Wszystko, co związane ze smartfonami, stopniowo ewoluuje i nawet karty SIM operatorów komórkowych nie są wyjątkiem. Najpierw zmienił się ich rozmiar: Micro SIM i Nano SIM zastąpiły zwykłe karty Mini SIM. A kiedy niemożliwe stało się ich fizyczne zmniejszenie, technolodzy zrewidowali samą istotę “kart SIM” i zaproponowali zastąpienie plastikowej karty kartą wirtualną. Czym jest technologia eSIM i dlaczego jest coraz częściej stosowana w nowoczesnych smartfonach – wiedzą eksperci portalu E-Katalog.
Czym jest eSIM?
Karta eSIM lub wbudowana karta SIM to chip o wymiarach 5 x 6 mm przylutowany bezpośrednio do płyty głównej gadżetu. Karty eSIM można znaleźć zarówno w smartfonach, jak i innych “inteligentnych” urządzeniach: tabletach, lokalizatorach GPS, smartwatchach itp.
W segmencie smartfonów pionierami w dziedzinie eSIM były firmy Apple i Google. Nieco później Samsung zaczął się temu przyglądać, a po Koreańczykach chińskie korporacje zaczęły opanowywać technologię wirtualnej karty SIM. Dlatego, jeśli początkowo eSIM był używany tylko w drogich flagowych urządzeniach, dziś można go znaleźć nawet w segmencie budżetowym. I tak, dzięki portalowi E-Katalog dowiedzieliśmy się, że najtańsze telefony z esim na polskim rynku są MyPhone Now eSIM (cena w sklepach internetowych – od 650 zł), MyPhone Hammer Energy X (od 850 zł) oraz MyPhone Hammer Blade 3 (od 1000 zł).
Korzyści z eSIM
- Zdalne pozyskiwanie i zarządzanie. Użytkownicy eSIM nie muszą odwiedzać salonu lub oddziału telefonii komórkowej. Nie ma potrzeby kupowania pakietu startowego ani ponownego wydawania karty. Dowolny plan taryfowy dowolnego operatora komórkowego można szybko i łatwo podłączyć do karty eSIM wszytej w telefon i w razie potrzeby zmienić.
- Wielozadaniowość. Technologia eSIM umożliwia korzystanie z kilku numerów i operatorów komórkowych jednocześnie – na przykład z numeru służbowego i osobistego.
- Bezpieczeństwo. eSIM jest “zaszyty” w smartfonie, więc nie można go zgubić, zapomnieć ani złamać.
- Wsparcie w różnych krajach. Dla podróżujących wirtualna karta SIM jest prawdziwym dobrodziejstwem, pozwalającym zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie muszą już korzystać z drogiego roamingu ani szukać salonów lokalnych operatorów, ponieważ można wybrać odpowiedniego operatora i taryfę dla swojej podróży jeszcze przed podróżą.
Na koniec warto zaznaczyć, że wbudowana karta SIM łapie połączenie w taki sam sposób, jak fizyczna karta SIM: pod tym względem nie ma żadnych zalet “plastiku”. Wszystko wskazuje więc na to, że za 5-10 lat zwykłe karty SIM pozostaną tylko kartą historii, a fizyczne gniazda na nie z urządzeń po prostu znikną. Przyszłość należy do kart eSIM.