Śnieżnobiałe zęby to marzenie wielu osób. Na drodze do niego stoją jednak przeszkody znane z życia codziennego, takie jak kawa, herbata czy inne substancje, pogarszające odcień zębów. Jest na to jednak metoda, ponieważ w dzisiejszych czasach wybielanie zębów jest całkiem popularne i relatywnie niedrogie. Jeśli i Ty chciałbyś poprawić swój uśmiech, poniżej przedstawiamy, na czym polega wybielanie zębów i jakie są jego metody.
Na czym polega wybielanie zębów
Wybielanie to proces, którego celem jest rozjaśnienia odcienia zębów i usunięcia przebarwień. Zabieg ten stosowany jest w różnych przypadkach, choć pacjenci najczęściej decydują się na niego ze względów czysto estetycznych. Warto jednak pamiętać, że wybielanie zębów może również pomagać, przy usuwaniu naturalnych przebarwień nabytych podczas wyrzynania się zębów, a także spowodowanych starzeniem się.
Wybielanie zębów opiera się na procesie utlenowania przebarwień szkliwa, a także zębiny. Głównym celem zabiegu, takiego jak wybielanie zębów jest pozbycie się barwników z najgłębszych warstw zębów, dzięki czemu stają się one bielsze i bardziej estetyczne. Warto jednak pamiętać, że zęby naturalnie posiadają charakterystyczne zabarwienie i rzadko są idealnie białe, na jak przykład kartka papieru. Przed decyzją o zabiegu warto więc skonsultować się ze specjalistą, który powinien przedstawić nam przewidywane wyniki zabiegu według skali VITA.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym najczęściej przeprowadzane jest z użyciem żelu z nadtlenkiem wodoru. Metoda ta zwana jest również żelowym wybielaniem zębów lub wybielaniem laserowym. Zabieg polega na nałożeniu przez stomatologa specjalnego żelu na zęby górne i dolne, a następnie aktywowaniu go promieniami światła. Warto tu zaznaczyć, że promienie te poddawane są wcześniejszej filtracji. Dzięki temu neutralizowane są promienie ultrafioletowe oraz podczerwone.
Faktyczne wybielanie zębów rozpoczyna się, kiedy odpowiednio przefiltrowane światło aktywuje żel nałożone na zęby. To właśnie on jest odpowiedzialny, za utlenianie wszelkich przebarwień nawet z najgłębszych warstw zębów. Tak przeprowadzone laserowe wybielanie zębów może rozjaśnić nasz uśmiech nawet o 5 odcieni wg skali VITA. Warto wspomnieć również, że sam zabieg przeważnie jest bezbolesny, a jedyną ceną wybielania zębów może być lekka nadwrażliwość, odczuwalna już po zakończeniu procesu.
Wybielanie zębów w domu
Osoby, dla których główną przeszkodą przy podejmowaniu decyzji jest to, ile kosztuje wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, mogą preferować rozwiązania domowe. Wybielanie zębów w domu jest możliwe, z wykorzystaniem nakładek wybielających lub popularnych past do zębów. Nakładki wybielające mogą być wykonane przez stomatologa lub zakupione w sklepie. Osoby, które szukają najtańszej alternatywy, mogą zacząć, od wyboru odpowiedniej pasty do zębów z substancjami wybielającymi. Efekt takiej kuracji może nie być tak satysfakcjonujący i trwał, jak przy rozwiązaniach profesjonalnych, ale powinien od dobrze odpowiadać poniesionym kosztom.
Jak więc widać, wybielanie zębów polega na utlenianiu przebarwień powstałych na powierzchni oraz wewnątrz zębów. Z najpopularniejszych metod można wymienić zabiegi przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych, oraz wybielanie zębów w domu, które polega na stosowaniu specjalnych nakładek lub używaniu specjalistycznej pasty.
1 comments
Na pewno jest wiele metod wybielania zębów. które się sprawdzają i działają.