Jeśli interesuje Cię świadoma pielęgnacja włosów, to w pierwszej kolejności powinnaś określić porowatość włosów. Ze względu na swoją strukturę możesz posiadać włosy wysokoporowate, średnioporowate lub niskoporowate. Zanim przejdziemy do szczegółów, powinnaś też wiedzieć, że porowatość włosów nie jest czymś, co jest dane nam raz na zawsze. Za pomocą odpowiedniej pielęgnacji możesz ją zmienić. Włosy wysokoporowate wymagają najwięcej uwagi. Jeśli jesteś posiadaczką włosów o takiej porowatości, Twoja pielęgnacja będzie dążyć do tego, by włosy były bardziej gładkie, nawilżone, dociążone. Docelowo zależy nam na tym, by zmniejszyć ich porowatość.
Każdy włos posiada pewną strukturę, a porowatość włosów to właśnie nic innego jak ich struktura. Powierzchnię włosów tworzą niewielkie łuski. Porowatość włosów określa się na podstawie kąta odchylenia łusek od kory włosa. Im większe odchylenie łuski na powierzchni włosa, tym jest on bardziej porowaty. Generalizując, z wszystkich trzech rodzajów porowatości włosów, w praktyce włosy wysokoporowate są najbardziej szorstkie i matowe, nieprzyjemne. Świadoma pielęgnacja włosów i równowaga PEH w pielęgnacji włosów pomogą Ci odzyskać blask i gładkość. Włosy wysokoporowate, może wymagają trochę więcej uwagi, ale za pomocą odpowiedniej pielęgnacji mogą wyglądać jak “włosy z reklamy”!
Co znaczy włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate to włosy, które mają największe odchylenie łuski na powierzchni włosa. Takie włosy wyglądają na najbardziej zniszczone. Bywają przesuszone, szorstkie, matowe. Włosy wysokoporowate to najczęściej włosy, które przeszły wiele zabiegów stylizacyjnych (np. kręcenie na gorąco, prostowanie, rozjaśnianie, farbowanie) lub są nieprawidłowo pielęgnowane. Porowatość włosów najłatwiej określić pod mikroskopem, ale można też wykonać test na porowatość włosów (wpiszcie w wyszukiwarkę i znajdziecie mnóstwo propozycji). Ponadto każdy typ porowatości włosów ma cechy, na podstawie których można zdiagnozować, jaki typ włosów posiadasz. Można wykonać też tzw. test kokosa. Podczas olejowania użyj wyłącznie oleju kokosowego i zobacz jak włosy na niego zareagują. Włosy niskoporowate uwielbiają olej kokosowy, włosy wysokoporowate będą po nim napuszone, jeszcze bardziej matowe i szorstkie.
Jak wyglądają włosy wysokoporowate?
Są to włosy, które mają mocno rozchyloną łuskę. Najczęściej podniesienie łuski jest spowodowane zabiegami stylizacyjnymi (prostowanie, kręcenie na gorąco, rozjaśnianie, farbowanie). Ten rodzaj włosów wymaga dużej uwagi. Celem jest zejście do niższej porowatości. W praktyce to włosy, które są matowe, szorstkie, sztywne, łamliwe, mogą mieć tendencję do kołtunienia. To włosy, które wymagają najwięcej uwagi, należy je traktować bardzo delikatnie – łatwo się kruszą i łamią. Dzięki świadomej pielęgnacji da się je odratować.
Włosy wysokoporowate – pielęgnacja
Włosy wysokoporowate to w dużej mierze włosy zniszczone zabiegami stylizacyjnymi i fryzjerskimi. Często są rozjaśniane lub farbowane mocnymi farbami. Takie zabiegi rozchylają łuskę włosa, co podwyższa porowatość włosów. Włosy wysokoporowate są szorstkie w dotyku, matowe, rozdwajają się. Często też się puszą i są przesuszone. Osoby posiadające takie włosy skarżą się też na elektryzowanie się włosów. Jeśli zależy Ci na tym, żeby włosy były w lepszej kondycji, powinnaś nastawić się na intensywną pielęgnację. Warto też przy farbowaniu włosów postawić na lepszą jakościowo farbę fryzjerską i farbować jedynie odrost. Przy włosach wysokoporowatych należy postawić przede wszystkim na olejowanie włosów (polecam olejowanie włosów na noc, jeśli możecie sobie pozwolić na taką całonocną kurację) i bogate maski intensywnie regenerujące.
