Na pierwszy rzut oka narzędzia używane w różnych gałęziach medycyny nie różnią się specjalnie od swoich odpowiedników używanych w domu.
Nożyczki, pęsety, czy ostrza domowych noży jednak szybko się tępią, łatwo je zniszczyć, po pewnym czasie ulegają korozji nawet pomimo prawidłowej konserwacji. Profesjonalne narzędzi medyczne muszą sprostać o wiele bardziej wymagającym warunkom. Muszą być niezwykle precyzyjne jeśli chodzi o cięcie skalpelem czy uchwyt pęsetą. Muszą być także mocniejsze, nie odkształcać się. I najważniejsze, muszą wytrzymać wielokrotną sterylizację w wysokich temperaturach i pod zwiększonym ciśnieniem. Właściwości te zapewnia im materiał, z którego są wykonane. Jest to stal chirurgiczna – stop wzbogacony molibdenem, a także tytan.
Gdzie przychodnie i szpitale zaopatrują się w narzędzia?
Profesjonalne narzędzia medyczne nie znajdują się w ofercie zwykłych sklepów czy drogerii. Produkcją i dystrybucją zajmują się specjalistyczne firmy. Chirstom.pl to polska firma, która projektuje i wykonuje narzędzia używane w różnych gałęziach medycyny. Posiada własne laboratorium badawcze, a także ultranowoczesne, sterowane cyfrowo obrabiarki, które gwarantują najwyższą jakość produktów.
Firma nie tylko wytwarza nowe narzędzia, ale również regeneruje używane przywracając się do stanu, który można porównać z nowymi, co przy wysokich cenach takiego sprzętu nie pozostaje bez znaczenia.
Na stronie chirstom.pl mogą zaopatrywać się lekarze, przychodnie i kliniki zarówno w pojedyncze narzędzia jak i w pełne wyposażenie specjalistycznych gabinetów i sal operacyjnych. Jeżeli ktoś potrzebuje precyzyjnego narzędzia do innych celów, a nie jest związany zawodowo z medycyną może również złożyć zamówienie na stronie chirstom.pl
Jakie narzędzia medyczne są najczęściej używane?
Najbardziej rozpoznawalne to te, używane w chirurgii ogólnej i w gabinetach zabiegowych czyli skalpele, nożyczki chirurgiczne, piły i pęsety. U stomatologa używane są różnego rodzaju haczyki i kleszcze. Inne profesjonalne narzędzia medyczne znajdują zastosowanie w kardiologii, urologi, ginekologii czy okulistyce. Często stosowane są zamiennie z narzędziami typowo kosmetycznymi w salonach piękności i gabinetach kosmetycznych, gdzie higiena jest równie ważna jak na sali operacyjnej. Czasami narzędzi tego typu używają osoby w ogóle nie związane z medycyną – na przykład modelarze, którym zależy na wyjątkowej dokładności i precyzji cięcia różnych materiałów.
Materiał zewnętrzny