Według badań aż 90% dorosłych jest zarażonych wirusem opryszczki wargowej. Choć w większości przypadków pojawienie się wykwitu nie wiąże się z dodatkowymi problemami zdrowotnymi, wiele osób – głównie ze względów estetycznych – zastanawia się, jak szybko pozbyć się opryszczki. Podpowiadamy, co robić, jeśli opryszczka na ustach jest Twoim częstym problemem.
Opryszczka – co warto o niej wiedzieć, zanim zaczniesz leczenie?
„Opryszczka” to ogólna nazwa na zakażenia opryszczkowe, które mogą występować w różnych miejscach na ciele. Najczęstszym miejscem wykwitu są usta, a dokładniej kąciki ust i w takiej sytuacji mamy do czynienia z opryszczką wargową. Nieco rzadziej dochodzi do wystąpienia opryszczki narządów płciowych. Opryszczkę na ustach wywołuje wirus opryszczki zwykłej HSV-1, natomiast opryszczkę narządów – wirus HSV-2. Opryszczki narządów nie należy mylić z infekcją pochwy.
Opryszczka przenosi się wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt z wirusem. Najbardziej zaraża płyn z pęcherzyków umieszczonych w wykwicie, w związku z czym opryszczka może przenieść się na drugą osobę razem ze śliną, w trakcie pocałunku, przez picie z jednego naczynia, używanie wspólnego ręcznika do twarzy itp.
Opryszczka u dzieci – czy jest niebezpieczna?
Opryszczka wargowa pojawia się u wielu osób w wieku dziecięcym, zazwyczaj w początkowym okresie szkolnym. Od tego momentu zarażona osoba jest nosicielem wirusa, co oznacza, że jej organizm nigdy nie będzie w stanie całkowicie się od niego uwolnić. Wirus opryszczki może występować w stanie uśpienia w komórkach układu nerwowego i być gotowy do reaktywacji w sprzyjających warunkach, do których należą m.in.:
- ekspozycja na silne światło słoneczne,
- zakażenie górnych dróg oddechowych,
- gorączka,
- przemęczenie i stres,
- niedożywienie,
- wyziębienie,
- miesiączka,
- zabiegi stomatologiczne.
W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym opryszczka nie stanowi zagrożenia życia. Natomiast opryszczka u niemowlaka może już być niebezpieczna. Zakażeniu małych dzieci towarzyszy bowiem ból w jamie ustnej, gorączka oraz brak apetytu, które mogą skutkować odwodnieniem. Noworodki zakażone opryszczką powinny być pod stałą opieką lekarską – należy nawadniać je dożylnie oraz podać leki przeciwwirusowe.
Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Pojawienia się opryszczki trudno nie zauważyć. W miejscu wtargnięcia wirusa na pewno odczujesz pieczenie i swędzenie. Natomiast po 2-3 dniach zauważysz grudkę, która wkrótce zamieni się w bolesne pęcherzyki wypełnione półprzezroczystym płynem. Choć wykwit może zagoić się samoistnie i nie zostawić po sobie żadnych śladów, z pewnością jego obecność będzie dla Ciebie uciążliwa. Jak z nim walczyć?
- Nie dotykaj wykwitu ani go nie przebijaj. W środku znajduje się płyn wypełniony wirusami, które łatwo roznieść na inne części ciała. Przebijanie grudki wydłuża czas infekcji.
- Stosuj preparaty i środki wysuszające opryszczkę. Możesz kupić w aptece plaster na opryszczkę, który jednocześnie zamaskuje wykwit. Dobre są także maści na opryszczkę.
- Jeśli infekcji towarzyszą np. gorączka czy bóle, możesz stosować leki zwalczające te objawy.
- Na nawracającą infekcję lekarz może zalecić profilaktyczne stosowanie leków przeciwwirusowych, które hamują namnażanie się HSV. Leki te mogą zawierać substancję czynną acyklovir lub walacyklowir. Inna substancja czynna, która ma wskazanie w leczeniu opryszczki warg i skóry twarzy wywołanej wirusem opryszczki pospolitej, to inozyna paranobeks.
Należy także przestrzegać zasad higieny i korzystać z własnych środków osobistych. Warto także ograniczyć bezpośredni, fizyczny kontakt z osobą, która ma widoczną opryszczkę na ustach.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak jeszcze dbać o siebie i swoich bliskich, odwiedź portal o zdrowiu Zdrowa Ona. Na stronie znajdziesz mnóstwo wartościowych treści przygotowanych we współpracy ze specjalistami.
Źródła:
- Kuchar E. Opryszczka (zakażenie wirusem opryszczki zwykłej) – przyczyny, objawy, leczenie. Online: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/158823,zakazenie-wirusem-opryszczki-zwyklej-u-doroslych. Dostęp: 13.11.2023.
- Milewska-Bobula B., Lipka B. Opryszczka u dzieci. Online: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/67593,opryszczka-u-dzieci. Dostęp: 13.11.2023.
- Kiluk P. Co to jest opryszczka? Online: https://podyplomie.pl/dermatologia/26419,co-to-jest-opryszczka. Dostęp: 13.11.2023.