Kiedyś myślałam, że konturowanie twarzy, to jakiś wyższy level i właściwie nawet nie próbowałam go ogarniać. Modelowanie za pomocą bronzerów i rozświetlaczy kojarzyło mi się z większymi wyjściami i zdecydowanie mocniejszymi makijażami, więc stosowałam je tylko przed ważniejszymi imprezami. A właściwie to nie ja, a makijażystka, w której ręce się wtedy powierzałam ;) Stosunkowo niedawno odkryłam tajniki konturowania i dzisiaj chciałam się z Wami podzielić tymi informacjami.

 

 Konturowanie twarzy

 

Zdjęcie powyżej idealnie podsumowuje ogólny schemat konturowania twarzy. Na ten obrazek trafiłam jednak dopiero kilka tygodni temu. Ja swoją przygodę z konturowanie rozpoczynałam ze zdjęciem Kim Kardashian:

konturowanie twarzy kim kardashian

Konturowanie Kim jest idealnym przykładem poprawnie wymodelowanej twarzy. Idealnie też może zniechęcać ilością nakładanych specyfików. ;) W codziennym makijażu zastosujemy troszkę mniej poszczególnych warstw.

Pierwszym krokiem przy modelowaniu  jest określenie kształtu twarzy, a więc czy  jest ona okrągła, trójkątna, prostokątna, czy owalna.

 • Twarz okrągła

Cechuje się taką samą jej szerokością jak i długością. Posiadaczkom takiej twarzy mogą przeszkadzać wydatne, dość pucołowate policzki.  Większość osób z okrągłą twarzą chce  ją po prostu wyszczuplić.  Aby to zrobić należy nałożyć róż wzdluż kości policzkowych aż do samego ucha.  Na  ich szczyt możemy nałożyć rozświetlacz. Dodatkowo możemy także rozświetlić środek czoła, obszar pod oczami, nos i środek brody.  Bronzerem lub ciemniejszym podkładem  pokrywamy obszar pod kościami policzkowymi, aż do żuchwy. W ten sposób okrągła twarz się nieco wysmukli i stworzy optyczny efekt owalu.

modelowanie twarzy okrągłej

źródło zdjęcia:loveloygood.com

Ogólna zasada konturowania twarzy okrągłej mówi o tym, aby cieniować brzegi twarzy i rozświetlać dla równowagi środek. W ten sposób zminimalizujemy zaokrąglonej linie  twarzy.

 • Twarz prostokątna

Ten kształt twarz charakteryzują  głównie ostre kanty zewnętrznych rysów twarzy, wystające kości żuchwy, często też szerokie czoło. Ogólnie jest zbliżony do kształtu okrągłego, dlatego też konturowanie przebiega w podobny sposób. Wystające kości żuchwy oraz skronie pokrywamy bronzerem lub ciemniejszym podkładem, co nada policzkom subtelny wygląd i złagodzi rysy.  Róż aplikujemy od ucha w kierunku nosa. Nad różem możemy nałożyć rozświetlacz. Oprócz tego rozświetlamy także nos, środek czoła oraz brodę.

modelowanie twarzy prostokątnej

źródło zdjęcia: lovelygood.com

 

 • Twarz owalna

Jest to kształt twarzy, przy którym najmniej się napracujemy. Do tego kształtu właśnie dążymy podczas konturowania. Posiadaczkom takiego kształtu twarzy wystarczy właściwie tylko aplikacja różu na kości policzkowe. Dodatkowo można rozświetlić twarz nakładając kosmetyk pod oczami,  na szczyt nosa oraz  na centralną część czoła i brody.

modelowanie twarzy owalnej

 źródło zdjęcia: lovelygood.com
 • Twarz trójkątna

Kształtem przypomina także serce. Charakteryzuje się  szerokim i często wysokim czołem, wąską brodą, a także dosyć szeroko rozstawionymi kościami policzkowymi. Ten kształt zostawiłam na koniec, bo właśnie jego jestem (nie)szczęśliwą posiadaczką. Największym problemem  w tym przypadku jest jak się pewnie domyślacie, duże czoło. Aby je optycznie zmniejszyć, będzie nam potrzebny bronzer lub ciemniejszy podkład. Nakładamy go na skronie i sam szczyt czoła. Przyciemniamy także brodę. Rozświetlamy natomiast obszar pod kościami policzkowymi, nos, środek czoła, łuk kupidyna (część nad ustami – optycznie powiększy górną wargę), środek brody oraz samiutki szczyt kości policzkowej. Róż aplikujemy bardziej w kierunku poziomym od ucha ku skrzydełkom nosa.

