Masaż jest dobrym sposobem na poprawę krążenia. Coraz częściej sięgają po niego osoby, które zmagają się z objawami niewydolności żylnej kończyn dolnych – w tym z żylakami. Czy masaż może być skuteczny w leczeniu i profilaktyce chorób żył? Czy jest to bezpieczne?
Masaż nóg – kiedy go nie wykonywać?
Przed przystąpieniem do każdej procedury, nawet tak mało inwazyjnej jak masaż, warto zaznajomić się z przeciwwskazaniami do zabiegu. Masaż nóg nie powinien być wykonywany u osób z:
- zakrzepicą żył głębokich,
- zakrzepowym zapaleniem żył,
- zastoinową niewydolnością serca.
Obszary nóg zajęte silnym bólem, stanem zapalnym i otwartymi ranami również nie powinny być poddawane manualnym manipulacjom. Należy być bardzo ostrożnym u osób z żylakami, zwłaszcza jeśli są opuchnięte i poskręcane. Wywieranie dużego nacisku na ścianę żylaka może skutkować zaburzeniem przepływu krwi i wewnątrznaczyniowym wykrzepianiem. [1]
Masaż nóg – czy może wyleczyć żylaki?
Masaż ma swoją rolę w łagodzeniu dokuczliwych objawów towarzyszących chorobie żylakowej, ale nie sprawi, że żylaki znikną lub chociaż zmniejszą rozmiary. Zmian chorobowych, które już są obecne w naczyniach żylnych, nie da się cofnąć. Są one efektem wieloletnich procesów przebudowy, które dotyczą ścian naczyń żylnych i ich zastawek. Jak dotąd poza metodami operacyjnymi (klasycznymi i małoinwazyjnymi) nie zostały opracowane inne strategie pozwalające na usunięcie żylaków.
Masaż nóg – na jakie objawy może pomóc?
Kiedy masaż nóg jest pomocny? Zdecydowanie wówczas, gdy doskwierają Ci obrzęki nóg i uczucie ciężkości nóg. Delikatne masujące ruchy obejmujące obszary wokół żylaków mogą pomóc w stymulacji przepływu krwi, co może się przyczynić do lepszego ukrwienia i odżywienia tkanek. Kierowanie łagodnego nacisku ku górze może pomóc w usunięciu nadmiaru płynu z okolicy stóp i podudzi, co zmniejsza zastój i ułatwia powrót krwi w kierunku serca.
Masaż nóg oddziałuje również na mięśnie kończyn dolnych. Wykwalifikowany masażysta potrafi pracować z tkankami tak, żeby rozluźnić mięśnie u osób, które skarżą się na ich duże napięcie. [2]
Domowy masaż nóg
Poznając techniki masażu, możesz spróbować wykonywać go samodzielne. Dobrze sprawdzi się on na poprawę krążenia w nogach i zmniejszenie opuchlizny nawet wtedy, gdy nie masz jeszcze stwierdzonej choroby naczyniowej nóg.
Do masażu możesz używać specjalnych olejków i balsamów, które zapewniają odpowiedni poślizg i pielęgnują skórę. Na okolice skóry z obrzękami i wokół żylaków możesz nakładać lek przeciwobrzękowy w formie żelu. Dostępny na rynku jest m.in. żel z heparyną, która wykazuje korzystne działanie w zwalczaniu u obrzęków i stanu zapalnego. Ma również działanie przeciwzakrzepowe, co jest szczególnie wskazane u osób z żylakami. Do masażu możesz wykorzystać także preparaty na bazie wyciągów roślinnych, np. żel z wyciągiem z kasztanowca lub z arniką górską. [3]
Masaż jest relaksującym sposobem na poprawę samopoczucia, jednakże najskuteczniejszą metodą leczenia żylaków wciąż pozostaje operacja. Nie musisz rezygnować z chwili przyjemności i możesz poddawać się rekreacyjnym zabiegom masująco-pielęgnującym. Pamiętaj jednak o tym, że mogą one znieść jedynie objawy choroby, więc oczekuj od nich tymczasowych efektów.
Bibliografia
[1] M. Kogan, Integrative Geriatric Medicine. Oxford University Press, 2017.[2] Y. Watanabe, M. Koshiyama, i N. Yanagisawa, „Treatment of Leg and Foot Edema in Women”, Women’s Health Open Journal, t. 3(2), s. 68–73, cze. 2017, doi: 10.17140/WHOJ-3-124.[3] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 21 września 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/