Trudno ukryć radość, gdy po długiej (i wyjątkowo mało słonecznej) zimie nadchodzi wiosna, a za nią – lato! Długie dni, wysoka temperatura i ciepłe promienie słońca zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. I trzeba z tego lata jak najwięcej korzystać! Należy jednak pamiętać o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest ochrona przeciwsłoneczna, aby beztroska letnia zabawa nie skończyła się nieprzyjemnymi poparzeniami, przebarwieniami i problemami zdrowotnymi. Na szczęście, wystarczy wyposażyć się w dobry krem do opalania!
Promienie słoneczne – przyjaciel czy wróg?
Bez słońca nie byłoby życia – nie ulega to żadnej wątpliwości! Jest ono potrzebne zarówno roślinom, jak i istotom żywym. To właśnie z promieni słonecznych skóra jest w stanie syntezować witaminę D, pełniącą niezwykle istotną rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Dlaczego zatem słońce w nadmiarze szkodzi i jest niebezpieczne? Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne może bowiem uszkadzać komórki naszej skóry. Promieniowanie UVB może oddziaływać na głębokie warstwy naskórka, doprowadzając do oparzeń, rumieni, a niekiedy – niestety do nowotworów skóry. Z kolei promieniowanie UVA doprowadzić może do powstania nieestetycznych przebarwień i fotostarzenia skóry.
Na szczęście z przebywanie na słońcu nie trzeba (a nawet nie powinno się!) rezygnować. Aby radosne letnie chwile na świeżym powietrzu były bezpieczne, należy wybierać dobre kremy do opalania z filtrem SPF, które zapewnią właściwą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
Jak wybrać krem do opalania?
Krem z filtrem SPF to kosmetyk o działaniu prewencyjnym, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest on także jednym z najskuteczniejszych środków profilaktyki przeciwstarzeniowej: chroniąc komórki skóry przed promieniowaniem UVA, zapobiega ich przedwczesnej degradacji.
Na rynku znaleźć można liczne kosmetyki przeciwsłoneczne. Wybierając produkt, należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość i rodzaj filtra, ale także takie aspekty jak konsystencja produktu i wodoodporność. Jeśli planujesz kąpiele w wodzie lub jesteś zwolenniczką aktywnego wypoczynku postaw na krem wodoodporny. Zwróć również uwagę na rodzaj filtra – te rozróżniamy na chemiczne i mineralne. Małe dzieci i kobiety ciężarne powinny sięgać wyłącznie po te drugie! Należy pamiętać, że aplikację kremu z filtrem należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia!
Jaki poziom ochrony wybrać?
Wybór właściwego poziomu ochrony przeciwsłonecznej jest jednym z największych wakacyjnych dylematów. Zaleca się rozpoczęcie przygody z letnim słońcem od kremów z wyższym filtrem SPF. Osoby o bardzo jasnej, wręcz porcelanowej karnacji, o skórze skłonnej do piegów i trudno się opalającej (tzw. FOTOTYP I – celtycki) powinny zdecydowanie postawić na kremy SPF 50+. Osoby o fototypie północnoeuropejskim (tzw. FOTOTYP II), czyli jasnej karnacji o bardziej mlecznym odcieniu, mogą postawić na kremy SPF 30+, choć na początku opalania mogą sięgać także po wyższą ochronę. Kremy z niższym filtrem (np. SPF 15) mogą być stosowane przez osoby o ciemniejszej karnacji lub zastąpić mocniejsze filtry w trakcie trwania sezonu, gdy siła promieni słonecznych osłabnie.
Promieniowanie UVA i UVB a ochrona cery
Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną, to należy szczególnie zadbać o delikatną skórę twarzy. Jest ona szczególnie narażona na negatywny wpływ promieniowania słonecznego. Tak naprawdę w przypadku cery filtry SPF powinno się stosować cały rok, aby ochronić twarz przed przebarwieniami i przyspieszonym starzeniem!
W przypadku cery zaleca się wyższą ochronę (SPF 30+ lub SPF 50+) niezależnie od fototypu. Należy dobrać krem odpowiedni do naszego rodzaju cery – w końcu inne potrzeby ma skóra dojrzała, a inne – skóra trądzikowa. Dobrym wyjściem mogą także okazać się podkłady i kremy BB z filtrem SPF: wówczas odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna „zawarta” jest już w naszym makijażu.