Włosy wysokoporowate – kosmetyki
Samo olejowanie włosów wysokoporowatych i stosowanie masek może nie wystarczyć. Należy też zabezpieczyć włosy przed mechanicznymi uszkodzeniami. Włosy wysokoporowate są bardzo podatne na łamanie się i uszkodzenia mechaniczne, ponieważ są suche i kruche. Poniżej znajdziesz przykładowy zestaw kosmetyków do włosów wysokoporowatych:
1. Szampon łagodny dla włosów wysokoporowatych
Szampony łagodne wzbudzają sporo kontrowersji. Zanim sięgniecie po taki szampon, musicie mieć świadomość, że szampony łagodne słabiej się pienią, co utrudnia mycie. Możecie mieć też wrażenie, że włosy u nasady są bardziej skołtunione (brak “powlekaczy” – substancji poślizgowych w składzie) przez co dotarcie do każdego fragmentu skóry głowy jest nieco utrudnione. Jeśli Wasza przygoda z łagodnymi szamponami dopiero się zaczyna, polecam Wam zastosować metodę kubeczkową. A jeżeli nawet metoda kubeczkowa się u Ciebie nie sprawdzi i wciąż czujesz, że mycie delikatnym szamponem nie jest dla Ciebie, to sięgnij po szampon ze średnimi detergentami (są pomiędzy mocnymi, oczyszczającymi szamponami, a łagodnymi). Jeśli masz włosy wysokoporowate i szukasz odpowiedniego szamponu łagodnego, to wypróbuj, np. szampon nawilżający OnlyBio.
2. Szampon mocny
Szampon mocny, czyli inaczej szampon oczyszczający (“rypacz”) to szampon do zadań specjalnych. Myjemy nim włosy co kilka myć, żeby pozbyć się nagromadzonych na włosach resztek kosmetyków do stylizacji, codziennego kurzu, brudu, a także kosmetyków do pielęgnacji. Szampon łagodny nie zawsze daje sobie z nimi radę. Możesz wypróbować Szampon Ziołowy do włosów przetłuszczających się od Barwy Ziołowej.
3. Olej do włosów wysokoporowatych
Olejowanie potrafi zdziałać cuda z naszymi włosami. Polecam Wam olejowanie na noc. Jeśli na co dzień nie możesz sobie pozwolić na taką formę olejowania włosów, to może uda Ci się wykrzesać nieco więcej czasu np. w weekend. Na początek przygody z olejowaniem włosów wysokoporowatych wybierz olejek do włosów wysokoporowatych. Świetnie sprawdzi się np. olej lniany i olej z pestek winogron.
4. Odżywka proteinowa do włosów wysokoporowatych
Świadoma pielęgnacja włosów polega na tym, żeby zachować równowagę PEH w pielęgnacji włosów. Przyda nam się więc odżywka z każdej kategorii P (proteinowa), E (emolientowa), H (humektantowa). Odżywki proteinowe do włosów wysokoporowatych raczej używamy najrzadziej ze wszystkich trzech, ale warto je mieć w swojej kosmetyczce. Polecam wypróbowanie np. Proteinowa Orchidea, odżywka do włosów o wysokiej porowatości, Anwen.
5. Odżywka emolientowa do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate najbardziej będą lubić odżywki emolientowe. To po nie powinnaś sięgać o wiele częściej niż po odżywki humektantowe. Na początek możesz zaopatrzyć się w odżywkę emolientową marki OnlyBio.
6. Odżywka humektantowa do włosów wysokoporowatych
Kolejny kosmetyk do włosów wysokoporowatych, który powinien znaleźć się w Twojej pielęgnacji to odżywka humektantowa. Polecam Wam wypróbowania taniej, a dobrej odżywki marki Isana, Honey&Vanilla.
7. Serum ochronne do włosów
Serum ochronne do włosów to Twój “must have” jeśli masz włosy wysokoporowate. Chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i łamaniem się. Ponadto zabezpiecza włosy przed działaniem czynników atmosferycznych, działa doraźnie w przypadku elektryzowania się włosów i dodaje pasmom blasku. W Biedronce jest serum silikonowe “Olejek z czarnuszki”, które świetnie sprawdzi się na włosach wysokoporowatych.
8. Peeling do skóry głowy
Nie możemy oczywiście zapominać też o bezpośredniej pielęgnacji skóry głowy. Zaopatrz się w dobry peeling do skóry głowy i wykonuj go regularnie co kilka myć. Polecam peelingi trychologiczne z Bandi lub Radical.
Olej do włosów wysokoporowatych
Najwięcej uwagi poświęć jednak olejowaniu włosów, zwłaszcza na początku, gdy zaczynasz pielęgnację włosów wysokoporowatych. Jeśli chcesz wzmocnić działanie oleju, postaw na olejowanie włosów na podkład. Różni się ono tym od tradycyjnego olejowania, że przed nałożeniem samego oleju, nakładasz na długość włosów produkt nawilżający – humektant, np. żel aloesowy, wodę różaną, żel z siemienia lnianego, pantenol. Następnie dopiero wybrany olej, np. olej lniany lub z pestek winogron albo gotową mieszankę olejów do włosów wysokoporowatych z OnlyBio.
2 comments