Zdarza Ci się, że ułatwiasz sobie wieczorny demakijaż myją twarz i zmywając pełny makijaż pod prysznicem?

Niestety, mam złą wiadomość. Mycie twarzy po prysznicem to bardzo szkodliwy nawyk. Jest to błąd, którego cera może Ci nie wybaczyć…

Mycie twarzy po prysznicem wydaje się tak oczywiste, że nie powinno podlegać dyskusji i wywoływać domysłów, czy na pewno jest to dobry nawyk. Okazuje się jednak, że ma on negatywny wpływ na skórę twarzy.

Pod prysznicem zazwyczaj decydujemy się na naprawdę wysoką temperaturę wody. W myśl zasady:

Raczej znam mało osób kochających zimny prysznic (chociaż rano czasami bywa wybawieniem i porządnym kopem energetycznym!).

Wysoka temperatura wody i jej duże ciśnienie nie wpływa dobrze na delikatną skórę twarzy. Pod ich wpływem naczynka krwionośne się rozszerzają i skóra wygląda o wiele gorzej. Zazwyczaj pojawiają się wtedy podrażnienia i zaczerwienia. Finalnie ten nawyk może prowadzić nawet do powstania czy rozprzestrzenia się trądziku różowatego.

Obwiniłabyś kiedykolwiek za to wodę?

Długotrwałe stosowanie tej praktyki może doprowadzić także do stałego rozszerzenia oraz pękania naczynek krwionośnych. A to przypadłość, z którą niestety trudno jest sobie poradzić.

Kolejnym powodem, dla którego powinnaś porzucić mycie twarzy pod prysznicem jest przesuszenie cery. Długi kontakt z bardzo ciepłą wodą… wysusza skórę.

I jeszcze jedno!

Ciepło, które panuje w kabinie prysznicowej otwiera pory na całym ciele, oczywiście również na twarzy. Jeżeli decydujesz się na gorący prysznic w pełnym makijażu, to powstawała pod prysznicem para wodna i wysoka temperatura sprawią, że wszystkie kosmetyki, które powinnaś z siebie zmyć w pierwszej kolejności… przedostaną się głębiej.

 

Najpierw oczyść skórę, a później nałóż na nią wartościową maseczkę i dopiero wskocz pod prysznic. Dzięki rozszerzonym porom maseczka lepiej się wchłonie w głąb skóry.

Samą twarz staraj się myć w letniej wodzie, a na ostatnie spłukanie użyj zimnej wody. To zapewni zamknięcie porów i poprawi ukrwienie oraz pobudzi skórę do samoregeneracji. Polecane jest także mycie twarzy wodą mineralną. Mam bardzo wrażliwą na zmianę wody skórę twarzy, dlatego gdy gdzieś jadę zawsze staram się myć ją właśnie wodą mineralną.

Pamiętaj, że skóra twarzy jest o wiele bardziej delikatna niż skóra na całym ciele. Traktuj ją z należnym jej szacunkiem ;)