Nadwrażliwość zębów, krwawiące dziąsła oraz stany zapalne jamy ustnej – to tylko niektóre z niepokojących objawów, które powinny nakłonić nas do wizyty u periodontologa. Kim jest i czym zajmuje się stomatolog periodontolog? Jak wygląda wizyta u tego specjalisty? Podpowiadamy.
Periodontolog – czym się zajmuje?
Periodontologia to jedna z dziedzin stomatologii, skupiająca się na diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia, a także błony śluzowej jamy ustnej. Do specjalisty periodontologa pacjenta kieruje zwykle lekarz stomatologii zachowawczej (ogólnej). Periodontolog specjalizuje się w leczeniu m.in. parodontozy, a także stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
Leczenie periodontologiczne – kiedy jest konieczne?
Na wizytę u stomatologa periodontologa powinny zgłosić się osoby, których problemem są m.in.:
- krwawiące dziąsła,
- odsłonięte szyjki zębowe,
- obrzęki, zaczerwienienie i ból dziąseł,
- nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno,
- ruchomość zębów,
- zmiany w jamie ustnej o charakterze nadżerek i owrzodzeń,
- nieprzyjemny zapach z ust (halitoza),
- nadmierna suchość w jamie ustnej.
Jakie są główne przyczyny chorób przyzębia?
Niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej to jedna z najczęstszych przyczyn chorób przyzębia. Gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna stanowiąca warstwę bakterii i węglowodanów z czasem twardnieje, zamieniając się w kamień nazębny, co w efekcie prowadzi do poważnych chorób zębów i dziąseł.
Do innych czynników sprzyjających występowaniu schorzeń przyzębia zalicza się m.in.:
- wady zgryzu,
- bruksizm,
- urazy w obrębie jamy ustnej i dziąseł,
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- nieodpowiednia dieta,
- palenie tytoniu,
- choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, osteoporoza),
- stosowanie niektórych leków.
Jak przebiega wizyta u periodontologa?
Proces leczenia periodontologicznego jest długotrwały i składa się z kilku etapów. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem. Na podstawie zebranych informacji oraz wykonanych badań diagnostycznych periodontolog ustala plan dalszego leczenia, które może obejmować szereg różnego rodzaju zabiegów. Należą do nich m.in. scaling i piaskowanie, fluoryzacja, czyszczenie kieszonek dziąsłowych (kiretaż zamknięty lub otwarty), chirurgiczne lub laserowe usuwanie zmian zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej, zabiegi chirurgiczne polegające na wszczepieniu materiałów kościozastępczych, przeszczepach tkanek w obrębie jamy ustnej.
Artykuł sponsorowany