Właściwe nawilżanie stanowi podstawę pielęgnacji cery każdego typu. Poprawia ono funkcjonowanie komórek i wspomaga procesy regeneracyjne, a także sprzyja budowie włókien elastynowych i kolagenowych. Woda jest też istotnym budulcem płaszcza hydrolipidowego, czyli tkanki będącej naturalną barierą ochronną skóry. Zabezpiecza ona na naskórek przed podrażnieniami, przesuszeniem oraz innymi niekorzystnymi czynnikami. Aby zachować elastyczność skóry i opóźnić procesy jej starzenia się, warto odpowiednimi metodami dbać o jej równowagę wodną.
Dlaczego należy nawilżać skórę?
Woda stale transportowana jest do skóry oraz odprowadzana z potem. Jeżeli równowaga między jej zawartością a odparowywaniem zostanie zachwiana, występuje efekt przesuszenia skóry. Brak nawodnienia sprawia, że naskórek słabnie i wolniej się regeneruje. Skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia, a także traci naturalną sprężystość oraz jędrność. Pod wpływem przesuszenia występuje tendencja do łuszczenia się naskórka, który traci swój zdrowy koloryt i promienny wygląd. Nawilżanie skóry jest konieczne niezależnie od jej rodzaju. Na utratę wody najmocniej narażona jest jednak cera sucha, która zwykle jest cieńsza i wymaga bardziej wymagającej pielęgnacji. Aby zagwarantować jej komfort i spowolnić oznaki starzenia, należy regularnie dostarczać do skóry substancje nawadniające oraz chroniące przed nadmiernym ubytkiem wody.
Jakie są objawy przesuszenia skóry twarzy?
O przesuszeniu skóry twarzy świadczy wiele czynników. Cera wymaga silnego nawilżenia, jeżeli jest podrażniona i zaczerwieniona. Brak wody objawia się uczuciem ściągania skóry oraz świądem, a także gwałtownym pogłębieniem zmarszczek oraz utratą miękkości i sprężystości. Przesuszona cera jest matowa i pozbawiona blasku, łatwo się łuszczy i czerwieni. Tego rodzaju problemy mogą występować nawet w przypadku skóry tłustej, która podatna jest na wzmożoną produkcję sebum, zapychanie porów, nadmierne błyszczenie oraz nasilenie zmian trądzikowych. Niedoskonałości w rodzaju wykwitów i krostek często łagodzone są kosmetykami wysuszającymi cerę, np. na bazie alkoholu. Substancje o takim działaniu wzmagają jednak pracę gruczołów łojowych, co może prowadzić do pogorszenia problemów skórnych. Brak nawilżenia sprawia, że tkanka skórna zaczyna zastępować niedobory wody produkcją sebum.
Jaki jest najlepszy zabieg nawilżający cerę?
Istnieją różne zabiegi medycyny estetycznej, których celem jest kompleksowa regeneracja skóry twarzy oraz zapewnienie odpowiedniego nawilżenia.
Jakie substancje korzystnie wpływają na nawilżenie skóry?
Aby efektywnie nawilżyć skórę, należy stosować preparaty zawierające substancje aktywne o odpowiednim działaniu. Korzystny wpływ zapewniają m.in. kwas hialuronowy, aloes, mocznik, gliceryna, witaminy E i C oraz wiele odżywczych ekstraktów, wyciągów i olejów roślinnych. Skórę tłustą, suchą i mieszaną należy nawilżać niezależnie od wieku. Regularnie dostarczając cerze odpowiednią ilość substancji nawilżających, wyregulować można proces wydzielania sebum, spowolnić procesy związane z powstawaniem zmarszczek oraz ograniczyć inne nieestetyczne objawy. Intensywne nawilżanie skóry ma szczególne znaczenie wówczas, jeżeli była ona wcześniej poddawana ekspozycji na promienie słoneczne czy działaniu kosmetyków stosowanych w farmakologicznej terapii przeciwtrądzikowej. Przy wyborze konkretnego preparatu, warto dobrać go do typu cery.
Artykuł sponsorowany
1 comments
Moje problemy z suchą skórą twarzy rozwiązał naturalny krem colostrum z https://ekomaniasklep.pl/product-category/kremy-dla-niej-i-dla-niego/. Ogółem myślę, że dobranie odpowiedniego kremu jest ważne i nie zawsze takie łatwe. Dobrze jest korzystać z próbek, żeby też nie przepłacać za coś, co nie będzie nam pasować.