Jeżeli tak jak ja lubicie chodzić na basen, to na pewno zdajecie też sobie sprawę o wpływie chloru na kondycję naszych włosów. Sam chlor nie jest szkodliwy i jest dodawany do wody w celu jej dezynfekcji, ale wnikając we włókna włosów, zmienia ich strukturę, wysusza je i niszczy. Wybierając się więc na basen, warto mieć na uwadze kilka wskazówek, które pomogą nam zachować włosy w dobrej kondycji.

aga-szpagat

Najważniejszą sprawą jest oczywiście czepek. Najlepiej jest wybrać ten silikonowy (nie mylić z gumowym;)). Ze wszystkich dostępnych rodzajów czepków, ten najbardziej ogranicza przepuszczanie i moczenie włosów podczas pływania.

Drugą istotną kwestią, ale też dość sporną, jest już samo zabezpieczenie włosów kosmetykami. Zanim nałożymy na nie czepek, warto je nalejować (olej kokosowy, migdałowy <3 ) lub potraktować maską albo odżywką. Napisałam, że jest to kwestia dość sporna, gdyż sama jeszcze nie odważyłam się użyć oleju na basenie, mimo że używam silikonowego czepka, który jest naprawdę szczelny. Sama stosuję maskę Kallos lub Sleek Line. Po jej aplikacji związuję włosy na czubku głowy w mocny koczek (jak najbardziej płaski;P) – w ten sposób minimalizuję ich szansę na namoknięcie oraz (w moim mniemaniu przede wszystkim) na to, że odżywka wypłynie spod czepka.

Przed wyjściem z basenu często też korzystam z sauny parowej (ok. 15 min.). Ciepło dodatkowo spowoduje, że maska na włosach intensywniej zadziała.

Po wyjściu z basenu oczywiście jak najszybciej myjemy włosy. Na basenie używam w tym celu odżywki.

Ostatnim punktem jest oczywiście suszenie. Na basenie często jedyną opcją jest suszarka z gorącym nawiewem. Musimy więc zabezpieczać włosy przed gorącym strumieniem powietrza. Najlepsze do tego są wszelkie silikonowe mgiełki.

Tym sposobem moje włosy nawet po wyjściu z basenu są gładkie i dobrze nawilżone.

Macie swoje sposoby na ochronę włosów przed chlorem? Jestem bardzo ciekawa, czy któraś z Was próbowała olejować włosy podczas wizyty na basenie? Podzielcie się ze mną swoimi doświadczeniami w tej kwestii :)