Zaburzenia krążenia żylnego, opuchnięcia i ból nóg, a także żylaki kończyn dolnych to uciążliwe problemy, które dotykają dużą część naszego społeczeństwa. Na szczęście, w obecnej chwili każdy z nas ma dostęp do licznych wyrobów kompresyjnych, jak na przykład podkolanówki przeciwżylakowe, które w łatwy i nieinwazyjny sposób pozwalają zadbać o piękno i zdrowie naszych nóg.
Jak działają podkolanówki na żylaki?
Produkty uciskowe, takie jak podkolanówki przeciwżylakowe, stosowane są w kompresjoterapii zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco podczas terapii żylaków nóg czy przewlekłej niewydolności żylnej. Schorzenia te doprowadzają bardzo często do obrzęków kończyn dolnych, ich drętwienia i bólu. Podkolanówki uciskowe na żylaki, tak jak i inne wyroby kompresyjne mają za zadanie niwelować rozległe obrzęki, poprawiać przepływ krwi żylnej oraz limfy, poprawiając tym samym zdrowie nóg. Poprzez leczniczy ucisk, zahamowują dokuczliwe objawy, a także uniemożliwiają rozwój poważniejszych chorób.
Kiedy wskazane są wyroby uciskowe
Rajstopy uciskowe, pończochy kompresyjne czy podkolanówki przeciwżylakowe to różnego rodzaju produkty medyczne dla kobiet i mężczyzn, których wybór uzależniony jest w głównej mierze od stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Głównym wskazaniem do ich zastosowania są żylaki nóg oraz początkowa faza zakrzepicy żylnej. Mimo to można je również nosić profilaktycznie, w przypadku występowania nadmiernych obrzęków nóg, uczucia ich ciężkości, a także u kobiet w ciąży czy osób wykonujących swoją pracę długotrwale w jednej pozycji (stojącej bądź siedzącej). Jednak należy pamiętać, by każdy zakup wyrobu medycznego uciskowego skonsultować ze specjalistą, aby mieć pewność, czy nie ma żadnych przeciwskazań do zastosowania.
Jak dobrać podkolanówki przeciwżylakowe
Długość czy grubość produktów uciskowych to nie jedyne parametry, na które należy zwrócić swoją uwagę podczas ich zakupu. Najważniejszym czynnikiem podczas ich wyboru jest odpowiednia klasa ucisku, która uzależniona jest od potrzeb pacjenta, gdyż podkolanówki na żylaki, rajstopy uciskowe, pończochy kompresyjne nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Z tego względu należy wykonać precyzyjne pomiary obwodu obu kończyn. Najlepiej dokonać tego rano, bezpośrednio po przebudzeniu i wstaniu z łóżka, gdy nasze nogi są wypoczęte i nieopuchnięte. W przypadku trudności z doborem odpowiedniego modelu podkolanówek przeciwżylakowych można skonsultować się z lekarzem bądź specjalistą.
- https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe
- https://www.orteo.pl/bandaz-mobilizujacy-mobiderm-do-redukcji-obrzeku-limfatycznego-wygodny-i-skuteczny-drenaz-limfatyczny-delikatna-i-elastyczna-formula-thuasne-mobiderm-10cm-x-3m
- https://www.rozoweokulary.org.pl/wp-content/uploads/2015/11/mobiderm.pdf
- https://helpik24.pl/blog-medyczny/post/jakie-medyczne-wyroby-uciskowe-pomoga-w-walce-z-zylakami-i-problemami-z-krazeniem-.html