Styczeń i luty, to nie tylko czas karnawału i świetnej zabawy ;) To także okres egzaminów, zaliczeń i ważnych sprawdzianów kończących semestr. Część z Was na pewno niestety zna zostawianie wszystko na ostatnią chwilę, picie litrów kawy i spanie po 2-3 godz. dziennie. Koszmar! Jak sobie pomóc i sprawić, aby nauka wydawała się choć trochę bardziej przyjazna, a samo przyswajanie wiedzy było łatwiejsze i bardziej efektywne?
1. Motywacja!
Kluczem do sukcesu jest oczywiście motywacja i pozytywne nastawienie. Nigdy nie nauczysz się odpowiedniej porcji materiału z negatywnym nastawieniem. Jeżeli postawisz sobie odpowiedni cel (5 ze sprawdzianu, zdany egzamin) oraz nagrodę, która czeka Cię za jego osiągnięcie (duże lody, leniwy wieczór, zakupy, impreza, czy co tam tylko chcesz;p), to łatwiej będzie Ci się zmotywować do czynności, które sprawią, że cel ten zrealizujesz. Po odpowiednim nastawieniu jak najszybciej zacznij! Początek jest najtrudniejszym etapem, o czym wiemy chyba wszyscy. Jak już zaczniesz, to dużo łatwiej będzie Ci kontynuować.
2. Porządki
“Jeszcze tylko pomaluję ściany w pokoju na niebiesko i mogę zacząć się uczyć…” Znasz to? Jest w tym trochę prawdy. Nie mówię teraz o generalnych porządkach trwających kilka godzin, które mogłabyś przeznaczyć na naukę. Zwróć jednak uwagę na swoje biurko. Bałagan na nim może skutecznie Cię zniechęcić do działania. Uporządkuj swoje miejsce pracy i do dzieła! ;)
3. Napoje energetyczne?
Napoje energetyczne zawierają kofeinę, dzięki czemu czujemy się po nich pobudzeni. Mam nadzieję, że nie muszę Wam jednak przypominać jak bardzo są one niezdrowe. Zamiast nich możesz rozbudzić się także w inny sposób:
a) woda! – napoje zawierające kofeinę początkowo rozbudzają organizm, który natomiast szybko się po nich odwadnia. Słabszy organizm= mniej wydajny. Niedobór wody obniża zdolność skupienia uwagi, dlatego nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
b) sen– staraj się regularnie chodzić spać i wstawać, jeżeli jesteś bardzo zmęczony, popołudniowa drzemka (! 1-3 godziny) skutecznie pomogą Ci zregenerować organizm,
c) ćwiczenia fizyczne– nie muszę chyba przypominać jak ważny jest dla nas ruch. Dobra dawka ćwiczeń pomoże Ci się rozbudzić o wiele skuteczniej niż jakiekolwiek specyfiki zawierające kofeinę.
d) kawa– zmniejsza zmęczenie i senność, zwiększa aktywność oddechową, poprawia refleks, przyspiesza kojarzenie. Jej nadmiar jest jednak szkodliwy: powoduje działania niepożądane- uczucie niepokoju, drżenia mięśniowe, nudności. Dlatego staraj się nie pić więcej niż 3 filiżanki (2 kubki) kawy dziennie. Dobrym preparatem zawierającym kofeinę i który stymuluje układ nerwowy jest Plusssz Active. Sama od kilku lat sięgam po niego podczas nauki.
4. Prawidłowe odżywianie
Istnieją pewne produkty żywnościowe, które zawierają odpowiednie składniki odżywcze i witaminy, dzięki którym nasz organizm jest zregenerowany, a umysł przygotowany na przyswajanie wiedzy:
a) orzechy i migdały– zamiast chrupania niezdrowych chipsów przy nauce, warto przygotować sobie orzechy i migdały. Zawierają one białka, które dostarczają sporo energii potrzebnej przy wysiłku intelektualnym, są także bogate w wit. E, PP, witaminy z grupy B oraz magnez, cynk, żelazo.
b) magnez- Magnez zawarty jest m.in. w gorzkiej czekoladzie, kakao, kiwi, orzechach włoskich, ciemnym pieczywie. Jego niedobór powoduje zmęczenie, nadpobudliwość, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu.
Zdolność koncentracji wspomoże także: lecytyna, miłorząb japoński, żeń-szeń, czy guarana. W aptekach są dostępne gotowe preparaty zawierające te składniki.
Ogromny wpływ na zdolność koncentracji mają także otaczające Cię warunki. Przed przystąpieniem do pracy zadbaj o odpowiednią temperaturę i oświetlenie, wywietrz pokój, wyłącz komputer (!! ;) ) Wielu ludzi podczas nauki lubi słuchać swojej ulubionej muzyki. Sprawdź co Tobie bardziej sprzyja: idealna cisza, czy brzmienie ulubionych nut? Opracuj swój własny plan działania. Naukowcy polecają w tym przypadku metodę pracy 25/5:
- 25 minut maksymalnego wysiłku i 5 minut przerwy.
Nauka wcale nie jest taka straszna jak ją malują ;) Na pewno każdy z nas chciałby utrzymać sprawność intelektualną i cieszyć się dobrą pamięcią jak najdłużej. Często jednak zapominamy o tym, aby zrobić coś dobrego dla naszego mózgu. Warto więc zadbać o odpowiednią dawkę snu, dietę, regularny tryb życia i dostarczanie mu odpowiednich bodźców, co zaowocuje większą sprawnością umysłu. Macie swoje ulubione sposoby na efektywniejszą naukę? :)
15 comments
przydatny wpis przed sesją!
Plusz ci pomaga? mi zupełnie nie…
pamiętam jak iedyś pełna energii kupiłam “sesje”, napiłam się kawy i… usnęłam. od tamtej pory liczę tylko na siłę własnego umysłu ;)
+ spacer!! dotlenienie mózgu, to 50% sukcesu
w ogóle, to powinni blokować fejsbuka na czas sesji :D
e tam, wystarczy odrobina silnej woli;P
super obrazki :D zwłaszcza ten narysowany “never lose your love of learning” :D :D
a mi pomaga łykanie lecytyny, trzeba tylko podkreślić, że nie wystarczy wziąć raz, czy dwa przed nauką, tylko łykać systematycznie, dopiero wtedy to coś daje :)
baaardzo na czasie…
pozdrawiam znad tony kserówek!!!!!!!
a ja właśnie siedzę z litrowym tigerem :(
Dobrze, że ja już po studiach, stary jestem
haha a ja już po sesji, jejejjeje
z tą motywacją to różnie bywa ale racja – trzeba się wziąć za siebie.
Post przyda mi się na sesję poprawkową…………..