych warunków oświetlenia. Wychodząc z biura na zewnątrz, gdzie mocno świeci słońce, soczewki fotochromowe zaczynają się przyciemniać, za co są cenione przez wielu użytkowników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze soczewek fotochromowych? Podpowiadamy!
Soczewki fotochromowe – dla kogo będą dobrym wyborem?
Soczewki fotochromowe są polecane osobom ceniącym sobie wygodę.
W szczególności soczewki fotochromowe mogą być komfortowym rozwiązaniem dla osób:
- aktywnych fizycznie – trenujących np. bieganie, siatkówkę plażową, nordic walking, wspinaczkę skałkową lub wybierających się w góry.
- pracujących w zmiennych warunkach oświetlenia (np. kurierzy, przedstawiciele handlowi – gdzie oko musi często przystosowywać się do zmian w ilości docierającego światła pomiędzy samochodem, przejściem z parkingu do docelowego budynku i przebywaniem w pomieszczeniach)
- pracujących przy komputerze, gdyż soczewki fotochromowe nie tylko chronią przed światłem słonecznym, ale też przed światłem niebiesko-fioletowym emitowanym przez komputery, laptopy i smartfony
- lubiących pracę w ogrodzie i rekreację na świeżym powietrzu
- z podwyższoną wrażliwością na światło.
Przykłady te pokazują, że soczewki fotochromowe to dobre rozwiązanie dla wielu grup osób, dlatego warto poszerzyć o nich wiedzę.
Soczewki fotochromowe a komfort życia
Soczewki fotochromowe wiążą się z wygodą użytkowania. Można w nich biegać (co w okularach, zarówno korekcyjnych, jak i słonecznych może być utrudnione). Wygodna w nich będzie gra w siatkówkę plażową i wiele innych wakacyjnych aktywności.
Jest to także komfortowa opcja dla osób zabieganych, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze soczewek fotochromowych?
Aby wybrać dobre soczewki fotochromowe, należy postawić na ich nowsze wersje. Soczewki starszej generacji nie spełniają bowiem tak dobrze swojej funkcji m.in. dlatego, że trzeba więcej czasu, aby ich barwa zmieniła się po wyjściu na słońce.
Czym powinny cechować się dobre soczewki fotochromowe nowej generacji?
- Powinny być przede wszystkim wyposażone w filtr UV. Jest to niezbędne, aby po rozszerzeniu źrenicy spowodowanym przyciemnieniem soczewki w reakcji na światło nie doszło do absorpcji większej dawki promieniowania ultrafioletowego.Filtry w dobrych soczewkach fotochromowych powinny chronić przed promieniami UVA i UVB.
- W nowoczesnych soczewkach szybko powinien zachodzić proces ich przyciemniania w reakcji na światło (najlepiej, gdy proces ten nie trwa dłużej, niż kilkanaście sekund).
- Dobre soczewki powinny zapewniać redukcję efektu olśnienia. Jest to szczególnie ważne dla kierowców.
- Prawidłowo dobrane soczewki fotochromowe zapewniają odpowiedni kontrast, a także właściwą percepcję barw.
- Nowej generacji soczewki, oprócz zapewnienia komfortu powinny dobrze korygować wadę wzroku.
Podsumowanie
Soczewki fotochromowe to komfortowe rozwiązanie dla osób aktywnych, pracujących przy komputerze, a także dla tych, których oczy cechują się zwiększoną wrażliwością na światło. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, należy postawić na soczewki fotochromowe nowej generacji. Ważne przy wyborze soczewek jest sprawdzenie, czy posiadają one niezbędne filtry UVA i UVB oraz czy szybko następuje proces ich przyciemnienia.
Zastanawiasz się, czy soczewki fotochromowe to coś dla Ciebie? Skonsultuj się z lekarzem okulistą lub z optykiem i wybierz taki rodzaj soczewek, jaki będzie najlepszy dla zdrowia Twoich oczu.