Włosy problematyczne, czyli takie, które szybko się przetłuszczają, są łamliwe lub nadmiernie wypadają, są zmartwieniem wielu osób. Wpływ na kondycję włosów mają różnorodne czynniki: genetyka, dieta, styl życia, używane kosmetyki, a także zanieczyszczenie środowiska czy nadmierne korzystanie z urządzeń do stylizacji.
Jak więc dbać o włosy? Sposób pielęgnacji należy zawsze dobierać skupiając się przede wszystkim na potrzebach skóry głowy i kondycji włosów.
Znaczenie odpowiedniej pielęgnacji dla kondycji włosów
Warto zrozumieć, że włosy problematyczne wymagają indywidualnego podejścia. Dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna i o czym musisz pamiętać?
- Prawidłowa pielęgnacja wpływa korzystnie na skórę głowy. A ta przecież jest fundamentem zdrowych włosów. Regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry głowy pomaga w utrzymaniu jej odpowiedniego pH i zapobiega problemom takim jak łupież czy nadmierne przetłuszczanie.
- Włosy wymagają odpowiedniego nawilżenia i odżywienia, zwłaszcza jeśli są suche, matowe czy zniszczone. Stosowanie odżywek, masek, olejków i wcierek to najlepsza metoda dostarczania niezbędnych substancji odżywczych włosom. Odpowiednie preparaty wzmacniają włosy, przywracają im elastyczność i zapobiegają łamliwości.
- Codzienna ekspozycja na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, wysoka temperatura czy zanieczyszczenia środowiska uszkadza strukturę włosów. Niezbędne jest więc stosowanie produktów z filtrami UV i termoochronnych, które chronią włosy przed takimi szkodliwymi czynnikami.
- Prawidłowa pielęgnacja wpływa na stymulację wzrostu włosów. Masaże skóry głowy, używanie specjalnych wcierek na porost włosów, dbanie o mikrokrążenie w skórze głowy sprzyjają lepszemu wzrostowi i zwiększają gęstość włosów.
- Zdrowe i piękne włosy mają korzystny wpływ na wygląd i samopoczucie, mogą zwiększyć pewność siebie i pozytywnie wpłynąć na ogólną aparycję.
>>Zobacz także: Jak pielęgnować włosy, aby zapobiegać wypadaniu? Sposoby na zdrowe i mocne włosy.
Rodzaje włosów problematycznych
Regularne oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie i ochrona przed uszkodzeniami pomagają w utrzymaniu zdrowych, pięknych włosów. Pamiętaj, że każdy rodzaj włosów może wymagać innego podejścia, dlatego dostosuj swoją rutynę pielęgnacyjną do indywidualnych potrzeb i problemów związanych z włosami.
Włosy tłuste
To problem, który wynika z nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Osoby z włosami tłustymi mają zwiększoną jego produkcję, co może wynikać z uwarunkowań genetycznych, z produkcji hormonów (okres dojrzewania, ciąża czy menopauza) i innych predyspozycji indywidualnych. Na ilość wydzielanego sebum wpływa także stres, niezdrowa dieta, nadmiar ciepła czy wilgoci.
Włosy takie stają się tłuste, ciężkie i błyszczące nawet kilka godzin po umyciu. Przylegają do skóry głowy, wydają się pozbawione świeżości.
W pielęgnacji włosów tłustych ważne jest ich regularne mycie, które usuwa nadmiar sebum. Zalecamy stosowanie delikatnych szamponów przeciwłojotokowych, które oczyszczają skórę głowy bez nadmiernego wysuszania. Paradoksalnie jednak częste mycie włosów tłustych może prowadzić do jeszcze większej produkcji sebum. Dlatego najlepiej myć włosy co 1-2 dni. Unikaj przy tym gorącej wody, która pobudza gruczoły łojowe oraz stosowania ciężkich odżywek i produktów do stylizacji. Raz na jakiś czas zastosuj oczyszczający peeling do skóry głowy.
Przetłuszczanie się, plątanie, wypadanie włosów — to najpopularniejsze problemy z włosami.
Włosy suche i matowe
Włosy suche i matowe są słabo nawilżone i odżywione. Gruczoły łojowe na skórze głowy wytwarzają niewystarczającą ilość sebum, które jest naturalnym nawilżaczem włosów. Włosom matowym sprzyja też częste używanie gorącego sprzętu do stylizacji, agresywne zabiegi chemiczne (np. farbowanie, trwała ondulacja) i czynniki zewnętrzne (np. słońce, wiatr). Niektóre osoby mogą mieć także naturalną skłonność do posiadania suchych włosów.
Włosy suche często wyglądają matowo, pozbawione są naturalnego blasku, stają się łamliwe, trudne do ułożenia i skłonne do puszenia się. Są też podatne na rozdwajanie się końcówek i łamliwość na całej długości.
