Mózg, podobnie jak mięśnie, trzeba codziennie ćwiczyć. Ponadto, przyda się także odpowiednia dieta. Warto zadbać też o swoje codzienne nawyki, by jak najdłużej cieszyć się świetną pamięcią.
Dobra forma umysłowa w każdym wieku to priorytet dla wielu z nas. Jak zachować świetną pamięć i umysł w dobrej formie? Należy zadbać o codzienne nawyki i regularne ćwiczenia pamięci. Nigdy nie jest za późno na naukę nowych rzeczy – takich, które pomogą Ci zadbać o umysł.
Pij kawę, będziesz… bystry!
Wokół kawy narosło mnóstwo mitów. Warto wiedzieć, że największym z nich jest to, że kawa jest szkodliwa. Oczywiście, jeśli przedobrzymy, czyli wypijemy za dużo kawy dziennie, możemy poczuć skutki uboczne, ale jeśli będziemy zachowywać balans, to kawa będzie mieć zdrowotne właściwości. Kawa poprawia funkcjonowanie mózgu, dzięki zawartości kofeiny i polifenoli. Zmniejsza ryzyko chorób naczyniowo-sercowych o ok. 20%. Najzdrowsza jest kawa filtrowana przez papierowy, niebielony filtr. Pij do 3 filiżanek kawy dziennie. Najlepiej bez cukru, czy śmietanki.
Zioła dobre dla umysłu
Warto przyjrzeć się bliżej niektórym z ziół i ich właściwościom. Nasiona kozieradki, bogate w witaminy B6, C, A, kwas foliowy, wapń, potas, cynk i trygonelinę przyczynia się do regeneracji komórek nerwowych i powstawania nowych połączeń między nimi. W skrócie, ich spożywanie niemalże odmładza mózg. Jak spożywać nasiona kozieradki? Wymieszaj łyżeczkę nasion z miodem, a następnie zażywaj 2 x dziennie. Możesz dodać do jogurtu.
Wąkrotka azjatycka
Wąkrotka azjatycka zawiera substancje, które aktywują uwalnianie białka pobudzającego tworzenie się nowych komórek mózgowych, co sprzyja uczeniu się. Chronią też mózg przed neurotoksynami i wolnymi rodnikami. W zielarniach można kupić kapsułki z wyciągiem lub suszone liście gotu koli (in. wąkrotka azjatycka).
Dwie łyżeczki suszonych liści zalej 200 ml wrzącej wody i pozostaw na 10-15 minut. Pij maksymalnie 3 filiżanki naparu dziennie.
Ponadto postaw na takie zioła:
- miłorząb – znany jest z tego, że wspiera mikrokrążenie mózgowe,
- świetlik – zawiera substancje dotleniające mózg. Wspomaga pamięć.
- szałwia – jest pomocna szczególnie, gdy uczysz się języków,
- rumianek – odmładza mózg, dzięki substancji o nazwie apigenina,
- melisa – dobrze wpływa na funkcje poznawcze.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna to gimnastyka również dla komórek nerwowych. Gdy się ruszasz, dostarczasz mózgowi tlenu i składników odżywczych. Dzięki temu poprawia się też nasza pamięć i koncentracja. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na trening, postaw chociaż na 30-minutowy spacer w formie marszu w szybkim tempie. Polecamy marsz z kijkami w większym gronie. Towarzystwo pobudza mózg do aktywności.
Nauka języków obcych
Nigdy nie jest za późno na naukę. Języki obce wspierają tzw. rezerwę poznawczą, czyli zasób komórek nerwowych, inteligencję i wiedzę. Im większa rezerwa poznawcza, tym mniejsze ryzyko chorób otępiennych, takich jak np. Alzheimer. Nie musisz szlifować języka godzinami. Wystarczy, że codziennie nauczysz się kilku słówek w wybranym języku obcym.
Pisz ręcznie
Podczas ręcznego pisania odbierasz wiele wrażeń zmysłowych takich jak nacisk na papier,zapach tuszu, szelest kartki. To stymuluje powstawanie nowych połączeń nerwowych w mózgu, lepsze zapamiętywanie i kojarzenie. Codziennie pisz ręcznie 15 minut. Może to być pamiętnik, czy dziennik wdzięczności.
Dbaj o dobry sen
Podczas snu cały organizm się regeneruje. Odpowiedni sen ułatwiają wieczorne rytuały i stały harmonogram dnia. Zaleca się, aby kłaść się do łóżka i wstawać o tej samej porze każdego dnia. Postaraj się nie odsypiać całego tygodnia w weekendy. Znajdź dla siebie codziennie 5 minut koncentrując się na oddechu.
Graj w gry strategiczne
Strategiczne gry komputerowe uczą m.in. nowego podejścia do znanych zagadnień, usprawniają także pamięć i płat czołowy kory mózgowej, gdzie gromadzona jest wiedza o umiejętnościach.
Czytaj kryminały
Twój mózg lubi nowe wyzwania. Kryminały o złożonej fabule to idealna gimnastyka dla mózgu. Podczas czytania wykorzystujesz korę przedczołową, by przewidzieć zakończenie, zwroty akcji, rozwój postaci.
Pilnuj poziom cholesterolu, cukru, mierz ciśnienie
Pilnując tych rzeczy, możesz zapobiec miażdżycy, która może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Utrzymać wyniki w normie pomoże Ci zdrowa dieta, aktywność fizyczna i w razie potrzeby suplementy diety. Raz w roku wykonuj badania profilaktyczne.
Odpowiednia dieta
Ostatni, choć jeden z ważniejszych punktów, czyli już przywołana, odpowiednia dieta. Codziennie jedz kiszonki, które zawierają probiotyki wspomagające pamięć, myślenie logiczne, spostrzegawczość. Chrupanie i długie żucie sprzyja skupieniu uwagi, wspomaga pamięć i koncentrację – postaw na chipsy z warzyw.
Jakie badania wykonać, gdy wypadają ci włosy?