Szukając odzieży pod nadruk reklamowy, stajemy przed wyborem odpowiedniego materiału. Nie tylko zależny nam na tym, aby naniesione logo było odporne na ścieranie czy rozciąganie. Chcemy także, żeby odzież była reprezentatywna i dobrze świadczyła o wizerunku marki. Z tego powodu warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów i dobrać taki, który sprawi, że odzież będzie spełniała swoje funkcje. Jaki materiał na odzież wybrać?
Bawełna
Najpopularniejsze włókno naturalne. Odzież bawełniana jest miękka w dotyku, a przy tym ciepła i lekka; nie podrażnia skóry, a także jest bezpieczna dla alergików. Ponadto pozwala skórze oddychać oraz skutecznie wchłania wilgoć, dlatego sprawdzi się szczególnie w sezonie letnim. Zaletą bawełny jest fakt, że łatwo ją zafarbować na docelowy, nasycony kolor. Do najczęściej wymienianych wad należy duża tendencja do gniecenia się oraz zniekształcania (szczególnie jeśli materiał jest mokry). Odzież reklamowa wykonana z bawełny cechuje się wysoką jakością o trwałością.
Poliester
Poliester to włókno syntetyczne, które jest niezwykle łatwe w pielęgnacji. Jedną z najważniejszych zalet materiału jest to, że nie gniecie się. Pozwala także utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Niezbyt dobrze przepuszcza powietrze, jednakże w porównaniu do innych tkanin znacznie szybciej wysycha. Tkanina ta nie nadaje się do noszenia podczas upałów ze względu na niską higroskopijność. Poliester może przybrać wiele form: od gładkiej imitacji jedwabiu po włókna przypominające strukturą wełnę.
Wiskoza
Wiskoza powstaje z naturalnych włókien celulozy, które są poddawane obróbce chemicznej. Często jest stosowana jako zamiennik poliestru. Materiał jest miękki, bardzo delikatny i przyjemny w dotyku. Co istotne, wiskoza jest przewiewna i higieniczna, zatem można ją nosić nawet w wysokich temperaturach. Posiada wiele cech bawełny, jednakże jest znacznie bardziej wytrzymała. Charakteryzuje się delikatnym połyskiem. Nie podrażnia skóry, jest także bezpieczna dla alergików.
Elastan
Elastan jest włóknen syntetycznym znanym również pod nazwą spandex. Jest stosowany jako domieszka tkanin, dzięki czemu tkanina staje się lżejsza, a przy tym elastyczna – odzież po naciągnięciu szybko wraca do pierwotnego kształtu. Cecha ta sprawia również, że ubranie doskonale dopasowuje się do sylwetki użytkownika. Z tego powodu jest często stosowany w ubraniach, które docelowo mają przylegać do ciała (np. sukienki czy jeansy typu rurki).
Poliamid
Poliamid to syntetyczne włókno, które jest wytrzymałe i lekkie. Odporne na gniecenie. Szybko wysycha, dzięki czemu jest często stosowany np. jako materiał do strojów kąpielowych. Kolejną istotną cechą poliamidu jest to, że jest podatny na farbowanie, dzięki czemu możemy uzyskać nasycony kolor. Ze względu na właściwości, poliamid jest bardzo często stosowany w odzieży sportowej.
Choć powszechnie uważa się, że naturalne materiały są o wiele lepsze, niekoniecznie sprawdzą się one w przypadku odzieży reklamowej czy roboczej. Rzeczywiście, charakteryzują się one dużą przewiewnością i są niezwykle miłe w dotyku. Koszulki czy bluzy wykonane z bawełny będą rewelacyjne do noszenia na co dzień. Materiały syntetyczne natomiast posiadają cechy, które są niezwykle pożądane w przypadku odzieży roboczej: wytrzymałość, brak tendencji do gniecenia się, ochrona przed wilgocią. Może zatem okazać się, że najlepszym wyborem okaże się mieszanka różnych włókien, dopasowana właściwościami do docelowego przeznaczenia odzieży.
Artykuł sponsorowany