Zmiana starego sprzętu na AGD to tylko wbrew pozorom duży wydatek. W perspektywie lat przynosi on więcej oszczędności na samych rachunkach. Dzięki nowym sprzętom możesz zaoszczędzić nawet ok. 1000 zł rocznie. Sprawdź, które sprzęty warto wymienić.
Stara lodówka, czy pralka pobiera o wiele więcej energii, niż nowsze sprzęty. Warto je wymienić, zwłaszcza jeśli mają ok. 10 lat. Nowe urządzenia zużywają o wiele mniej wody i prądu. Można powiedzieć, że to czysty zysk.
Mądry sprzęt oszczędza pieniądze
Oszczędzać można zacząć już w sklepie wybierają odpowiedni sprzęt AGD. Czasami wydaje nam się, że oszczędzając kilkaset zł przy wyborze danego modelu AGD wygrywamy życie. Tymczasem warto bliżej przyjrzeć się wszystkim parametrom i wybrać taki sprzęt, który pomoże zaoszczędzić prąd i wodę. Dzięki temu w perspektywie roku oszczędzimy więcej niż to, co zaoszczędzilibyśmy w czasie zakupów.
Jak wybrać sprzęt, dzięki któremu zaoszczędzisz?
Przede wszystkim, dokładnie przeczytaj kartę produktu. Sprawdź, jaką klasę energetyczną ma urządzenie. Szukaj takich z oznaczeniem A, A+, A++ lub A+++. Jeśli masz niewielką rodzinę lub nie robisz dużych zakupów na zapas, nie musisz kupować dużej lodówki, czy pralki. Warto wybrać taką, która jest mniejsza i pobiera mniej wody. Znajdź model wyposażony w różne programy, dzięki którym będziesz mogła wybierać jak najbardziej ekonomiczne parametry, np. prania lub zmywania naczyń. Nie zmarnujesz przez to wody i energii. Szukaj takich sprzętów, które mają programy eko.
Tanie pranie
Zanim wstawisz pranie, wybierz odpowiedni program. Zrezygnuj z prania wstępnego, ustaw niższe obroty i temperaturę. Dzięki temu obniżysz zużycie prądu i wody. Kupując pralkę, sprawdź, czy ma funkcję “Szybkie pranie”. Jeśli nie masz bardzo zabrudzonych ubrań, możesz je odświeżyć w tym trybie. Wiele osób korzysta też z nocnej taryfy. Jeśli masz taką możliwość, pierz w godzinach 22:00-6:00. Warto w takim przypadku przy kupnie sprzętu zwrócić uwagę na poziom głośności, żeby nie przeszkadzać sąsiadom.
Jak piec, by oszczędzić?
Nowy piekarnik to game changer jeśli chodzi o oszczędności. Piekarnik musi mieć podwójnie, dobrze izolowane drzwiczki, co zapobiega utracie ciepła. Nie otwieraj ich również w czasie pieczenia. Kupując piekarnik zwróć uwagę na to, czy ma podwójną komorę. Umożliwia to pieczenie dwóch różnych potraw jednocześnie, nawet w różnych temperaturach. Sprawdź, czy ma funkcję “grill”. Gwarantuje ona intensywne grzanie od góry i pozwala na oszczędność energii podczas przygotowywania przekąsek, małych dań i np. pieczeni. Piekarnik możesz wyłączać chwilę wcześniej, zanim minie czas pieczenia – wewnątrz wciąż jest nagrzane, więc potrawa się dalej będzie robić. Po drugie, postaraj się piec potrawy jedna po drugiej, dzięki czemu unikniesz energochłonnego nagrzewania piekarnika.
Sprytne zmywanie
Zmywarka zużywa kilkakrotnie mniej wody i detergentu niż zmywanie ręczne. To, że kupując zmywarkę, oszczędzacie wodę jest już chyba tak powszechnie oczywiste, że nie muszę do tego nikogo przekonywać. Dobra zmywarka powinna mieć tryb eko. To tryb oszczędny – trwa dłużej, ale zużywa mniej wody i prądu. Zmywaj tylko wtedy, gdy komora zmywarki jest pełna.
Oszczędna lodówka, czyli jaka?
Lodówka pracuje całą dobę, zużywa niemal 25% prądu w całym gospodarstwie. Warto więc rozejrzeć się za najlepszym modele dla swoich wymagań tak, żeby był on jak najbardziej energooszczędny. Przydatną funkcją przy wyborze lodówki jest funkcja “no frost” – lód na ściankach lodówki sprawia, że pracuje ona mniej efektywnie i pobiera więcej prądu. Dzięki tej funkcji nie musimy rozmrażać lodówki. Alarm otwartych drzwi, supermrożenie, czy superchłodzenie to programy, dzięki którym produkty długo pozostaną świeże. Pamiętaj, żeby nie zostawiać otwartych drzwi – ciepłe powietrze, które wpada do lodówki musi być później schłodzone, co wymaga dodatkowej energii. Dlatego tak ważna jest funkcja “alarm otwartych drzwi”.
Sprawdź: Sprzęty, które ułatwiają sprzątanie