Cierpliwi ludzie są spokojniejsi, zdrowsi, lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami i ze stresem. Częściej też wspinają się po szczeblach kariery zawodowej. Jeśli z natury nie jesteś cierpliwa, wprowadź w życie te 4 kroki, które zbliżą Cię do zmiany.
Nie ma możliwości, by z dnia na dzień stać się oazą spokoju, gdy z natury jesteś niecierpliwa. Ale cierpliwość to cecha, którą można wytrenować. Psychologowie przekonują, że można i warto nauczyć się cierpliwości. To bezcenne narzędzie do osiągnięcia życiowych sukcesów.
Trening cierpliwości czyni mistrza
Lubisz mieć wszystko na już? Projekt, który dopiero rozpoczęłaś, chciałabyś, by już był gotowy. W korku wpadasz w furię, nawet jeśli niespecjalnie Ci się gdzieś spieszy – dla zasady. Brzmi znajomo? Okazuje się, że cierpliwość też można wyćwiczyć.
Jeśli chcesz popracować nad cierpliwością, możesz zrobić kilka prostych ćwiczeń. Przede wszystkim, zastanów się w jakich okolicznościach dopada Cię zirytowanie. Przyjrzyj się im uważnie, jakie emocje im towarzyszą. Może przyczyną poirytowania w korkach, czy w kolejce jest obawa przed tym, że się spóźnisz, a może po prostu… jesteś głodna? Czasami wyjście 20 minut wcześniej pomoże, a czasami baton w torebce uratuje Twoje samopoczucie. Odraczaj sobie “nagrody” – nie kupuj pod wpływem impulsu. Dodatkowe zakupy, np. nowa torebka traktuj jako coś, na co sobie zapracujesz. Postanów, że kupisz ją dopiero wtedy, gdy uda Ci się odłożyć na nią pieniądze. Jeśli Twoim problemem jest zniecierpliwienie innymi ludźmi, postaraj się być bardziej empatyczna, postaw się w ich sytuacji.
Najważniejszy jest cel
Trening cierpliwości należy zacząć od sprecyzowania jasno celu. Dlaczego chcemy wyćwiczyć w sobie tę cechę? Gdy nie mamy jasno określonego celu, trudniej nam się zmotywować do działań. Częściej też zniechęcamy się po drodze, jeśli zapominamy o tym, do czego dążymy. Na drodze mogą pojawić się przeszkody, małe porażki – bądź wyrozumiała dla siebie. Cierpliwie przyjmuj je jako lekcję.
Przyjrzyj się ludziom, którzy Cię otaczają
Dobrze otaczać jest się ludźmi, którzy potrafią dążyć do celu lub już osiągnęli sukces. Nie słuchaj rad od osób, które są pesymistycznie nastawione do życia lub doradzają Ci, by odpuścić. Takich, które same nie osiągnęły zbyt wiele, poddały się lub nawet nie próbowały spełnić marzeń. To wymaga odwagi i asertywności, ale się opłaci.
Dziel drogę na małe odcinki
W ćwiczeniu cierpliwości ważne jest dzielenie dużego odcinka na mniejsze. Niektóre zadania wydają się nie do zrealizowania, gdy będziemy o nich myśleć jedynie z perspektywy celu. Warto je rozpisać na mniejsze. Planuj realizację każdego projektu etapami. Łatwiej jest skończyć z satysfakcją jeden etap i przejść z pełną motywacją do następnego.
Ćwicz pasywną cierpliwość
Co to dokładnie oznacza? Pasywna cierpliwość to umiejętność czekania bez podejmowania żadnych dodatkowych działań. Stojąc w kolejce, czy w korku, zwykle zerkamy z niecierpliwością na zegarek, wzdychamy, denerwujemy się. Nic nam to nie pomoże – światło szybciej nie zmieni się na zielone, a nasze poirytowanie nie sprawi, że kolejka będzie się posuwać szybciej. Przyjmij to wszystko z akceptacją. Takie ćwiczenie pasywnej cierpliwości może poprawić Ci poranek – zaczniesz go bez irytacji i nerwów. W sztuce cierpliwości chodzi o działanie – jeśli masz na coś wpływ, działaj, ale np. w opisanych wyżej sytuacjach, Twoje zdenerwowanie nic nie pomoże.
Manekin Szczecin - opinie. Długa kolejka i wielkie rozczarowanie. Jedyny plus to cena