Kąpiel z założenia powinna służyć przede wszystkim utrzymaniu prawidłowej higieny. Współcześnie od kosmetyków do kąpieli oczekujemy jednak znacznie więcej. Chcemy, aby pielęgnowały naszą skórę i dostarczały przyjemnych wrażeń sensorycznych w trakcie mycia ciała. Jaki produkt warto więc wybrać?

płyny do kąpieli

Po jakie kosmetyki do kąpieli warto sięgać?

Niezależnie od tego, czy zazwyczaj kąpiemy się w wannie, czy bierzemy prysznic, kosmetyki do kąpieli powinniśmy wybierać na podstawie ich składu. Dobrze, jeśli jest on możliwe jak najkrótszy i bazuje na substancjach pochodzenia naturalnego. Przeglądając listy składników, należy wypatrywać takich nazw, jak pantenol, alantoina, olejki roślinne, masło shea, witamina E i ekstrakty roślinne. Szerokim łukiem lepiej omijać natomiast kosmetyki do kąpieli zawierające w swoim składzie wysuszające skórę alkohole, szkodliwe parabeny czy silikony. Idealne produkty do mycia ciała to te oznaczone znakiem eko czy bio, tak jak większość kosmetyków zza zachodniej granicy. Stosowanie delikatnych, a najlepiej nawilżających środków myjących do wanny i pod prysznic jest konieczne zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy czasu na stosowanie balsamów czy olejków po kąpieli. 

Jakie kosmetyki do kąpieli mamy do wyboru?

Wybór kosmetyków do kąpieli – nawet tych starannie wyselekcjonowanych pod kątem składu – jest niezwykle szeroki. Wśród niemal 100-procentowo naturalnych środków myjących swoją ulubioną pozycję powinni znaleźć zarówno miłośnicy leżakowania w wannie, jak i fani szybkich kąpieli pod prysznicem. Kosmetyki kąpielowe różnią się nie tylko sposobem użycia, ale również składem, konsystencją i zapachami. Co mamy do wyboru?

Płyn do kąpieli

Jeśli wybieramy kąpiel w wannie, koniecznym elementem wyposażenia naszej łazienki będą płyny do kąpieli. Z reguły ich formuła zawiera więcej substancji myjących, ponieważ kosmetyk nie jest nakładany bezpośrednio na skórę, lecz dodawany do wody. Od płynów do kąpieli oczekujemy przyjemnej, kremowej piany i pięknego zapachu, jednak warto zwrócić uwagę również na to, aby w składzie produktu znajdowały się składniki nawilżające i natłuszczające, takie jak olejki roślinne (np. z awokado).

Żel pod prysznic

Do kąpieli pod prysznicem nie sprawdzi się płyn, lecz dedykowany do tego celu żel. Jego formuła jest delikatniejsza, ponieważ ma bezpośredni kontakt ze skórą. Dobry żel pod prysznic zawiera jednak dodatkowe substancje nawilżające. Poszukując kosmetyku do kąpieli pod prysznic o pięknym zapachu, warto zapoznać się z ofertą sklepu Euro Chemia (https://eurochemia.com/59-zele-pod-prysznic), a zwłaszcza z produktami włoskiej marki Felce Azzurra. 

Olejki do kąpieli

Posiadacze bardzo delikatnej, wrażliwej czy nawet atopowej skóry, powinni szczególnie uważnie wybierać dla siebie kosmetyki do kąpieli. Istotne jest nie tylko odpowiednie pH produktu, delikatny i naturalny skład, ale również zawartość dodatkowych substancji natłuszczających, które odbudowują barierę ochronną skóry. W roli łagodnego kosmetyku myjącego świetnie sprawdzają się olejki, bazujące na lipidach. Tłuszcze skutecznie rozpuszczają bowiem wszelkie zanieczyszczenia i pomagają usunąć je z powierzchni naskórka. Jednocześnie są wyjątkowo łagodne i intensywnie pielęgnujące. Pozostawiają na powierzchni ciała delikatny nalot, który zapobiega przeznaskórkowej ucieczce wody z komórek, a tym samym utrzymuje właściwy poziom nawilżenia i nie podrażnia. 

Tradycyjne mydło

Jeśli mamy skórę normalną, która nie jest skłonna do przesuszenia, możemy bez obaw od czasu do czasu kąpać się z użyciem tradycyjnego mydła w kostce. Produkt ten nie jest polecany jako środek myjący do ciała ze względu na wysokie pH, które może prowadzić do nadmiernego wysuszenia naskórka. Współczesne mydła wzbogacane są jednak o substancje nawilżające, takie jak olejki roślinne, dzięki którym kostka myjąca nie przesusza skóry tak jak dawniej. Warto pamiętać jednak, aby nie używać jej zbyt często i nie stosować do mycia twarzy czy okolic intymnych – do tego dedykowane są osobne preparaty, czyli żele, płyny i emulsje.