Najważniejsze w pielęgnacji takich włosów jest nawilżanie i odżywianie. Stosuj nawilżające szampony, odżywki, wcierki i maski przeznaczone do włosów suchych. Składniki takie jak oleje roślinne, masło shea czy proteiny jedwabiu mają działanie nawilżające i odżywcze. Możesz także olejować włosy olejem arganowym, kokosowym lub oliwą z oliwek. Olej można aplikować na końcówki włosów lub na całą ich długość przed myciem. Ogranicz jednocześnie używanie gorącego sprzętu do stylizacji, takich jak prostownice czy lokówki oraz unikaj częstego, nadmiernego mycia włosów.
Włosy łamliwe i zniszczone
Włosy łamliwe i zniszczone to włosy, w których doszło do uszkodzenia struktury. Do takich uszkodzeń dochodzi, gdy używasz agresywnego sprzętu do stylizacji: prostownic, lokówek, suszarek do włosów albo często stosujesz zabiegi chemiczne, takie jak farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie chemiczne. Włosy stają się łamliwe i zniszczone także przez brak odpowiedniej pielęgnacji. Niewłaściwe mycie, niedobór nawilżenia, zaniedbywanie odżywiania włosów i brak ochrony przed czynnikami zewnętrznymi to najczęstsze przyczyny ich osłabienia i łamliwości.
Włosy łamliwe często mają rozdwajające się końcówki, mogą kruszyć się podczas czesania, układania czy nawet pod wpływem niewielkiego nacisku, są szorstkie w dotyku i tracą naturalną elastyczność.
Jeśli chcesz zacząć pielęgnację włosów łamliwych i zniszczonych, zacznij od regularnego obcinania rozdwajających się końcówek i delikatnego mycia włosów. Unikaj zbyt gorącej wody i agresywnych szamponów, a wybieraj produkty łagodne, naturalne i delikatnie masuj skórę głowy, unikając tarcia i ciągnięcia. Stosuj też nawilżające odżywki, maseczki i olejki przywracające nawilżenie i odżywiające zniszczone włosy. Zawierają one takie składniki jak: keratyna, proteiny, oleje roślinne i masło shea. Jeśli modelujesz włosy, stosuj termoochronne produkty przed używaniem prostownic, lokówek czy suszarek.
Wypadające włosy trzeba ratować, by cieszyć się bujną fryzurą. Możesz zmienić dietę, zadbać o zdrowie i stosować wcierki na porost włosów.
Wypadające włosy
Przyczyny wypadania włosów są bardzo różnorodne. Niektórzy mają do tego genetyczną predyspozycję, która z kolei może prowadzić do łysienia typu męskiego lub żeńskiego. Powodem może być też niedobór składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, witaminy D i biotyny, białka. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża, menopauza czy zaburzenia hormonalne, również mogą wpływać na cykl wzrostu włosów i prowadzić do ich wypadania. Wpływ choroby skóry głowy, takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy infekcje grzybicze sprawiają, że włosy wypadają w nadmiarze. Do problemu mogą także przyczynić się silny stres fizyczny lub emocjonalny, nadmierna ekspozycja na działanie słońca, nadmierne spinanie włosów, czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza).
Pielęgnację włosów wypadających zacznij od przyjrzenia się swojej diecie. Sięgaj po pokarmy bogate w składniki odżywcze: owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, ryby, orzechy i nasiona. One zapewnią włosom niezbędne składniki odżywcze.
Wybieraj też łagodne szampony i unikaj tarcia oraz naciągania włosów podczas mycia. Spłukuj je dokładnie, aby usunąć pozostałości produktów. Unikaj także gorących narzędzi do stylizacji. Ogranicz używanie prostownic, lokówek i suszarek do włosów, stosuj produkty termoochronne, jeśli musisz z nich korzystać. Unikaj zbyt ciasnych upięć i uczesań, które mogą prowadzić do łamliwości i wypadania włosów. Stosuj specjalne szampony, odżywki, maseczki i wcierki na porost włosów, które zawierają składniki takie jak keratyna, biotyna, kofeina czy ekstrakty ziołowe.
>> Przeczytaj więcej na temat: wypadania włosów.
Metody pielęgnacji włosów problematycznych — wcierki
Wcierka na porost włosów, ale także do włosów przetłuszczających się, suchych czy łamliwych to produkt stosowany do masażu skóry głowy.
Odpowiednio dobrana wcierka:
- Poprawia krążenie krwi, która dostarcza większą ilość składników odżywczych do mieszków włosowych, co sprzyja wzrostowi włosów, nawilżeniu i poprawie ich kondycji.
- Stymuluje mieszki włosowe do produkcji nowych włosów.
- Nawilża i odżywia skórę głowy, a przecież zdrowa skóra głowy to warunek konieczny dla wzrostu mocnych i zdrowych włosów.
>> Wcierki do włosów – wsparcie zdrowej skóry głowy.
Wcierki nie są wyłącznie produkowane z myślą o przyspieszeniu porostu włosów. Znajdziesz także skuteczne preparaty do włosów tłustych czy suchych oraz do podrażnionej skóry, które działają wzmacniająco, regulująco i odżywczo, niwelując problemy z pielęgnacją skóry głowy i włosów.
1 comments
Na pewno codzienna pielęgnacja jest ważna, kiedy włosy są problematyczne.