Rozważasz implanty stomatologiczne, jednak nie masz pewności, czy jest to najlepsze dla Ciebie rozwiązanie? W Internecie można zetknąć się z wieloma nieprawdziwymi informacjami na temat tego sposobu uzupełniania ubytków zębowych. Dlatego w tym artykule rozprawimy się ze wszystkimi mitami dotyczącymi implantów zębowych.
Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego jest bolesny
Dla wielu osób wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z nieprzyjemnymi dźwiękami sprzętów, dyskomfortem, a czasami nawet bólem. Pacjenci często rezygnują z implantu stomatologicznego z obawy, że będzie to bolesne doświadczenie. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Dzięki temu, że w ostatnich dekadach technologia poszybowała w górę, współczesna stomatologia może pochwalić się nowoczesnymi technikami znieczuleń, które zapewniają komfort podczas zabiegu. Oznacza to, że wszczepienie implantu zębowego jest bezbolesne i mało inwazyjne. Pacjent najczęściej jest znieczulany miejscowo lub przewodowo, specjaliści rzadko sięgają po pełną narkozę.
Implant stomatologiczny to strata pieniędzy
Obecnie nie ma lepszego i bardziej długotrwałego rozwiązania problemu ubytków w jamie ustnej jak implanty stomatologiczne. Implant, czyli specjalna śruba wykonana najczęściej z tytanu, jest tolerowany przez organizm i może służyć nawet do końca życia. Dla porównania protezę należy wymieniać co 5-7 lat, a mosty protetyczne mogą przetrwać do 15 lat. Ponadto implanty stomatologiczne utrzymują strukturę kości szczęki, co zapobiega zmianom kształtu twarzy i zmniejsza wpływ utraty zębów na naturalną mowę.
Chociaż jest to rozwiązanie droższe od pozostałych, należy również do trwalszych, dzięki temu inwestycja nam się zwróci. Na jakie koszty należy się przygotować? W przypadku wszczepienia implantów zębowych w Warszawie, np. w Dental Fraternity, cena zabiegu mieści się w przedziale 3500 a 4000 złotych. Przy czym należy jeszcze dodać koszt odbudowy protetycznej, czyli korony na implancie.
Implanty stomatologiczne uniemożliwiają wykonanie rezonansu magnetycznego
Krąży przeświadczenie, że pacjenci z implantami zębowymi nie mogą poddać się badaniu rezonansu magnetycznego, czyli specjalnemu badaniu wykorzystywanemu przy diagnozie wielu chorób (np. zaburzeń neurologicznych). Jest to fałszywa pogłoska, ponieważ obecnie implanty wykonywane są z zaawansowanych materiałów, takich jak tytan czy stop tytanu z domieszką cyrkonu. Wyróżniają się one tym, że w żaden sposób nie reagują na pole magnetyczne wydzielane w trakcie badania. Można więc przeprowadzić zabieg bezpiecznie. Wyjątek stanowią pacjenci, którzy mają implanty wykonane ze stali, kobaltu czy niklu, które należą do przestarzałych metod. Oczywiście przed wykonaniem badania warto poinformować lekarza o obecności implantów w jamie ustnej.
Implanty stomatologiczne wymagają specjalnej pielęgnacji
Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo dbać o implanty zębowe i czy wymagają one specjalnej pielęgnacji. Na szczęście, wyjątkowość w tej metodzie uzupełniania ubytków w jamie ustnej tkwi w tym, że o implanty dba się w taki sam sposób, jak o naturalne zęby. Oznacza to codziennie szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także regularne wizyty u stomatologa w celu kontroli jamy ustnej. Co ciekawe, implanty zębowe wymagają zdecydowanie mniej zaangażowania i opieki w porównaniu do mostu protetycznego czy protezy.
Istotne jest poznanie prawdy na temat implantów stomatologicznych. Może to pomóc w podjęciu ważnej decyzji. Pamiętaj, że w przypadku wszelkich wątpliwości warto porozmawiać ze specjalistą, który wyjaśni wszelkie niejasności.
Artykuł sponsorowany