Samodzielne farbowanie włosów w domu nie jest tak łatwym zadaniem, jak może się to nam wydawać. Jeżeli Twoje włosy są niezdrowe, cienkie lub pozostawiają wiele do życzenia, to lepiej nie ryzykuj. Marzy Ci się kolorowa czupryna nie wyglądająca jak farbowany hełm? Boisz się plam po farbie na skórze? Przeczytaj kilka cennych wskazówek, zanim podejmiesz się tego zabiegu w domu!
1. Wybierz odpowiedni kolor farby.
Nie szukaj na siłę “swojego” koloru w barwach, które tak naprawdę nijak mają się do Twojego naturalnego image. Jeżeli masz ciemne włosy, utrzymuj je w swojej tonacji. Radykalne zmiany koloru koniecznie skonsultuj ze swoim fryzjerem. Takie zabiegi potrzebują specjalnego traktowania.
A tak btw: nie znam jeszcze żadnej brunetki z ciemną oprawą oczu, której byłoby dobrze w blond włosach.
2. Rozważny wybór kosmetyku
Istnieją trzy rodzaje kosmetyków przeznaczonych do malowania włosów.
– kolor zmywalny- najbezpieczniejszy, choć w nie w 100% idealny sposób. Jest to pakowana w niewielkie saszetki jednorazowa gotowa farba do włosów, kolor utrzymuje się do ok. 6 myć, nie zawiera amoniaku. To dobra opcja na odświeżenie koloru włosów, na pewno nie sprawi, że włosy nabiorą intensywnego koloru, radykalnie nie zmieni także barwy włosów oraz oczywiście ich nie rozjaśni.
– kolor półtrwały- kolor utrzymuje się do ok. 24 myć. Zazwyczaj nie zawiera amoniaku, zdarza się zwykle jedynie przy odcieniach blond, również dość bezpieczna opcja odświeżenia koloru włosów, nie sprawdza się przy rozjaśnianiu.
– kolor trwały- przy wyborze właśnie tego kosmetyku zaczynają się schody. Trudno wybrać farbę, która naprawdę nie zniszczy struktury włosów, nie sprawi, że będa przesuszone i matowe. Kosmetyki trwale koloryzujące silnie odchylają łuski włosa, pod który wnika pigment. Farby trwałe są niezmywalne, dlatego po pewnym czasie pojawia się tzw. odrost, konieczne jest więc powtórzenie farbowania. Jako jedyne z wymienionych powyżej rodzajów kosmetyku gwarantują mocny i żywy kolor. Włosy potraktowane takim kosmetykiem wymagają specjalnej pielęgnacji.
Po 3. właściwie najważniejsze!
Takie banalne, a tak często pomijane: instrukcja! Jeżeli zdecydujesz się już na odpowiedni kosmetyk, to pierwsze, co zrób po zakupie, przeczytaj jego instrukcje. Farby bywają różne: jedna nakłada się na włosy suche, inne wilgotne, jedne trzyma się 4 minuty, inne 40. Kolejnych czynności nie wykonuj z pamięci. Nawet farby tej samej firmy, ale o innych odcieniach mogą mieć różne instrukcje. Bądź więc czujna!
4. Przygotowanie “stanowiska”
Farba ma to do siebie, że trudno się zmywa. Zwłaszcza z przeróznych powierzchni. Dlatego ze swojej strony polecam przed rozpoczęciem farbowania obłożyć wszystko, co jest w zasięgu ręki np. gazetami. W ten sposób po farbowaniu wystarczy, że zwiniesz gazety i wyrzucić do kosza, zamiast spędzać kolejnych 2 godzin na żmudnych szorowaniu zabrudzonych powierzchni.
5. Przygotuj kilka klamerek, spinek, wsuwek, które będą Ci służyć jedynie przy farbowaniu.
I miej je zawsze przeznaczone właśnie na tę okazję. Włosy, an które nałożysz farbę, zwłaszcza, gdy są długie, lepiej upinać delikatnie na głowie, tak, aby miały swobodę, ale jednocześnie nie dotykały skóry twarzy, rąk, czy karku. Trudno je zmyć, a dzięki takiemu spięciu przetrwasz minuty trzymania kosmetyku na włosach bez zbędnych przeszkód, no i nerwów. ;)
6. Spłukiwanie
Po skończonym farbowaniu spłucz włosy do momentu aż woda będzie naprawdę czysta. W przeciwnym razie pobrudzisz sobie ręcznik oraz ubrania.
7. Dodatkowe wskazówki:
Jeśli masz długie włosy kup od razu 2 opakowania i zmieszaj je. Nie licz, że wystarczy Ci jedno opakowanie. Lepiej, żeby trochę zostało, niż żeby Ci zabrakło i część włosów pozostanie nie zafarbowana.
Plamy na twarzy lub w innym miejscu na skórze łatwo schodzą zmywane mleczkiem do makijażu. Aby uniknąć nieestetycznych plam po farbie, warto też przed nałożeniem kosmetyku na włosy, nanieść na czoło, uszy i kark grubą warstwę silnie nawilżającego kremu.
Spłukiwane włosy zimną wodą sprawią, że łuski włosa się zamkną i włosy będą wyglądać na bardziej zdrowe i lśniące. To samo dotyczy używania zimnego nawiewu w suszarce.
I przede wszystkim! Przy wybieraniu koloru na włosy nie kieruj się zdjęciami na opakowaniach. W zdecydowanej większości takie zdjęcia to produkt misternej pracy grafików komputerowych- photoshop, idealne oświetlenie, intensyfikacja barw, niwelowanie niedoskonałości. Żaden kolor nie wygląda w rzeczywistości tak, jak jest przedstawiony na zdjęciu na opakowaniu.
Farbowanie włosów w domu jest idealnym pomysłem dla kobiet, których natura obdarzyła w zdrowe włosy, a także dla kobiet, które uwielbiają pielęgnację włosów, ponieważ po przeprowadzeniu takiego zabiegu należy wgłębić się w sposoby pielęgnacji włosów farbowanych i naprawdę dbać o nie, aby wyglądały na mocne, zdrowe i błyszczące!
7 comments
Super!
Dzięki za rady – zwłaszcza do serca wezmę tę o suszeniu włosów zimnym powietrzem. Moja suszarka ma ten feler, że żeby dmuchało zimne powietrze – trzeba trzymać wciśnięty przycisk, nigdy nie chciało mi się go używać, od teraz zacznę.
Moze ze słunnych osob przykład osoby o ciemnych oczach i pasujących do niej jasnych blond włosów: J.Alba. Jakby sie tak przyjrzec dokladniej znajdzie się wiecej aktorek.
uwielbiam farbowac włosy w domu, zawsze mogę coś poprawić, wymieszać i wychodzi mi perfekcyjny odcień, dokładnie taki, jaki chciałam, wskazówki są przydatne, zgadzam się z każdą, którą zawarłaś w tym poście
dodałabym od siebie przygotowanie: ręcznika i koszulki, które będą nam służyć jedynie tym celom, dzięki temu unikniemy niepotrzebnych zabrudzeń używanej na co dzień garderoby.
Dziękuję za cenne rady :D