Jednym z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących trądziku jest utożsamianie go z wiekiem nastoletnim. Tymczasem nie istnieje żadna górna granica wieku, od której trądzik przestaje nas dotyczyć. Bardzo często zmagają się z nim osoby między 20. a 40. rokiem życia, a szukanie przyczyny i leczenie trądziku niekiedy trwa latami. Skąd bierze się trądzik? I czy można skutecznie i permanentnie pozbyć się niechcianych zmian na skórze?
Przyczyny powstawania trądziku
Na skórze każdego z nas bytuje bakteria Propionibacterium acnes. Nie u wszystkich wywołuje ona zmiany skórne. Niestety skóra osób ze skłonnością do trądziku stwarza bakteriom idealne warunki do rozwoju. Co więc sprawia, że jedni są bardziej podatni na trądzik, a inni nie mają żadnych problemów z cerą? Źródło trądziku zwykle tkwi w układzie hormonalnym. U niektórych osób gruczoły łojowe są wyjątkowo wrażliwe na poziom hormonów płciowych – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czasem poziom np. estradiolu czy testosteronu może mieścić się w granicach normy, ale u danej osoby może być już zbyt wysoki. Wówczas gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, dochodzi do zapychania ujść gruczołów łojowych i stanów zapalnych. Na powstawanie zmian wpływają także zaburzenia keratynizacji, a więc sytuacja, gdy komórki naskórka nie są właściwie złuszczanie.
Powstawaniu trądziku może sprzyjać przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza ingerujących w układ hormonalny. Ogromne znaczenie mają czynniki genetyczne oraz błędy pielęgnacyjne.
Jak skutecznie leczyć trądzik?
Nadal nie ma jednego, skutecznego w każdym przypadku sposobu leczenia trądziku. W kuracji przeciwtrądzikowej pomagają zarówno dermatolodzy, jak i kosmetolodzy. Ogromną rolę odgrywa też właściwa pielęgnacja. W leczeniu dermatologicznym stosuje się m.in. antybiotyki doustne, preparaty do miejscowego stosowania na skórę, izotretynoinę w kapsułkach. Natomiast w gabinetach kosmetycznych możemy skorzystać z coraz bardziej efektywnych zabiegów z użyciem kwasów. Są to peelingi chemiczne, których rolą jest dogłębne oczyszczenie skóry, normalizacja pracy gruczołów, redukcja istniejących zmian i blizn oraz zapobieganie kolejnym. Aby zabiegi przyniosły oczekiwane i trwałe efekty, należy uzupełnić je o dostosowaną do rodzaju skóry pielęgnację. Dla najlepszych rezultatów warto ustalić plan pielęgnacji w konsultacji z kosmetologiem.
Artykuł sponsorowany