Pielęgnacja skóry z AZS może być prawdziwym wyzwaniem. W dzisiejszych czasach da się jednak skutecznie zadbać o skórę dotkniętą tą przewlekłą chorobą dermatologiczną. Podstawą jest wiedza na temat atopowego zapalenia skóry i działanie pod kontrolą lekarza specjalisty. W tym artykule dowiesz się, jaką rolę w pielęgnacji skóry z AZS odgrywa balsam emolientowy – sprawdź, czym wyróżnia się taki produkt!
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną o podłożu autoimmunologicznym, genetycznym oraz środowiskowym, która przejawia się nasiloną suchością skóry i czerwonymi plamami na jej powierzchni. Na skórze z AZS często pojawiają się zmiany o charakterze wyprysku, powodujące bardzo nieprzyjemne swędzenie. Dodatkowo u pacjentów z AZS na skórze obserwuje się zwiększoną kolonizację gronkowca złocistego. Atopowe zapalenie skóry potrafi być uciążliwe i obniżać komfort codziennego życia, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji i leczeniu łatwiej jest ukoić podrażnienia i mieć kontrolę nad tą chorobą.
Dlaczego skóra z AZS potrzebuje uważnej pielęgnacji?
W przypadku skóry z AZS dochodzi do nadmiernej utraty wody oraz zmian w składzie lipidów i białek w obrębie naskórka. To sprawia, że taka skóra wymaga specjalnego traktowania. Stosowanie kosmetyków i innych preparatów odpowiadających potrzebom skóry z AZS odgrywa bardzo ważną rolę w codziennej pielęgnacji, pozwala bowiem poprawić kondycję przesuszonej, zaczerwienionej oraz podrażnionej skóry, a także pomaga zniwelować świąd. Aplikowanie na skórę dermokosmetyków przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry wspiera leczenie, które ustala dermatolog.
Jakie składniki powinien zawierać wysokiej jakości balsam emolientowy?
Podstawowym kosmetykiem dla skóry z AZS jest balsam emolientowy. Kojący balsam emolientowy odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, który u osób z atopowym zapaleniem skóry jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Taki kosmetyk stosuje się po kąpieli, a także w ciągu dnia, w zależności od potrzeb, nawet kilka razy dziennie.
Najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki, które mają optymalny, kompleksowo przebadany skład. Przykładem takiego kosmetyku jest balsam emolientowy odbudowujący barierę ochronną skóry Atoderm Intensive baume od BIODERMA. W tym produkcie zastosowano technologię LIPIGENIUM™, złożoną z biomimetycznych lipidów, które naturalnie występują w naskórku – dzięki niej bariera skórna zostaje trwale odbudowana poprzez stymulację syntezy lipidów i białek, które składają się na cement międzykomórkowy.
Na skuteczność Atoderm Intensive baume wpływa także zawartość PEA, czyli substancji aktywnej o właściwościach przeciwświądowych. Sprawia ona, że ten balsam emolientowy szybko redukuje swędzenie i potrzebę drapania. Wspomniany dermokosmetyk to jednocześnie świetny balsam nawilżający. Wykorzystany w nim patent SKIN BARRIER THERAPY™ ogranicza czynniki zwiększające stan zapalny skóry, czyli adhezję i proliferację gronkowca złocistego.
Dobry balsam emolientowy poprawia nawilżenie skóry, niweluje podrażnienia, chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i ogranicza swędzenie. Stosowany regularnie, może pomóc zapobiegać zaostrzeniom AZS.