 modelowanie twarzy trójkątnej

Przykłady makijażów z konturowaniem twarzy:

konturowanie twarzy aga 2

Ogólna idea  jest mniej więcej taka, że aby coś wyszczuplić brązujemy, aby coś uwypuklić – rozświetlamy.

Przy konturowaniu możemy także bardziej się skoncentrować na chyba najbardziej problematycznej części twarzy dla większości kobiet, czyli na nosie. Jeżeli macie zbyt szeroki lub za krótki nos, to nałóżcie bronzer po jego bokach. Jasny korektor lub rozświetlacz na środku nosa – od jego szczytu aż po koniec spotęguje wrażenie wąskiego noska. Optycznie skrócicie nos zaznaczając jego czubek bronzerem.

 

Pamiętajcie, aby używać matowego bronzera. Ten z drobinkami odbija światło, więc jeszcze bardziej uwypukli te części twarzy, które chcemy zamaskować.

O, to chyba najważniejsze zasady, które pomogły mi odkryć tajniki konturowania twarzy. Mam nadzieję, że pomogą i Wam.

Na początek proponuję zapisać na dysku zdjęcie nr 1 i traktować je jako małą ściągę.

A Wy, konturujecie na co dzień twarz? Jakich kosmetyków używacie do tego celu?

 

23 KOMENTARZE

 1. Sara

  Przykłady makijaży nie makijażów ;)

 2. Przystanek Uroda

  hm, wydaje mi się, że obie formy są poprawne ;)

 3. Justyna

  świetne wskazówki :) mam okrągłą twarz, ile ja się namęczę, żeby coś z nia zrobić!

 4. lola

  czyli to faktycznie nie takie trudne :P dla mnie na razie czarna magia :D

 5. werka92

  Mam trójkątną twarz u ten sam problem z czołem :P modeluje modeluje, maluje i maluje, a bez grzywki i tak z domu nie wyjde

 6. Przystanek Uroda

  @Treska, ja jako bronzera używam pudru – Chanel, les beiges, najciemniejszy odcień

 7. karo

  mi i tak nie wychodzi, wyglądam jakbym sobie jakies plamy na twarzy narobila

 8. Madzik

  Świetne podsumowanie wiadomosci

 9. Karina

  Kończyłam jakiś kurs wizazu?

 10. Przystanek Uroda

  @Karina, jeszcze nie skończyłam ;)

 11. Olka

  Zapisuję ściągawę i będę na nią zerkać zawsze przy robieniu makijażu

 12. Kajka

  Olka niedługo sama sobie juz to wpoisz na tyle, ze nie bedziesz musiala nigdzie zerkać. Wiem, co mówię ;)

 13. Przystanek Uroda

  dokładnie @Olka :) niebawem będziesz i bez ściony śmiagała :)

 14. Bardzo fajny post. Ja modeluję twarz bronzerem przy każdym makijażu, nawet codziennym, wtedy fajnie wykonturowana twarz jest podstawą, maluję jeszcze rzęsy tuszem i usta błyszczykiem i gotowe ;)

 15. Adriana

  och ja na malowaniu totalnie się nie znam, może jak się nauczę to sobie do tego wrócę :)

 16. katarzyna

  Ja myślałam, że kompletnie sobie z tym nie poradzę, bo wydawało mi się to dość trudne takie konturowanie, ale jak sobie kupiłam paletkę specjalną do modelowania infallible sculpt od loreala, to się okazało, że można uzyskać bardzo naturalny efekt, nawet jak się jest takim laikiem w temacie jak ja :)

 17. Olcia

  Ja najpierw byłam na modelowaniu laserem harmony xl w clinica cosmetologica, a teraz konturowanie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here