Marzysz o założeniu własnego second-handu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Bez obaw – podpowiemy Ci, co zrobić na początku. Stworzenie sklepu z odzieżą używaną jest dziś dużo prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Masz szerszy dostęp do oferty, logistyki oraz tańszej promocji. Sprawdź, jak założyć i rozwijać swój lumpeks!
Lokalizacja i przestrzeń na asortyment
To jeden z najważniejszych czynników, który w dużej mierze wpłynie na powodzenie Twojego biznesu. Na rynku istnieje mnóstwo second-handów, które zaliczają fantastyczne wyniki sprzedażowe, bo są ulokowane w strategicznych miejscach. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza ciągi komunikacyjne oraz – co interesujące – obszary turystyczne. Miejscowości sanatoryjne, uzdrowiskowe, czy nastawione na napływ gości coraz częściej są wybierane przez przedsiębiorców zakładających lumpeks. W takich lokalizacjach można z powodzeniem sprzedawać również odzież cream i z końcówek kolekcji marek premium.
Asortyment pod kątem klienta docelowego
Mniejsze lokale należy kategoryzować pod kątem jakości odzieży lub klienta. Dlatego niewielkie second-handy zwykle oferują marki premium, odzież outletową i cream. Najczęściej wybierają produkty damskie i niewielką ilość odzieży męskiej. Nieco większe lumpeksy zmieszczą naturalnie więcej towaru, dlatego znajdzie się w nich przestrzeń również na odzież dziecięcą, zabawki czy akcesoria użytku domowego.
Jeśli chcesz postawić na naprawdę solidnie zaopatrzony sklep z ubraniami używanymi, szukaj dużego lokalu. Zmieścisz w nim odzież roboczą i asortyment przydatny w gospodarstwach domowych (firany, zasłony, zastawę stołową, czyściwo). Poza tym znajdzie się też miejsce na towar niesortowany, który może cieszyć się sporym zainteresowaniem wśród klientów.
Wybór właściwego importera odzieży
Przechodzimy do kluczowej sprawy – wyboru importera. To właśnie on zapewnia zatowarowanie Twojego nowego sklepu. To najlepsza opcja dla nowych biznesów, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku. Możesz wybierać spośród wielu propozycji rynkowych, jednak warto postawić na doświadczonych i pewnych partnerów biznesowych. Rozpoznasz ich po łatwym kontakcie, wyborze towaru przez internet, szerokiej ofercie produktowej i niewygórowanych cenach.
Hurtownia odzieży używanej zapewni Ci zatowarowanie pod kątem działalności Twojego sklepu. Nie musisz sięgać po ubrania niesortowane i samodzielnie poszukiwać w nich produktów marek premium (których zapewne i tak tam nie znajdziesz). Sprawdzony importer zwiększa Twoje dochody i skraca czas potrzebny na szukanie odpowiedniego towaru.
Własny second-hand – podsumowanie
Nie zapomnij też o formalnościach. Lumpeks wymaga stworzenia miejsc pracy. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy będzie bardzo mały i stanie się Twoim jedynym zajęciem. Jednak z czasem zapewne zaczniesz się rozwijać, co wpłynie np. na zwiększenie asortymentu, zmianę lokalu i zatrudnienie nowych pracowników. Dziś klienci szukają w lumpeksach ubrań wysokiej jakości, dlatego współpraca z najlepszą hurtownią odzieży używanej to klucz do sukcesu!
Artykuł sponsorowany