Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, przynosząc ulgę niezliczonym chorym. W medycynie estetycznej i dermatologii jest powszechnie stosowana w celu neuromodulacji siły mięśni mimicznych twarzy, czy w leczeniu nadpotliwości. W niniejszym artykule przedstawię Państwu nowe zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu łysienia androgenowego.
Podanie botoksu powoduje osłabienie siły skurczu mięśnia poprzez blokadę wydzielania acetylocholiny do synaps. Zastosowanie w obrębie skóry owłosionej głowy promuje rozluźnienie mięśni skalpu, co zmniejsza nacisk na naczynia doprowadzające krew tętniczą do tego obszaru.
Dzięki temu w skórze całej głowy, a co najbardziej nas interesuje, wokół mieszków włosowych w okolicach androgenodależnych notujemy wyraźne zwiększenie poziomu tlenu. Okolica androgenozależna to z medycznego punktu widzenia obszar, gdzie znajdują się w mieszki włosowe z receptorami dla DHT. Dla niebędących medykami osób wyjaśniam, że to te obszary gdzie obserwujemy łysienie. W AGA u mężczyzn to okolica skroni i czubek głowy, a u kobiet okolica przedziałka. Działanie DHT powoduje postępującą miniaturyzację mieszków, co pacjenci obserwują jako przerzedzenie włosów.
DHT powstaje z testosteronu, przy czym proces ten szybciej zachodzi w środowisku ubogim w tlen. Zatem jeżeli w wyniku działania toksyny zdecydowanie zwiększa się przepływ krwi w skórze owłosionej, to wyższe stężenie O2 prowadzi do zahamowania przekształcania testosteronu w jego metabolit DHT bezpośrednio odpowiedzialny za postępująca miniaturyzację mieszków włosowych. Z tego powodu oraz jako rezultat zwiększonego przepływu krwi obserwujemy zmniejszenie stężenia DHT. Jest to efekt nazywany „wash out”.
Pacjenci stosujący toksynę botulinową obserwują:
- pogrubienie włosów
- zmniejszenie przetłuszczania się włosów
- zmniejszenie świądu
- zmniejszenie potliwości skóry głowy
Kto jest dobrym kandydatem do leczenia toksyna botulinową łysienia androgenowego?
- pacjenci , którzy chcą „czegoś więcej” i „czegoś nowego”
- kobiety z AGA planujące ciążę
- mężczyźni, którzy nie chcą używać blokerów DHT
Ponadto są dwie grupy pacjentów do decyzji lekarzy prowadzących:
- dzieci chorujące na AGA
- kobiety karmiące piersią z AGA
Ewa Rybicka, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej
Właścicielka i założycielka kliniki Estetica Nova. Moje motto: “zdrowe spojrzenie na piękno”
Artykuł sponsorowany
Zobacz także: Wypadanie włosów – jakie badania należy wykonać, by znaleźć przyczynę?