Dlaczego to właśnie preparat kosmetyczny, jakim jest płyn micelarny, jest tak często stosowany do oczyszczania skóry twarzy? Czym są zawarte w nim micele? Jaki jest profil działania tego typu produktów, kiedy warto z nich korzystać i jak to robić, aby skutecznie oczyścić swoją cerę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście!
Czym jest i jak działa płyn micelarny?
Tytułowy preparat to środek o wielu funkcjach, którego działanie jest złożone. Oznacza to, że łączy w sobie cechy wielu środków kosmetycznych do oczyszczania skóry twarzy. Dlaczego skorzystasz na jego zakupie? Z wielu względów. Środek, jakim jest płyn micelarny, to kosmetyk do:
- zmywania makijażu;
- usuwania zbyt dużej ilości sebum;
- pozbywania się innego rodzaju zanieczyszczeń;
- nawilżania skóry;
- chronienia skóry przed czynnikami zewnętrznymi.
Wszystkie te cechy są tak istotne w codziennej pielęgnacji, że ogromną stratą jest nieposiadanie tego rodzaju kosmetyków w swoim kosmetycznym rekwizytorium. Micele, niezwykłe i niewielkie cząsteczki o kulistym kształcie, znajdują się w preparacie w formie zawieszonej, gotowe do działania przy kontakcie z cerą.
Z jednej strony wnikają w skórę, wiążąc się z wodą, a wypychają tłuszcze (np. sebum lub zanieczyszczenia), dzięki czemu skóra pozostaje jędrna, zdrowa i mocno nawilżona. Z drugiej zaś chronią skórę przed nadmiarem wody (wykazują działanie hydrofobowe) na jej powierzchni, łącząc się z tłuszczami, dzięki czemu skóra jest chroniona odpowiednią barierą z zewnątrz. W środku nawilżenie, na zewnątrz ochrona! To jednak nie wszystko!
Oczyszczanie cery nierzadko wiąże się z podrażnieniami. Zwłaszcza wtedy, gdy skóra twarzy jest delikatna, wrażliwa, bądź atopowa czy problematyczna. Nie tym razem! Płyny micelarne są tworzone w taki sposób, by działać skutecznie, usuwając kurz, pyłki, zanieczyszczenia, tłuszcze, makijaż czy inne produkty kosmetyczne i to bez uczulania skóry wymagającej wyjątkowej pielęgnacji. A to wszystko zawarte w jednym produkcie.
Micele wypierają to, co ma zostać usunięte z cery, przez co pozostałości rozpuszczają się w wodzie. Chronią i nawilżają twarz, woda natomiast zostaje usunięta z powierzchni skóry twarzy wraz z zanieczyszczeniami wypartymi przez micele. Tłuste mleczka, olejki, żele do mycia twarzy – woda micelarna czy płyn micelarny zawierają wszystkie cechy tych produktów w jednym preparacie.
Dlaczego płyn micelarny jest tak łagodny?
Typowy płyn micelarny do cery trądzikowej, a nawet zwykły płyn micelarny do demakijażu, to preparaty kosmetyczne łagodne dla cery. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego (mimo tak szerokiego spektrum działania) preparaty tak skuteczne są jednocześnie tak łagodne? Otóż skóra twarzy jest pokryta barierą hydrolipidową. Preparaty zawierające micele nie naruszają tej warstwy. Wręcz przeciwnie. Wspierają jej strukturę!
Ponadto same micele są odpowiednimi cząsteczkami do nasączania ich dodatkami wspierającymi twoją cerę. Wyciągi roślinne i bezpieczne dla cery substancje pomocnicze, które producent umieści w micelach preparatu, wspierają jej codzienne funkcjonowanie, poprawiają jej jędrność, przywracają blask i nawilżają.
Micele stosowane są także w innych preparatach kosmetycznych. Płyny do demakijażu to tylko niektóre z nich. Wśród tej kategorii produktów znajdują się nawet szampony czy złożone produkty nawilżające, oczyszczające i chroniące skórę twarzy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Jak używać płynów micelarnych?
Z pewnością wiesz, że płyny micelarne dzielą się na produkty dla alergików, osób z cerą problematyczną, przesuszającą się, tłustą czy wrażliwą. Zanim więc przejdziesz do aplikacji preparatu, poznaj typ swojej cery i dostosuj do niej typ produktu micelarnego. W innym wypadku efekty mogą nie być tak spektakularne, chociaż twoja cera raczej się nie zbuntuje. Niemniej – warto o tym pamiętać!
Sama aplikacja płynu jest niezwykle prosta. Wystarczy nanieść niewielką ilość płynu na wacik kosmetyczny i delikatnie przetrzeć nim skórę twarzy. Czynność należy powtarzać do momentu, w którym kolejne waciki nie będą miały na swojej powierzchni żadnych nieprzyjemnych pozostałości (staną się czyste).
Zmywanie makijażu, zwłaszcza oczu, wygląda nieco inaczej. Wacik nasączony preparatem powinien znaleźć się na kilkanaście sekund na powierzchni powieki. Następnie, gdy makijaż ulegnie wstępnemu rozpuszczeniu, zacznij wykonywać delikatne, okrężne ruchy, by zebrać go ze skóry. Nie śpiesz się i stopniowo zmywaj makijaż do uzyskania pożądanego efektu.
Jedyną cechą płynu micelarnego, na którą trzeba zwracać uwagę podczas demakijażu, jest niska efektywność w przypadku usuwania wodoodpornych kosmetyków. Mocniejsze kosmetyki staną się wtedy pomocne. Pamiętaj też o użyciu toniku po skończonym oczyszczaniu skóry. Przygotuje ją na przyjęcie kremu. Gdy korzystasz z preparatów 3w1 (micele, tonik, demakijaż etc.), wtedy nie będzie to wymagane.
Płyn micelarny to bardzo przydatny kosmetyk. Twoje rekwizytorium bez tego produktu pozostanie znacznie uboższe. Prosty, skuteczny, łagodny – po prostu warto go mieć. Dostosuj typ produktu do rodzaju swojej cery i ciesz się jej pięknem każdego dnia!
Artykuł sponsorowany