Już chyba każdy z nasz przyzwyczaił się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Najczęściej sięgamy po materiałowe maseczki ochronne. U osób, które mają problemy z cerą, noszenie maseczki może je nasilać doprowadzając do powstania nowych wyprysków, czy zaostrzenia trądziku.

Dlaczego noszenie maski wpływa na kondycję skóry?

Zakładając maseczkę ochronną na twarz, zmieniamy naturalne warunki dla naszej skóry. Skóra pod maseczką, zwłaszcza wykonaną ze sztucznych tkanin, nie oddycha. Maseczka tworzy szczelną osłonę i stwarza wilgotne, ciepłe środowisko – idealne do namnażania się drobnoustrojów oraz bakterii. Utrudniony dopływ powietrza do skóry sprzyja zatykaniu ujść mieszków włosowych, skutkiem czego są wykwity skórne.

Problemy skórne spowodowane noszeniem maseczki ochronnej pojawiają się w okolicach linii żuchwy, szczęki i ust. Mogą występować także u osób, które do tej pory nie miały takich problemów.

Higiena jamy ustnej a maseczka ochronna

Nieszczególnie często poruszany temat, ale bardzo ważny w tym temacie. Kolejnym powodem, choć bardzo powiązanym z utrudnionym dopływem powietrza do skóry pod maseczką, są bakterie pochodzące z naszej jamy ustnej. Powietrze, które wydychamy nie ma zbyt dużej przestrzeni, w obrębie której mogłoby cyrkulować. Większość osiada na maseczce lub na skórze. Jeżeli pojawił się problem trądziku spowodowanego noszeniem maseczki, warto zwrócić większą uwagę na higienę jamy ustnej – jak najczęściej myć zęby oraz mieć przy sobie płyn do płukania jamy ustnej, który w składzie ma alkohol.

Trądzik od noszenia maseczki – co robić?

Przede wszystkim należy pamiętać o częstym zmienianiu maseczki. Jednorazowe maseczki należy po zdjęciu wyrzucić. Nie nosić ich ponownie. Osadzające się na nich bakterie i wirusy mogą powodować nasilanie zmian skórnych.

Maseczki chirurgiczne i maski filtrujące N95 są w większości przypadków wykonane z nieprzyjaznych dla skóry materiałów – włókniny i polimeru syntetycznego.

Najlepiej wybrać maseczki, które są wykonane z delikatnych, naturalnych tkanin. Łatwo je utrzymać w czystości i zapewniają lepszy dostęp powietrza do skóry. Po każdym użyciu należy je wyprać (najlepiej w 90 st.) oraz wyprasować w wysokiej temperaturze.

Makijaż a maseczka ochronna

Przy problemach skórnych związanych z noszeniem maseczki, najwłaściwszym wyborem jest rezygnacja z makijażu. Należy unikać kosmetyków, które w połączeniu z utrudnionym dostępem powietrza, mogą zatykać pory. Dodatkowa wilgoć pod maseczką może pogłębiać problem zatkanych porów i powodować powstanie wyprysków.

Oczyszczanie skóry

W normalnych warunkach, na skórze gromadzi się łój, pot, brud, czy drobnoustroje. Pod maseczką mają one idealne warunki do życie i rozmnażania, dlatego tak ważne jest codzienne dokładne oczyszczanie skóry.

Jeżeli musicie nosić maseczki przez dłuższy czas w ciągu dnia, np. w pracy, to polecam przyjrzenie się tzw. pół przyłbicom:

źrodło: https://isopack.pl/

Produkt zasłania nos oraz usta, a przy tym zapewnia większy dopływ powietrza do skóry.

Możecie też na zwykłą maseczkę nanieść niewielką ilość płynów działających antybakteryjnie, np. Octenisept (płyn dezynfekujący), czy Amol.

Przecieranie skóry twarzy produktami o właściwościach antybakteryjnych

Kolejnym sposobem na zminimalizowanie problemów skórnych po noszeniu maseczki jest częste przecieranie skóry produktami o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym. W aptece dostępne są płyny ze srebrem koloidalnym. Przeznaczone są do cery trądzikowej – łagodzą podrażnienia oraz ograniczają powstawanie wyprysków.

 

Kluczowe jest zminimalizowanie czasu, w którym nosicie maseczkę. Jeżeli jest to długi czas, pamiętajcie o częstej wymianie. Ważna jest też odpowiednia dezynfekcja maseczek wielorazowych – pranie i prasowanie. Po przyjściu do domu, kiedy tylko zdejmiesz maseczkę, przepłucz twarz wodą i posmaruj skórę kremem nawilżającym.

9 KOMENTARZE

 1. Dimka

  No niestety ale noszenie maseczki nie jest zbyt korzystne jeśli chodzi o wyglad skóry. Oraz sama się o tym przekonałam. Mam skórę, która ma skłonności do przetłuszczania sie oraz nadprodukcji sebum oraz nie radzi sobie z takimi rzeczami.
  Noszenie maseczki spowodowało swego czasu spory wysyp pryszczy. Pomogło dokładne oczyszczanie cery, ze swojej strony raz na jakiś czas polecam szarpnąć sie na wodorowe oczyszczanie cery
  https://www.derma-med.pl/oczyszczanie-wodorowe/

  Które jest znacznie bardziej skuteczne niż oczyszczanie w domu. Na stronie jest opisane, jak takie oczyszczanie cery wygląda.

 2. Ciekawy temat i niestety muszę przyznać, że od noszenia maseczki pojawiały się u mnie problemy cerą w okolicy żuchwy (+ szybkie pocenie się skóry w tych okolicach). Zaczęłam stosować maseczki z flizeliny i częściej je piorę, prasuję przed każdym nałożeniem i problem prawie znikł. Na szczęście nie muszę być w maseczce cały dzień, jedynie kilka minut w sklepie czy podczas przejazdu do pracy, więc da się wytrzymać. Jeżeli problem całkowicie nie zniknie to pomyślę o tej pół przyłbicy, którą poleciłaś. Wygląda ciekawie :)

 3. Na pewno warto nosić maskę tylko wtedy, gdy musimy, a maseczki trzeba często wymieniać. Czasem trądzik może być spowodowany produktami w naszej diecie. Warto się temu przyjrzeć.

 4. Wiadomo, że w przypadku długotrwałego noszenia skóra się poci i różne cuda się mogą dziać, ja jestem stanowczą przeciwniczką noszenia jej w pracy np. 8 godzin dziennie. Już lepsze te przyłbice są

 5. Ciekawy pomysł na skorzystanie z płynów ze srebrem. Chyba pójdę kupić, bo nie słyszałam, jeszcze o tej metodzie!

 6. Dla osób, które zmuszone są do korzystania z maseczek w pracy niemalże przez cały dzień, jedyne co zostaje to częste zmienianie maseczek i odpowiednia higiena skóry

 7. Sandra

  Ja miałam spory problem z tym kiedy trzeba było nosić maseczki na otwartej przestrzeni.

 8. U mnie to samo. Niestety trądzik mocno się zaognił przez maseczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here